Pravda o úmrtnosti rodiček: Proč se lékaři bojí rodit?
Zatímco kojeneckou úmrtnost má Česká republika velice nízkou, v mateřské úmrtnosti už na tom naše země tak dobře není. Co je příčinou? Shrnuje to MUDr. Petr Velebil, CSc., primář porodnických oddělení v ÚPMD v Podolí.
Zatímco kojeneckou úmrtnost má Česká republika velice nízkou, v mateřské úmrtnosti už na tom naše země tak dobře není. Co je příčinou?
O tom si redakce Babyweb.cz povídala s MUDr. Petrem Velebilem, CSc., primářem porodnických oddělení v Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze-Podolí a lékařem soukromé kliniky Canadian Medical Care.
Jak se sleduje mateřská úmrtnost v ČR?
Co se týče kojenecké úmrtnosti, tu máme jednu z nejlepších na světě, perinatální úmrtnost také. Tady mluvíme o jednom až pěti případech úmrtí na tisíc narozených dětí. A to jsou skutečně malá čísla. Co se týká mateřské úmrtnosti, v ČR umírá v souvislosti s těhotenstvím, porodem a šestinedělím v průměru asi 10 žen na sto tisíc narozených dětí ročně.
Více o porodech se dozvíte na Babyweb.cz
Statistiky vyspělých evropských zemí se pohybují také do deseti případů ročně, v zemích více na východ mají úmrtnost šedesát, ale třeba i sto případů ročně na sto tisíc narozených dětí.
V čem je tedy problém?
Nejsme schopni případy mateřské úmrtnosti dobře zaregistrovat a všechny je důkladně rozebrat, abychom se z nich mohli poučit. Nové zákonné úpravy však znemožnily přístup ke klinické dokumentaci a bez ní nelze zjistit, co bylo příčinou úmrtí ženy, co k němu přispělo a zda se mu dalo vyhnout.
Doporučujeme: Jak šetrně vyvolat porod
Z dlouhodobých průzkumů z dřívějška víme, že nejčastěji se umírá na krvácení nebo na nějakou embolickou příhodu, případně na komplikace spojené s kardiovaskulárním onemocněním. Ale zhruba od roku 2004 tyto podklady nemáme, takže nemůžeme případy analyzovat. Nejsme si schopni poradit s evidencí deseti případů ročně. To považuji za velkou chybu.
Co by se mělo změnit?
Pravidla pro registraci a pro přístup k dokumentaci. U nás sice je zakotvena povinnost úmrtí ohlásit, ale když někdo něco neohlásí, neexistují žádné sankce. Takže vlastně ani nevíme, kolik žen při porodech doopravdy umře.
Ve Spojených státech mateřská úmrtnost i přes analýzy dramaticky stoupá - proč?
Souvisí to i s tím, že se bezbřeze dělají císařské řezy. Kauzální mateřská úmrtnost v souvislosti s císařským řezem je desetkrát vyšší než v souvislosti s normálním porodem. U nás se to při pouhých více než sto tisících porodech ročně nepozná, ale ve Spojených státech na milionech porodů ano.
Takže s rostoucím množstvím intervencí do porodu roste i počet komplikací?
Nevím, mohou stoupat. Na naší malé populaci vám to nedokážu.
Proč se císařské řezy provádějí stále častěji?
Jednak je stále více rizik v populaci. Potom je tady fakt, že některé ženy si nepřejí rodit přirozeně a je těžké jim nevyhovět v situacích, které nejsou zcela jednoznačné. A to i přesto, že lékařská společnost císařský řez na přání nedoporučuje. Taková je realita.
Může za to bohužel i atmosféra ve společnosti, kdy si většina lidí myslí, že za zdraví jedince odpovídají jen lékaři a že vše musí vždy dopadnout dobře. I normální fyziologický porod však nese rizika. Když se nepodaří, ujímají se žalob proti lékařům právníci. Lékaři se tudíž snaží minimalizovat riziko vážných poškození císařským řezem. Bohužel už nezvažují negativní vliv na další život dítěte i ženy, děti mohou mít následné zdravotní komplikace, ženy znevýhodněné podmínky pro další těhotenství: vrůstání placenty do jizvy, prorůstání placenty, vcestné lůžko, rozestup jizvy v dalším těhotenství... Za tyto dlouhodobé následky však už lékaře nikdo žalovat nebude. Nedivím se proto, že se někteří kolegové bojí rodit přirozeně. Je to složité.
zdroj: Babyweb.cz
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Nejžádanější české porodnice a jak se do nich dostanete