Pozor na citlivé nožky batolat: Jak je správně obouvat?
Správnou péči o nohy často podceňují dospělí u sebe, natož u svých potomků. Přitom právě pružné, rychle rostoucí dětské kosti potřebují kvalitní botičky. Jak je vybrat?
Správnou péči o nohy často podceňují dospělí u sebe, natož u svých potomků. Přitom právě pružné, rychle rostoucí dětské kosti potřebují kvalitní botičky. Jak je vybrat?
Nabízíme desatero šikovných zásad, které vám pomohou s výběrem bot. Na co si dát pozor, čemu se vyhnout a naopak co zvolit, aby se nožka vašeho prcka cítila v botě jako v pokojíčku?
- Dejte noze dostatečný prostor v obuvi, hlavně v její prstové části. Vnitřní tvar obuvi včetně vložky by měl co nejvíce odpovídat přirozenému tvaru nohou. Obuv má mít prostornou, kulatou špičku, ve které se bude noha cítit pohodlně a komfortně. Naprosto nevhodný je špičatý tvar, který podporuje deformity prstů.
- Dbejte na ohebnost obuvi. V místě, kde se noha při chůzi ohýbá, tedy v oblasti prstních kloubů, musí být obuv co nejohebnější. Příliš tuhá a nepoddajná obuv zvyšuje únavu a potivost nohou, narušuje pohodlí chůze a může působit zdravotní problémy. Při výběru obuvi zpravidla můžete vycházet z faktu, že čím je podešev silnější, tím je obvykle obuv tužší. Takže bota na vysoké podešvi nebude tou nejlepší volbou.
- Zvolte úměrnou výšku podpatku. Vhodná účelovost a výška podpatku se volí podle věku a pohlaví. U pánské obuvi by neměla přesáhnout hodnotu 25 mm. Dámská obuv pro celodenní nošení by neměla mít podpatky vyšší než 30 - 40 mm. Dětská obuv má mít podpatky do 5 mm, pro starší děti do 15 mm a pro dospívající je hranice 25 mm.
- Vyberte pevný a dostatečně dlouhý opatek - vnitřní dílec v patní části svršku obuvi. Důležitá je fixace nohy v botě, kde nesmí docházet k nežádoucím bočním pohybům patní části nohy. Pro obuv uzavřených střihů, zvláště veškerou obuv dětskou, sportovní, pro celodenní nošení a pracovní, musí mít dostatečně tuhý, vysoký a dlouhý opatek. Zároveň by na patu neměl příliš tlačit, ani z ní při chůzi klouzat.
- Zkontrolujte postavení patní části obuvi - nejpohodlnější pro paty je obuv, která je kolmá k podložce nebo jen mírně vybočená. Toto postavení zajišťuje rovnoměrné napětí svalů nohy, správné uspořádání klenby nožní a brání přetížení jednotlivých oblouků klenby. Pokud vbočené postavení patní části obuvi způsobuje zatížení vnitřní podélné klenby, může vést ke vzniku ploché nohy.
- Svršek obuvi má být správně anatomicky modelovaný. Dobrou fixaci nohy v obuvi zajišťuje vhodný střih svršku, neboť ten drží pevně nohu proti opatku a brání jejímu posunu. Pro malé děti a dospělé se zdravotními potížemi nohou je vhodná obuv na šněrování, sponu, zip či suchý zip. Malým dětem se nedoporučují lodičkové a mokasínové střihy.
- Zvolte vyhovující materiál z hlediska hygieny a zdravotní nezávadnosti. Z pohledu komfortu a příznivého mikroklimatu vyberte obuv vyrobenou z přírodních materiálů (useň, textil), které jsou měkké, prodyšné a absorbují vlhkost. Také se lépe přizpůsobí anatomickému tvaru nohy.
- Pozorně čtěte údaje o použitých materiálech v hlavních částech obuvi. Zákon o ochraně spotřebitele stanovuje povinnost označovat obuv v prodejnách údaji o materiálech použitých v hlavních částech obuvi, ať už obrázkovými symboly - piktogramy -, nebo popisem. Ty vám pomohou při výběru.
- Dejte přednost obuvi s tlumicími vlastnostmi. Nohy trpí neustálými tvrdými dopady na beton, asfalt či dlažbu - to se časem může projevit opotřebením kostí, kloubů a kloubních chrupavek dolních končetin a poškozením páteře. Prevenci představuje mimo jiné kvalitní podešev s dobrými tlumicími vlastnostmi (PUR, EVAC, pryž), pěnové vkládací vložky, pružné podpatěnky nebo anatomicky tvarované stélky z pružných materiálů, které dokonale rozdělují zatížení na celou plochu nohy a tlumí nárazy při chůzi.
- Dobře važte. Často opomíjenou vlastností obuvi je její hmotnost, která by měla být co nejmenší. Podle provedených výzkumů znamená každé navýšení hmotnosti o 100 g, že denně nohy zvednou o 1 tunu navíc!
zdroj: spokojenenohy.cz