reklama

Proč jsou některé děti nemocné pořád a jiné vůbec

Dvě stejně staré děti, jedna třída ve školce. Ale zatímco první dítě skoro vůbec nemarodí, druhé spolehlivě chytne každou nemoc. Jak je to možné?

Foto: Isifa/Thinkstock

Dvě stejně staré děti, jedna třída ve školce. Ale zatímco první dítě skoro vůbec nemarodí, s rýmou si poradí během pár dnů a virózy jej míjejí, druhé je doma více než mezi dětmi.

Spolehlivě chytne každou nemoc,  která se ochomýtne kolem, rýmu u něj doprovází teploty a streptokokové anginy se mu pravidelně vracejí. Jak je to možné? Dělají rodiče často nemocného dítěte něco špatně? A lze vůbec celkovou obranyschopnost proti nemocem efektivně ovlivnit?

Vrozené indispozice lze ovlivnit

Bohužel jen zčásti. Může za to totiž přirozená imunita, a ta je do značné míry dána geneticky. Ovšem na druhou stranu obranyschopnost organismu s věkem postupně dozrává a lze ji u dítěte i dospělého cíleně posilovat. Jak na to?

Čtěte také: Devatero rad, které fungují: Aby dítě nechytlo chřipku

"Každý z nás dostal darem od rodičů v genetické výbavě určitou dávku přirozené obranyschopnosti. Ta v průběhu předškolního a raně školního věku dozrává a formuje se vytvářením protilátek proti běžným nemocem, se kterými se naše tělo dostává do kontaktu. Imunitní zrání je však individuální. Důvodem jsou vrozené dispozice. Kontakt s infekčním patogenem, který zvládne jedno dítě bez problémů, může být pro druhé neúměrnou zátěží," vysvětluje MUDr. Azita Gebauerová, specialistka ORL z malešické polikliniky v Praze.

Navzdory nepříznivé genetické výbavě lze však do velké míry zdraví dítěte ovlivnit. Pomůže k tomu pravidelný aktivní pohyb na čerstvém vzduchu, otužování, pobyt u moře či na horách, vyvážená strava se spoustou čerstvého ovoce a zeleniny.

Jak se bránit předem

Pro podporu imunity v podzimních a zimních měsících lze využít probiotika (například v podobě jogurtů), imunoglukany (extrakt hlívy ústřičné), kolostrum (neboli mlezivo je tzv. prvotní mléko u savců, existuje také potravinový doplněk z kravského mléka) či některé vitaminy.

Doporučujeme: Jak správně otužovat děti: Teď je ta pravá chvíle!

Při opakovaných infekcích horních cest dýchacích, tedy rýmách a virózách, které často doprovázejí nepříjemné bakteriální infekce, doporučuje MUDr. Azita Gebauerová nosní spreje s roztokem mořské vody. Ty lze používat nejen při nachlazení, ale také čistě preventivně, a to opakovaně během dne. Hodí se zejména při pobytu v klimatizovaných a vytápěných místnostech, v nichž se sliznice nosu značně vysušuje, takže ztrácí schopnost obrany proti virům a bakteriím.

"Na druhé straně určitě nedoporučuji rodičům vytvářet pro své děti nepřiměřeně sterilní prostředí ve snaze je ochránit. Tím mohou nevědomky spíše zvýšit nemocnost dítěte," uzavírá Azita Gebauerová.

zdroj: Delmar.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Odsávačka hlenů přes vysavač: Nevysaje miminku mozek?

Vyspali jsme se na prvním rande. Už jsme 25 let manželé

Vyzkoušela jsem vše z 50 odstínů šedi. Za jeden víkend

reklama
reklama
reklama