Ministr, který odešel pečovat o děti, sklidil kritiku. Nazvali ho břídilem
Ve Spojených státech se otevřela debata o otcovské dovolené poté, co se ji rozhodl využít tamní ministr dopravy Pete Buttigieg, který za to sklidil posměšky. Výzkumy přitom ukazují, že když se otcové starají o malé děti, může to být prospěšné ve vícero směrech.
Devětatřicetiletý Pete Buttigieg je prvním otevřeně homosexuálním politikem v americké vládě. Když si se svým manželem v půli srpna adoptoval dvojčata, zůstal s dětmi na čas na rodičovské dovolené a sklidil za to kritiku. Vyslechl si mimo jiné, že je "břídil" nebo "trochu divný", uvedla agentura Bloomberg.
Podle ministra dopravy je však pozitivní, že se díky jeho péči o děti otevřela debata ohledně rodičovské dovolené. "Uvažujeme o tom, že by možná mohli chodit na rodičovskou i muži, ale pak na ně lidé dělají pošklebky, když ji skutečně využijí. Takže se opět předpokládá, že se o vše postarají ženy," řekl.
Systém mateřské je ve Spojených státech diametrálně odlišný od českého, ženám je garantováno pouze šest týdnů dovolené za plnou mzdu s tím, že někteří zaměstnavatelé nabízejí ještě tři až šest měsíců navíc. Pokud chce matka zůstat s dítětem déle, musí zaměstnání opustit.
Zda otcové dostanou alespoň pár týdnů volna, závisí na zaměstnavateli, většina z nich s tím však nepočítá, napsala americká CBS. Podle výzkumu společnosti Deloitte ji zvažuje jen velmi málo mužů i v případě, že jim tento benefit zaměstnavatel nabízí. Jeden ze tří mužů uvedl, že se obává o svou pracovní reputaci.
Studie konzultační firmy McKinsey z letošního března přitom ukázala na několik výhod otcovské dovolené. Když se na péči podílejí oba rodiče, vytváří se silnější pouto jak mezi nimi, tak mezi otcem a dítětem. Překvapivější může být ekonomická stránka věci. Podle McKinsey roste příjem ženy o sedm procent za každý měsíc, který otec stráví s dítětem doma.
V Česku byla tak zvaná otcovská poporodní péče letos v létě prodloužena ze sedmi na 14 dní. Otcové při ní čerpají 70 procent své mzdy. Na mateřskou a rodičovskou může nastoupit i otec, avšak nejdříve sedm týdnů po porodu. V Česku tak činí pouhá dvě procenta mužů.