reklama

Proč někoho koušou komáři víc: Má sladkou krev?

Nemá, to je jen pověra. Komáry lákají hlavně těhotné ženy, děti a lidé s nadváhou. Víte proč?

Foto: Thinkstock

Nemá, to je jen pověra. Faktem však zůstává, že na někoho se komáři vrhnou rovnou a na jiného zase tolik nejdou.

Víte proč? Má to hned několik důvodů a my vám je rádi proradíme.

Napřed si vyberou zrakem

Komáry silně přitahuje asi 20 % lidí. Je všeobecně známo, že koušou komáří samičky. Nikoli proto, že by byly větší potvory než samečkové, ale protože potřebují hodně bílkovin, aby vyprodukovaly životaschopná vajíčka. A berou si je z krve.

Doporučujeme: Návod: Jak vyrobit bezedný repelent proti komárům

Napřed si vás najdou zrakem. "Komáři mají i v mírném vánku problémy s létáním, proto se drží raději u země, odkud srovnávají vaši siluetu s horizontem. Obrysy lidí oděných do tmavých barev tak vyvstanou, zatímco ve světlém oblečení s obzorem spíš splynete. Také pohyb na vás upozorní," vysvětluje Jonathan Day, profesor floridské univerzity, v americkém týdeníku Time.

Sladká krev to není

Jakmile komáři něco zahlédnou, začnou "čichat". Je to právě flora a fauna naší kůže, čím jim tolik chutnáme. Proto víc obtěžují lidi, kteří tráví čas pohybem venku  a hodně se potí.

"Ačkoli mi babička tvrdila, že mám sladkou krev, není to pravda," uvádí na pravou míru rozšířenou pověru molekulární biolog Laurence J. Zwiebel, profesor americké Vanderbiltovy univerzity. "Komáry k lidem přitahuje tělesný pach, který vzniká v důsledku činnosti bakterií na lidské kůži," konstatuje na stránkách Wall Street Journal.

Dalším důvodem je teplo. Z těl savců se totiž uvolňuje oxid uhličitý a energie v podobě tepla, což na komáry působí jako maják. Fungují tak na ně hlavně lidé s nadváhou, rychlým metabolismem a těhotné ženy, jejichž těla produkují víc energie než ostatní.

Čtěte také: Repelenty mohou škodit. 5 lepších prostředků na komáry

Kromě výše zmíněného vábí komáry i pach kyseliny mléčné, která se uvolňuje při cvičení, acetonu, jenž vydechujeme, a estradiolu, produktu rozkladu ženského hormonu estrogenu. Také krevní skupina 0 je pro ně lákavější než A nebo B.

Česnek ani vitamin B nepomůže

Jak tělo na komáří, ale také včelí, vosí a další hmyzí bodnutí reaguje, je dáno fungováním imunitního systému. Proto se reakce hodně liší. Lidem, kteří mají silnou alergickou reakci, se zdá, že po nich jde celý roj, protože kousance víc cítí. Když si je navíc rozškrabou, povzbudí tím vyloučení většího množství histaminů, a tím i více svědění. Vzniká tak začarovaný kruh.

Komářím kousnutí trpí více též děti, které ještě nemají imunitní systém zcela vyvinutý. Prokázáno naopak není tvrzení, že komáry odpuzují lidé s cukrovkou nebo vysokou hladinou cholesterolu, případně ti, kteří snědli česnek nebo hodně vitaminu B.

Co tedy funguje?

Když si denně zobnete trochu volně prodejných antihistaminik, předejdete alergické reakci v podobě nepříjemného svědění. Antihistaminika ovšem nejsou bonbóny, takže se o jejich užívání předem poraďte s lékařem.

Komárům se vyhnete puštěním větráku v místnosti, oblečením s dlouhými nohavicemi a rukávy, případně tím, že se před nimi schováte doma za úsvitu a soumraku, kdy jsou nejaktivnější. Vyplatí se také umývat antibakteriálním mýdlem.

Nevoní jim ani rostlinné silice z aromalamp: eukalyptus, skořice a citronová tráva. Nejlépe ovšem fungují repelenty, podle chemických testů zejména ty, které obsahují jako účinnou látku DEET (diethyltoluamid, N,N-diethyl-meta-toluamid).

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Zmrzlina: Jaká je pro děti nejlepší a odkdy ji jíst?

Posmrtný život existuje, tvrdí neurochirurg z Harvardu

Domácí přípravky proti klíšťatům, vosám a mouchám

 

reklama
reklama
reklama