reklama

Nejhloupější mýty a pověry o kojení

Připadá vám někdy, že z kojení se stala už skoro samostatná věda? Přesto o něm kolují neuvěřitelné mýty a pověry. A lidé si je často pamatují lépe než vědecky doložená fakta. Možná vás překvapí, kolika z nich věříte i vy sami!

Foto: Isifa/Thinkstock

Připadá vám někdy, že z kojení se stala už skoro samostatná věda? Přesto o něm kolují neuvěřitelné mýty a pověry. A lidé si je často pamatují lépe než vědecky doložená fakta.

Určitě jste už někdy slyšeli výroky typu: Když kojím, nemohu otěhotnět. Moje miminko bude moc tlusté, budu-li kojit často. Mám slabé mléko... Pojďte s námi prozkoumat nejznámější pověry o kojení! Možná vás překvapí, kolika z nich věříte i vy sami!

Mýtus č. 1: Nekrmte ho každou chvilku!

Když budu miminko krmit častěji než jednou za tři hodiny, zvykne si na neustálou přízeň a bude rozmazlené... Tak to je nesmysl a naprosté nepochopení legitimních požadavků a nároků miminka. Několikadenní novorozenec se prostě kojí podle potřeby. Nejde jen o pouhé krmení, ale také o kontakt, který matka svou náručí dítěti dopřává.

S frekvencí kojení souvisí i další předsudek: Budu-li miminko kojit často, bude moc tlusté. Tak toho se rozhodně bát nemusíte. Mateřské mléko i umělá strava mají stejně živin, mateřské mléko je však svým složením naprosto nenapodobitelné a kvalitativně i kvantitativně přesně odpovídá potřebám dítěte. Tomu se jakkoli upravené kravské mléko nemůže vyrovnat.

Mýtus č. 2: Kojíte? Léky jsou zbytečné!

V mléce jsou obsaženy všechny potřebné látky, proto nemusím dávat dítěti žádné léky... Ale ne! V mateřském mléce jsou sice obsaženy živé buněčné struktury, které zajišťují obranyschopnost miminka vůči zevnímu prostředí a do určité míry mohou dítěti ulehčit trávení či zdolávání lehkých infekcí. Ani mateřské mléko však nemůže suplovat antibiotika, pokud je nutné jejich podávání.

Někdy může kojení vyvolat skandál: To když kojí vojačky v uniformě!

Mýtus č. 3: Mám slabé mléko...

... musím proto přestat kojit. Nikoli. "Slabé" mateřské mléko najdete v zemích třetího světa, v našich podmínkách dobře živených maminek neexistuje. Tělo českých matek vyrábí mléko ideálního složení.

Začne-li se mluvit o slabém mléce, jehož vyústěním bývá postupné zavádění umělé stravy, spíše se jedná o určité období v životě dítěte (růstový spurt), v němž potřebuje větší přísun mléka. A toho se mu několik dní nedostává. V těchto situacích je důležité zachovat trpělivost a začít stimulovat laktaci.

S obavami o nedostatek mléka souvisí další předsudek: Dvojčata se musí krmit umělou výživou, není možné je kojit. To také není pravda. Dvojčata lze samozřejmě kojit plně, vyžaduje to jen větší pomoc mamince a lepší organizaci. Většinou se dvojčata kojí současně v tzv. fotbalové poloze nožičkami směrem do podpaží matky.

Mýtus č. 4: Mám nemocné mléko

Onemocním-li, je i moje mléko "nemocné" a přenáší na dítě bakterie. S kojením musím ihned přestat. Další nesmysl... Onemocní-li matka, je logické, že v inkubační době nemoci stačila nakazit miminko. Zároveň však protilátky, které její tělo vytvořilo, pokrývají i potřebu miminka, takže kojit je nejen možné, ale dokonce žádoucí.

Může se ale stát, že miminko špatně pije, například v době menstruace matky. Tehdy může dítě vnímat mírně odlišnou chuť mateřského mléka a reagovat rozladěním. 

Mýtus č. 5: Při kojení nemohu otěhotnět

Kojení sice částečně funguje jako antikoncepce, ale hodně to závisí na frekvenci. Zvýšená hladina hormonu prolaktinu, který provází kojení, se může podílet na anovulačním cyklu: žena neotěhotní, protože vajíčka jednoduše nedozrávají. Ale rozhodně na to nelze spoléhat!

Není také pravda, že budete muset s kojením přestat, pokud znovu otěhotníte. Bude-li těhotenství fyziologické a maminka při něm zvládne kojit starší dítě, jde o ideální stav.

Mýtus č. 6: Lahvička kojení neškodí

Lahvička se může střídat s kojením podle toho, jak matka potřebuje? Tak to úplně není. Způsob sání z lahvičky je úplně jiný než krmení z prsu. Pokud dítě pije z lahvičky a pak stejný mechanismus sání zkouší u prsu, nedaří se mu to, a začne kojení zavrhovat. Proto alespoň první dva měsíce života dítěti raději láhev vůbec nenabízejte.

Zato s příkrmy by neměl být problém. Ty můžete podávat od začátku sedmého měsíce a klidně ještě kojit dál. Než totiž dětská výživa dosáhne nutriční hodnoty, která pokryje potřebu dítěte, uplyne ještě dlouhá doba. Klidně tedy dítěti dopřejte mateřské mléko vždy, když si o ně řekne, i po jídle.

Mýtus č. 7: Je jedno, jak mléko ohřívám

Není. Například v mikrovlnné troubě kvalita mateřského mléka utrpí, ohřívá se nerovnoměrně, a tím se ničí živé struktury mléka. Správně se mléko ohřívá pozvolna v teplé lázni nepřekračující teplotu 50 ºC. 

zdroj: Babyweb.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Čtyřleté modelky? Vypadají jako luxusní prostitutky

Když je manžel psychopat: Příběh, ze kterého mrazí

Svíčky: Intimní svítidla pro hezké chvíle

 

reklama
reklama
reklama