reklama

Nový trend v Evropě: Ženy chtějí děti i bez mužů

Spousta žen přestává čekat na toho pravého a raději si dítě pořídí samy. Týká se to i Češek.

Foto: Thinkstock

Získat sperma je zřejmě mnohem jednodušší než najít toho pravého partnera. Proto to spousta žen už vzdala a rozhodla se cíleně stát single matkou. Má to prý řadu výhod a podle odborníků tím ani samotné dítě nijak zvlášť netrpí. Svět se zkrátka celkem radikálně mění.

"Je mi osmatřicet let, děti nemám a moc bych je chtěla. Vím, že moc dlouho už čekat nemůžu, jenže jsem pořád nepotkala muže, se kterým bych se doopravdy chtěla usadit a založit rodinu," vypráví pohledná blondýnka Alena z Olomouce. 

"Dlouho jsem nad svojí situací přemýšlela, vyčítala si, že mám na muže přehnané nároky a přemlouvala se, ať už si konečně nějakého vyberu. Dnes už ale vím, že to není řešení. Pokud to nebude ten pravý, za pár let se rozejdeme nebo rozvedeme a dítě bude stejně vyrůstat v neúplné rodině," pokračuje a svěřuje se i s řešením, pro které se rozhodla:

Kamarád pomůže

"Dala jsem sama sobě ultimátum. Pokud se muž mého života neobjeví do roka, budu mít dítě sama. Mám jednoho velmi dobrého kamaráda, který o mě ví úplně všechno, zná mě už léta a je ochotný mi v mém rozhodnutí pomoci. Sám žije tak trochu bohémským životem, a tak nebude mít nikdy potřebu se se mnou jednoho dne o dítě začít soudit nebo něco podobného."

Způsob jejího uvažování rozhodně není ojedinělý, i když v zahraničí jdou budoucí maminky ještě o krok dál. Čím dál více žen tu přestává ztrácet čas hledáním správného partnera a chodí na umělé oplodnění. Každé desáté dítě, které přijde na svět po umělém oplodnění v Dánsku, se rodí ženě, která nemá partnera.

Dánsko vede

"Tenhle trend pozorujeme už od roku 2007 a neustále se rozšiřuje," říká pro The Guardian Karin Erb z univerzitní nemocnice Odense, která tyto údaje shromáždila. Dánsko je přitom zemí, kde se asistovaná reprodukce provádí nejčastěji z celé Evropy i světa.

"Každý u nás zná minimálně jednu ženu, která se rozhodla mít dítě sama bez partnera," popisuje Karin Erb, jak běžná tato situace v zemi je.

"Polovina našich klientek jsou nyní ženy," potvrzuje také Ole Schou, ředitel Cryos International, což je největší spermabanka na světě se sídlem v Aarhusu. Většina (85 procent) z těchto žen jsou ve věku 31 až 45 let a polovina z nich má vysokoškolské vzdělání. "Myslíme si, že do roku 2020 bude 70 procent našich klientek single," dodává Ole Schou. Průměrným věkem všech žen, které podstupují umělé oplodnění, je 33 let. Ženám, kterou jsou single a mají tento požadavek, je v průměru 36 let.

Co je k tomu vede?

Na první pohled by se mohlo zdát, že jde o nějaký projev emancipace a potřeba dokázat, že muži nejsou potřeba, jenže tak to ani zdaleka není. Celých 90 procent žen, které se rozhodnou být single matkami, přiznává, že kdyby si mohly vybrat, měly by dítě s partnerem, jenže partnera nemají. Mít dítě bez něj je pro ně až plán B.

Důvodem, proč ženy neměly dítě v posledním vztahu, je ve dvou třetinách případů to, že o to jejich partneři nestáli a nebyli připraveni na to stát se rodičem. Velmi podobnou zkušenost zřejmě má i čím dál více českých žen, i když konkrétní statistiky zatím nemáme. 

Česko není výjimkou

"Dle v ČR platné legislativy není umělé oplození bez partnera možné. Většina žen si však tuto informaci snadno zjistí, takže údaje o tom, jaké je procento takových žen a zda se nějak mění, jsou čistě spekulativní," říká lékař Jan Šulc z Centra reprodukční medicíny Gest.

Možná i vy ale kolem sebe máte ženy, které zůstaly single, chtějí mít dítě a přemýšlí podobně jako třeba pětatřicetiletá grafička Klára Bémová, která zjistila, že je těhotná až po rozchodu s partnerem, ale rozhodla se si dítě nechat a vychovávat ho sama: 

"Neříkám, že je nejlepší žít bez chlapa. Nejlepší je žít s chlapem, do kterého jsem zamilovaná, který mě respektuje, pomáhá mi a já s ním můžu být sama sebou. Ale! Když takový zrovna není po ruce, tak je rozhodně lepší být sama, než s někým žít proto, abych sama nebyla," vypráví.

Čtěte také: Co vám brání začít nový vztah? Budete překvapené

"Momentálně žiju jen se svým malým synem a není to ani nudné, ani smutné. Díky své profesi i přirozeně společenské povaze jsem neustále někde v akci a obklopena lidmi. Pracuju, vydělávám, cestuju, zkrátka dělám si, co chci. Muži v mém životě nechybí."

Na druhou stranu je evidentní, že o potenciální partnery by nouzi neměla, ale zastává heslo, že je lepší být sama než jen tak s někým: 

"Kromě několika přátelství s benefity mám i jednoho stálého milence, ale žít s ním nechci. Je to komplikovaná povaha, takže si s ním užívám krásné večeře a divoký sex, ale domů si ho rozhodně nestěhuju. Je to moje rozhodnutí. Těším se, až potkám někoho, s kým budu sdílet kromě lože i všechno ostatní včetně úplných banalit. Ale chci od vztahu i od života maximum a v zásadních věcech nedělám kompromisy," uzavírá.

Lepší než rozvod

Nabízí se otázka, jestli dětství strávené jen s matkou dětem neškodí. Ve skutečnosti existují studie, které dokazují, že dětem se daří lépe, pokud vyrůstají od narození jen s matkou, než když s ní zůstanou až po rozvodu. Profesorka Susan Golombok z Univerzity v Cambridge to vysvětluje takto:

Po rozvodu se v životě dítěte leccos změní. Je zvyklé na oba rodiče a najednou žije jen s jedním. Může se změnit i příjem domácnosti, což samozřejmě ovlivní i dítě. Matka je navíc z celé té situace vystresovaná a dítě to cítí. Kdežto pro dítě, které se narodí single matce, je celá ta situace přirozená a cítí se přirozeně dobře, nic mu nechybí, protože to nikdy nepoznalo."

Největším problémem při tom všem tedy bohužel bývají peníze. V Dánsku je o matky dobře postaráno, s čímž se česká mateřská úplně srovnávat nedá. To bude jistě i v budoucnu důvod, proč tu dobrovolných svobodných matek nikdy nebude tolik jako tam.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

7 věcí, které byste měli stihnout, než si pořídíte děti

Na mateřské dovolené můžete slušně vydělat: Jak na to?

Proč se mnou muži chtějí jen kamarádit?

reklama
reklama
reklama