reklama

Ombudsmanka: Poplatek za doprovod u porodu? Nezákonný!

Vybírání poplatku za doprovod u porodu je běžnou praxí většiny českých porodnic. Jak ale uvedla veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová, jde o krok, který nemá žádnou oporu v zákoně. Ombudsmanka tak reagovala na stížnost paní Ludmily Benešové, která byla nucena ve Fakultní nemocnici Brno zaplatit poplatek za přítomnost duly u porodu

Foto: Isifa/Thinkstock

Vybírání poplatku za doprovod u porodu je běžnou praxí většiny českých porodnic. Jak ale uvedla veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová, jde o krok, který nemá žádnou oporu v zákoně.
 
Ombudsmanka tak reagovala na stížnost paní Ludmily Benešové, která byla nucena ve Fakultní nemocnici Brno zaplatit poplatek za přítomnost duly u porodu, a to hned trojnásobek toho, co by stála přítomnost partnera. Zatímco za přítomnost otce si brněnská porodnice  účtuje 500 Kč, dula vyjde na 1 500 Kč.

Chceš společnost? Zaplať!

České porodnice vybírají za přítomnost jiné osoby u porodu od 200 do 1000 korun. Základem jejich argumentace je, že jde o náklady jako zapůjčení pláště, přezůvek a pokrývky hlavy. Odpovídá cena, nebo jde pouze o tahání peněz z kapes nastávajících rodičů?

Na to se názory různí. Podle Miloslavy Kramné, jedné ze zakladatelek České asociace dul a laktační poradkyně, je vybírání poplatku za přítomnost blízké osoby u porodu nehorázností, která nikde v zahraničí neexistuje. A je také důvodem, proč k porodu v ČR chodí daleko méně tatínků než v západních zemích. Uvedla to v rozhovoru pro Babyweb.cz.

Proč stojí dula víc?

Jisté je, že přítomnost duly má na porod velmi pozitivní vliv. Mezinárodní výzkumy dokládají, že rodičky mají díky ní o 31 % nižší pravděpodobnost užití analgezie, o 50 % nižší pravděpodobnost užití syntetického oxytocinu a o 45 % nižší pravděpodobnost císařského řezu.

Doporučujeme: V porodnicích dochází denně k násilí na ženách i dětech

Platbu za přítomnost duly - či jiné osoby u porodu - přitom nestanovuje žádný zákon ani vyhláška. "Český právní řád upravuje práva pacientů. Rodička má právo, aby ji u porodu doprovázela osoba, kterou si zvolí, tedy i dula. A nikde ze zákona o zdravotních službách nevyplývá, že by toto právo mohla nemocnice zpoplatnit. Je to stejná situace, jako kdyby museli platit rodiče za přítomnost u svého hospitalizovaného dítěte nebo kdyby byla povinnost platit za návštěvy v nemocnici," konstatuje Kristýna Rytířová, členka Nesehnutí a právnička, která se zabývá zdravotnickým právem.

České porodnictví potřebuje změny

Cenu stanovenou nemocnicí považuje Ludmila Benešová za neadekvátní a jdoucí proti zájmům rodiček a jejich dětí. Na ombudsmanku se obrátila poté, co neuspěla se svou stížností u nemocnice a následně ani u Krajského úřadu Jihomoravského kraje.

A ombudsmanka jí dala za pravdu: "Současné právní předpisy poskytovatelům zdravotních služeb neumožňují stanovení jakékoli úhrady, byť sloužící pouze k pokrytí nákladů, za umožnění přítomnosti duly (ale v zásadě jakékoli blízké či rodičkou určené osoby) u porodu," uvedla veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová.

Čtěte také: Porodník říká: Rodíme špatně a nechceme to měnit!

Není to jediná věc, na kterou si české ženy v porodnictví stěžují. Upozorňují také na porušování lidských práv, nedodržování doporučených postupů Světové zdravotnické organizace, nerespektující přístup a provádění rutinních zákroků. některé ženy se dokonce obrátily se stížností na Evropský soud pro lidská práva, jehož rozhodnutí se v současné době očekává.

Jaký je váš názor na české porodnictví? Máte s ním dobré, nebo špatné zkušenosti? O tom můžete diskutovat pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Točit porod na video je mimo mé chápání, říká porodník

Nejvíc nenáviděná máma Ameriky: Zavinila smrt dcery

15 motivačních citátů od úspěšných lidí. Nakopnou i vás

reklama
reklama
reklama