O staré se nechtějí starat děti ani lékaři, je to drahé
O staré lidi se nechtějí starat lékaři, pojišťovna ani jejich děti. Pro stát je to moc drahé a rodiny nemají čas.
Dvacet let vypiplávali dítě, teď se k nim nehlásí. Celý život platili zdravotní pojišťovně, lékaři je však do péče nechtějí.
Jsou prostě staří. Nemocní. Příliš drazí na ošetřování. Můžete tak skončit i vy.
Staří jsou drazí
Péče o seniory v ČR je na tom mizerně. Mladí se o své nemohoucí blízké starat nemohou, protože musí chodit do práce, a často ani nechtějí. Domovy důchodců jsou dlouhodobě podfinancované. Lékařů je málo, specialisté chybějí úplně. A pojišťovny leckdy nákladnou péči hradit odmítají.
Doporučujeme: 12 znamení, že už jste opravdu staří
Je to jednoduchá matematika: Když lékař vezme pod svá křídla zdravého mladého člověka, bude jen za to, že ho registruje, dostávat od pojišťovny příspěvek, aniž by vynakládal velké peníze na jeho léčbu. Dvakrát do roka chřipka - to nic nestojí.
Jestliže se však jeho pacientem stane důchodce, který potřebuje léčit artrózu, cirhózu nebo třeba rakovinu - to je jiná. Staří jsou prostě pro lékaře a pojišťovny drazí, náročná péče o ně se jim nevyplácí. Co na tom, že celý život museli platit zdravotní pojištění! Pojišťovací instituce, kterou dlouhá léta živili, nyní přísně reviduje každý lékařský krok a leckdy odmítá o nákladnou péči o starého člověka uhradit.
Lékaři stařečky nechtějí
Praktičtí lékaři mají i další důvody, proč se pacientům v pokročilém věku vyhnout. Péče o ně je časově velmi náročná, a lékař je placen od výkonu a ne od času, který s pacientem stráví.
"Dalším problémem je potom roztříštění medicínské péče do různých oborů," konstatuje anonymně praktický lékař z Berouna. Jméno publikovat nechce, bojí se, aby si to nerozházel s pojišťovnami.
Čtěte také: V 60 vypadá na 30. Její rady: Nemít děti a pít víno!
"Nemocní stařečci a stařenky jsou se svými problémy odesíláni na vyšetření k různým odborníkům. Jenže každý z nich předepíše lék pouze na "svůj" odborný problém. Staří lidé tak denně konzumují často i desítky léků bez ohledu na vzájemné interakce. Jednak to může zhoršit jejich zdravotní stav a jednak se pro praktického lékaře, který jim pak musí předepisovat léky indikované specialisty, stávají velmi drahými klienty," vysvětluje.
O české seniory se proto stará pouze 440 geriatrů. Desetina stařečků v domovech pro seniory tudíž nevidí lékaře, jak je rok dlouhý - a ne že by ho nepotřebovali!
Domovy důchodců nemají peníze
V ČR je evidováno okolo 4000 pečovatelek, což k pokrytí několikanásobně vyšší poptávky zdaleka nestačí. Lépe na tom nejsou ani domovy pro seniory.
"Máme povinnost se o klienta postarat také po zdravotní stránce, jak a za co ale péči zajistíme, tím už se nikdo nezabývá," stěžuje si Hana Červenková, ředitelka berounského domova Centrum Na Verandě.
Víte to? Tisíc starců promluvilo o životě a lásce. Jejich rady?
Není dokonce výjimkou, že pojišťovny po domovech pro seniory a lékařích zpětně vymáhají peníze, které byly na vyléčení důchodců vynaloženy. "Pokud pojišťovna dojde při revizi k závěru, že poskytnutá péče překročila stanovený limit nebo byla z jejího pohledu nesprávně indikována, chce peníze zpět. Často se přitom jedná o částky v řádu stovek tisíc korun," popisuje situaci ředitelka Červenková.
Už teď je špatně, a bude hůř!
Už teď je podle odhadů v ČR kolem 300 tisíc seniorů, odkázaných na pomoc druhých. Pouze o 80 tisíc z nich se starají rodiny doma. Zbytek péče pokrývají domovy pro seniory nebo externí pečovatelky.
A bude ještě hůř. Jak ukazují varovné statistiky, populace stárne dramatickým tempem. Nyní tvoří důchodci ve věku nad 65 let skoro pětinu (18 %) obyvatelstva České republiky. Za patnáct let to bude každý čtvrtý. Přitom už teď 44 % lidí ví, že se o své blízké ve stáří starat nechystá.
Co pak mohou čekat, až zestárnou oni sami? A jak ze začarovaného kruhu ven? To neví nikdo. Jisté je, že po šedesátce čekají velmi krušné časy většinu z nás.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Poslední věci: Péče o nemohoucí babičku