Proč miminko pláče? Je mu smutno, nebo opravdu trpí?
O dětském pláči bylo už napsáno mnoho stránek. Není divu. Jen máloco dokáže unavenou maminku dohnat k zoufalství tak spolehlivě jako naléhavý nářek miminka.
O dětském pláči bylo už napsáno mnoho stránek. Není divu. Jen máloco dokáže unavenou maminku dohnat k zoufalství tak spolehlivě jako naléhavý nářek miminka.
Pláč novorozenců zní na první poslech stejně na celém světě a rodiče netuší, co jím dítě sděluje. Podle vědeckých nahrávek se ale zvuky liší. Existují tři základní druhy pláče: z hladu, z bolesti a ze vzteku. K nim pak můžeme připočíst ještě několik dalších, méně závažných důvodů. Pokud netušíte, co vaše dítě rozplakalo, zkuste se řídit mateřským instinktem. A mlčí-li i ten, nabízíme pár dobrých rad.
Neotravuje, ale komunikuje
V první řadě musíte vyjít z toho, že dětský pláč je forma komunikace mezi miminkem a mámou. Miminko vás pláčem nechce naštvat ani poslat na psychiatrii. Vyjadřuje pouze svoje přání. Nemá totiž žádný jiný způsob, jak se domluvit.
Nejčastější příčinou nářku bývá hlad. Křik z hladu je silný, krátký, rytmický a rychle se rozvíjí do intenzity. Hladové miminko se totiž skutečně trápí. Maminka proto neudělá chybu, když jako první krok zkusí nabídnout dítěti prs nebo láhev s mlékem.
Čtěte také: Jsem zoufalá, miminko mi pořád pláče >>
Toto řešení zároveň utiší žízeň, potřebu sání i fyzické blízkosti. Při nadužívání však může dítě zaměňovat citovou útěchu s příjmem potravy, takže by to maminka neměla přehánět. Ostatně každý pláč nemusí nutně znamenat, že chce miminko jíst. Nekojte proto jako o závod a nenechejte se zmást tím, že se dítě napije pokaždé, když mu prs nabídnete.
Další časté příčiny dětského pláče
- Zima nebo teplo: Miminkům se spí nejlépe v místnosti, kde je 24 - 28 °C. V horkých měsících se těchto teplot nedá vždy dosáhnout, proto v létě počítejte s nějakým protestním nářkem.
- Nepohodlí: Mokrá plínka na těle by se vám také nelíbila! Opruzený zadeček umí pěkně potrápit. Pláč může signalizovat i příliš utaženou suchou plenku nebo třeba oblečení, které škrtí či škrábe.
- Přemíra dojmů: Ta nejmenší miminka může spousta vjemů z okolního světa přetěžovat. Výrazné hračky, jasné barvy a hlasité zvuky působí rušivě. Dítě prožívá intenzívní pocit ztráty bezpečí a chce se vrátit tam, kde mu bylo dobře - do dělohy. Pomozte mu: zabalením do zavinovačky a znehybněním. Vypadá to děsivě, ale malí kojenci neměli v bříšku moc volného místa a nejsou na něj zvyklí.
- Smutek: Maminka je vytížená domácími pracemi nebo dalšími dětmi a miminku se málo věnuje. Kojenec má totiž fyzickou potřebu cítit její dotek, takže by si ho měla během dne čas od času přitisknout k tělu, aby mohl vnímat její teplo a cítit tlukot jejího srdce. Pak se velmi rychle zklidní.
- Nuda: I malé děti potřebují společnost a podněty. Jakmile je přestane bavit hračka v postýlce, začnou se dožadovat pozornosti. Je proto dobré dát miminko do lehátka nebo do autosedačky a posadit ho třeba do kuchyně na stůl, aby mohlo sledovat dění: mytí nádobí, vaření, úklid. Je úplně jedno, co bude maminka dělat. Miminku se bude líbit cokoli, co bude moci pozorovat.
- Vztek: Tento prudký křik dítě vydává, když není delší dobu uspokojena nějaká jeho potřeba. Vyjadřuje tak silný pocit zklamání a bezmoc. U malého miminka nejde o negativní reakci, která vyžaduje přísný výchovný zákrok! Naopak jde o důkaz, že dítě věří ve svět, kde se jeho volání dočká odpovědi.
- Bolest: Tento pláč je opravdu nepříjemný a pozná ho každá maminka. Jestliže se jedná o náhlou bolest (třeba v ušním bubínku), je křik ostrý a pronikavý. Při chronické bolesti (například bříška) nebo bolesti doprovázené vysokou horečkou dítě se pláč podobá spíše nepravidelnému sténání. V obou případech je nutné rychle zasáhnout a obrátit se na dětského lékaře.
Zdravě.cz, Babyweb.cz, Dítě pláče - co dělat?
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Zabiják pitbull a malé dítě: Neuvěřitelné záběry!
Je mi 13 let. Mám rakovinu. Umírám, ale nepláču
10 knih, které vám změní život: Doporučují slavní