Plánujete dítě? Vysaďte mléko a hermelín!
A také nejezděte na kole a milujte se jen dvakrát týdně. Přijde vám to zvláštní? Přesto jde o rady odborníka. Renomovaný gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan vám vše zdůvodní.
A také nejezděte na kole a milujte se jen dvakrát týdně. Přijde vám to zvláštní? Přesto jde o rady odborníka. Renomovaný gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan vám je zdůvodní.
Zásadní komplikace s otěhotněním řeší čtvrtina párů v ČR. Přitom někdy stačí jen málo: Úprava jídelníčku, omezení sportu a hlavně - nepřehánět to ani se sexem.
Mléko a plísňáky? Pryč s nimi!
Ženy, které plánují početí dítěte, by měly omezit nadměrnou konzumaci kofeinu, alkoholu a rafinovaného cukru, které mohou mít nepříznivý vliv na průběh menstruačního cyklu. Organismus některých žen nedokáže dobře zpracovávat ani laktózu, proto je vhodné omezit mléko a mléčné výrobky kromě másla, a to minimálně na půl roku. Laktóza se totiž při trávení v těle mění na glukózu a galaktózu. Pokud enzymatická výbava ženy neumožňuje zpracování galaktózy, hromadí se v těle, což může mít negativní vliv na funkci vaječníků.
Doporučujeme: Kdy je ideální otěhotnět? Nechtějte to vědět!
Před otěhotněním a v průběhu těhotenství je pak vhodné vyvarovat se také konzumace syrového masa a většího množství plísňových sýrů, které jsou rizikovými potravinami a zbytečně zatěžují organismus.
Vhodné je naopak zvýšit příjem kyseliny listové a vitaminů B2, B6 a B12, a to hlavně prostřednictvím zeleniny a celozrnného pečiva. Kyselinu listovou začněte doplňovat alespoň půl roku před plánovaným početím v tabletách. Pokud chce mít žena jistotu, že tělu dodává vše v potřebné denní dávce, může využít také přírodní doplňky stravy s myoinositolem, mateří kašičkou či s fytoestrogeny.
Sport ano, cyklistika ne
Omezení při plánovaném početí se týkají i mužů. Ti by měli sportovat, protože pravidelná fyzická aktivita, nejlépe aerobní, podporuje prokrvení a přirozenou tvorbu testosteronu. Dlouhým jízdám na kole by se však měli vyhnout, stejně tak jako saunování či přemíře kávy, Nic z toho totiž nesvědčí jejich spermiím. Negativně může působit i těsné spodní prádlo, sedavý způsob života, mobilní telefon v kapse kalhot či pravidelná práce s notebookem na klíně.
Doporučujeme: Chcete otěhotnět? Zakažte mu vepřové a notebook v klíně
Vhodný je naopak zvýšený příjem vitaminu C, selenu, zinku, vitaminů E a B a kyseliny listové. Je třeba s ním začít minimálně čtvrt roku předem, tak dlouho totiž trvá spermiím, než dozrají.
A s milováním to nepřehánějte
"Na druhé straně existuje také několik věcí, kterým páry paradoxně věnují zvýšenou pozornost, aniž by měly na početí skutečný vliv. Přeceňují třeba frekvenci pohlavních styků," konstatuje Pavel Turčan. "V tomto případě méně znamená více. Musíme si uvědomit, že pro početí je potřebná určitá koncentrace spermií. Pokud je pohlavní styk příliš častý, koncentrace se sníží, čímž klesá pravděpodobnost oplodnění. Spermie se totiž nestihnou dotvořit během několika hodin. Optimální je proto mít pohlavní styk dvakrát do týdne. S touto frekvencí je vhodné začít přibližně 6 dní před ovulací u ženy a skončit 2 dny po ní. Po zbytek cyklu se pár může milovat třeba i několikrát denně," upřesňuje lékař.
Žena by to neměla přehánět ani s nadměrnou hygienou, kterou se může zbavit tzv. plodného hlenu. Ten totiž umožňuje spermiím, aby přežily a dostaly se tam, kam mají. Mýtem jsou potom svíce a další akrobatické polohy, které se často ženy snaží po styku zaujímat, aby se zvýšila pravděpodobnost otěhotnění. Nic takového však není nutné, tělo si poradí samo.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Jak ovlivnit pohlaví dítěte při početí? Jde to!
Matka "norských" dětí: Má vina? Plácnutí přes zadek...
Ženský orgasmus: Jen slepá ulička vývoje?