reklama

Nejsem si jistá otcem: Jde to určit před porodem?

Nemělo by to být, ale stát se můžu. Jako slečně O., která napsala do redakce. Čeká miminko, ale neví, se kterým ze dvou partnerů. Test otcovství by jí hodně usnadnil rozhodování, zda si dítě nechat, nebo jít na interrupci.

Foto: Isifa/Thinkstock

Nemělo by to být, ale stát se můžu. Jako slečně O., která napsala do redakce. Čeká miminko, ale neví, se kterým ze dvou partnerů. Test otcovství by jí hodně usnadnil rozhodování, zda si dítě nechat, nebo jít na interrupci.

"Mám velký problém. Včera jsem si udělala těhotenský test a vyšlo mi, že jsem těhotná. V Čechách mám už tři roky stálého přítele, ale zároveň mám už celý rok i přítele v zahraničí, kde pracuji. Antikoncepci neberu už čtyři roky a nikdy se nic nestalo, až teď. Miminko si moc přeji, ale jen se svým českým přítelem. Je možné zjistit, kdo je otcem dítěte, ještě před koncem třetího měsíce?" ptá se slečna O.

Bohužel to nejde

I když by to bylo šikovné, otcovství se u těhotné ženy nezjišťuje. "Test určení otcovství se téměř vždy provádí až po narození dítěte, u ještě nenarozeného dítěte je to velmi obtížné. Jako vzorek pro DNA test je možné použít buď plodovou vodu, nebo krev plodu. Pro vysoké riziko komplikací se to však neprovádí, a v prvním trimestru už vůbec ne," konstatuje gynekoložka MUDR. Radka Gregorová na Babyweb.cz.

Čtěte také: Kukaččí děti: Tchýně na ně mají nos!

"Je tu riziko nejen potratu, ale třeba zanesení infekce do plodové vody, nemluvě o stresovém riziku pro samotný plod. Tento odběr se indikuje jen v opravdu výjimečných případech, třeba při podezření na významné dědičné choroby," vysvětluje a dodává: "Ani test z krve u slečny O. nepřipadá zřejmě v úvahu, protože těžko lze potenciálnímu otci odebírat krev anonymně."

Co tedy zbývá? Určení otcovství

Určování otcovství je věc složitější, což nejlépe vystihuje výrok starých římských právníků, že matka je vždy jistá, otec je nejistý. U určení matky platí zásada, že matkou dítěte je žena, která dítě porodila. Zákon stanoví takzvané domněnky otcovství a zákon o rodině upravuje komplexně určování rodičovství, tedy jednak otcovství a nově i otázku mateřství.

Více o určování otcovství najdete na Babyweb.cz>>

Základní domněnkou je ta, že za otce se považuje manžel matky, přičemž do rodného listu se manžel matky zapíše vždy, jestliže se dítě narodilo po dobu trvání manželství nebo ve lhůtě 300 dnů po jeho zániku. Matriční orgány se vůbec nezabývají tím, kdo je biologickým otcem, a zapíší jako tatínka manžela nebo bývalého manžela i bez jeho souhlasu jen na podkladě předloženého oddacího (úmrtního listu, rozvodového rozsudku) a rodného listu.

U svobodných matek lze potom otcovství určit souhlasným prohlášením, které rodiče dítěte učiní u kterékoliv matriky či soudu.

Když selže dohoda, nastoupí test

Jestliže není určeno otcovství prvním nebo druhým z popsaných způsobů, přichází na řadu třetí domněnka otcovství, o níž vždy rozhoduje v občansko-právním řízení soud. Za otce se považuje muž, který s matkou dítěte souložil v době, od které neprošlo do narození dítěte méně než sto osmdesát a více než tři sta dnů, pokud neprokáže, že jeho otcovství je vyloučeno.

Soud v této situaci zpravidla nařídí znalecký posudek z oboru genetika nebo hematologie, jejichž věrohodnost dosahuje téměř 100 %. Tyto posudky však nejsou laciné a platí je soudu ten, kdo v řízení prohraje. Na základě rozhodnutí soudu je pak případně dítěti vydán nový rodný list.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

To dítě není moje! aneb Popírání otcovství

Matka "norských" dětí: Má vina? Plácnutí přes zadek...

Test otcovství: je opravdu spolehlivý?

reklama
reklama
reklama