reklama

Prodám mléko: Zn. mateřské

Některé maminky kojit nemohou, zatímco jiné splachují přebytečné mateřské mléko do odpadu. Přičtěte k tomu zákonné omezení a ne zcela ideální politiku zdravotní pojišťovny - a černý trh je světě.

Foto: Isifa/Thinkstock

Některé maminky kojit nemohou, zatímco jiné splachují přebytečné mateřské mléko do odpadu. Přičtěte k tomu zákonné omezení a ne zcela ideální politiku zdravotní pojišťovny - a černý trh je světě.

Ano, v ČR skutečně existuje černý trh s mateřským mlékem. Vznikl jako logický důsledek situace, kdy se poptávka po nedostatkovém zboží nesetkala s relevantní nabídkou. Důvodem je zákonná restrikce: sdílené kojení je u nás od roku 1987 z rozumného důvodu zakázáno: mateřským mlékem lze totiž přenášet i virus HIV a další choroby. Jedinou oficiální možností tak zůstala koupě mateřského mléka z mléčných bank. Cena okolo 1000 Kč za litr ho však činí pro většinu maminek finančně nedostupným. A tak se s mateřským mlékem čile obchoduje po internetu.

Mateřské mléko za stovky korun

Mléčných bank je v České republice pouze pět: v Praze, Hradci Králové, České Lípě, Mostu a Českých Budějovicích. Obvykle jsou přidruženy k velké porodnici. Nabízejí mateřské mléko pasterizované, kde je zaručena zdravotní nezávadnost při zachování maxima příznivých vlastností.

Více o zpracování mateřského mléka najdete na Babyweb.cz.

Větší část mateřského mléka, které banky zpracovávají, je určena pro nedonošené a nemocné děti na oddělení intenzivní péče porodnic. Další částí se dokrmují přímo v porodnici děti donošené. Teprve když mají banky mléka přebytek, prodávají ho ostatním nemocnicím nebo soukromým zájemkyním.

Finanční náročnost zpracování mléka je ovšem vysoká, což se odráží na jeho ceně. Zpracování totiž není hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Cena za 1 litr mateřského mléka se tak pohybuje v řádech stovek korun. Například v pražském Ústavu pro péči o matku a dítě (ÚPMD) se mateřské mléko vykupuje za 200 Kč/l a prodává za 900 Kč/l. Některá další pracoviště dárkyním mléka poskytují pouze příspěvek na stravu, jiná prodávají mléko i za cenu více než dvojnásobnou.

Proč je tak drahé?

Zdá se vám rozdíl mezi výkupní a prodejní cenou mléka příliš velký? "V ceně za prodej je kalkulováno vyšetření dárkyň a všechny náklady spojené se zpracováním mléka: amortizace přístrojů, ceny energií a náklady na opakované vyšetření mléka pro zaručení zdravotní nezávadnosti," vysvětluje MUDr. Marcela Černá, vedoucí lékařka pražské mléčné banky v ÚPMD, kde za rok zpracují kolem 1700 litrů mléka od dárkyň a dalších asi 700 l od matek hospitalizovaných dětí.

Doporučujeme: Nesnesitelná muka při kojení - jak jim předejít?

"Dárkyně jsou vyšetřeny na nosičství infekcí přenosných mateřským mlékem, mají negativní mikrobiologické vyšetření na přítomnost patogenních bakterií v dýchacím a trávicím traktu a podepisují čestné prohlášení o neužívání léků, drog, alkoholu a o  nekouření," dodává MUDr. Černá.

Pokud matka splňuje všechna kritéria, čeká ji každodenní odstříkávání a minimálně jednou týdně doprava mléka do banky. Mléko je nutné odstříkat do sterilních lahví dodávaných přímo mléčnou bankou a následně ihned zmrazit.

K dostání i na internetu

Že poptávka trhu převyšuje nabídku, dokazují maminky, které sáhnou k jednoduššímu, avšak riskantnímu (a nelegálnímu!) kroku, jakým je koupě, případně nabídka mateřského mléka přes internet. Podobné inzeráty najdete běžně na různých maminkovských serverech nebo sociálních sítích.

Proč jsou tak riskantní? Domácí pasterizace není žádná legrace. "Mateřské mléko se doporučuje pasterizovat při 62,5 °C po dobu 30 minut. Teplota by se neměla vychýlit ani o půl stupně. Pokud bude vyšší, zničí se všechny důležité protilátky, enzymy a bílkoviny, kvůli kterým mléko za drahé peníze kupujete. Bude-li nižší, není jistota, že se zlikvidujete všechny patogenní látky, viry a bakterie. V mléčné bance hlídá teplotu i čas počítač, v domácích podmínkách si to dovedu představit jen velmi těžko. Kamenem úrazu je také fakt, že teplota se musí měřit uvnitř mléka, a ne kolem lahvičky," vypočítává problémy MUDr. Marcela Černá.

V Americe to jde

Situace s prodejem mateřského mléka ve světě je velmi různá. Například v USA ho nijak neregulují. Mateřské mléko se zde nepovažuje za tělní tekutinu, ale za potravu, a proto pro něj platí jiná pravidla než pro krev či lidské orgány. I když ve většině amerických států existují mléčné banky, mnoho matek dává kvůli ceně přednost přímému prodeji a nákupu. Argumentují tím, že až dosud nebyl zaznamenán jediný případ přenosu infekce přes mateřské mléko zakoupené online.

Je to rozumný přístup? Nebo maminky, které kupují po internetu mateřské mléko, ohrožují zdraví svých dětí? Koupila byste si vy sama mateřské mléko přes internet? Nebo byste ho snad nabídla k prodeji?

A co pojišťovna? Když se všude hlásá nenahraditelnost mateřského mléka, neměla by jeho zpracování mléčnými bankami zadotovat, aby se zvýšila výkupní a snížila prodejní cena? O tom všem můžete diskutovat pod článkem a hlasovat v anketě.

zdroj: Babyweb.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Buňka, nebo člověk: Odkdy je interrupce vraždou?

Jak odnaučit děti sprosťačit? Pepřem a feferonkou!

Manžel má peníze. Chce jen plodit, ale starat se odmítá

Chcete darovat mateřské mléko?

  • vaše děťátko nesmí být starší 6 měsíců
  • denně byste měla odstříkat minimálně 0,5 l navíc
  • měla byste být ve výborném zdravotním stavu
  • nesmíte kouřit, pít alkohol ani užívat léky či drogy
  • musíte projít vstupním vyšetřením včetně laboratorních odběrů krve

reklama
reklama
reklama