Našli jsme ideální zvíře pro děti i jejich rodiče!
Je to rybka a jmenuje se Bojovnice pestrá (Betta splendens). Jaké má pro dítě výhody? Hýří pestrými barvami. Jejich chov je velmi jednoduchý. Může být sama a nemá velké nároky na prostor. Nejde ovšem o nějakou mazlivou bytůstku. Zatímco samičky jsou ještě jakž takž snášenlivé, dva samci se v jednom akváriu nesnesou. Rivalita vede až k tomu, že se snaží navzájem zabít, tím získala ryba své jméno.
Je to rybka a jmenuje se Bojovnice pestrá (Betta splendens). Jaké má pro dítě výhody? Hýří pestrými barvami. Jejich chov je velmi jednoduchý. Může být sama a nemá velké nároky na prostor.
Nejde ovšem o nějakou mazlivou bytůstku. Zatímco samičky jsou ještě jakž takž snášenlivé, dva samci se v jednom akváriu nesnesou. Rivalita vede až k tomu, že se snaží navzájem zabít, tím získala ryba své jméno.
Okouzlující barvy
Bojovnice pestrá pochází z jižní a jihovýchodní Asie. Dorůstá do velikosti 6 cm a dožívá se až 10 let. Vyšlechtěné odrůdy jsou typické pestrým zbarvením zejména samečků. Ti mohou být sytě modří, tmavě rudí a světle červení, dvou i vícebarevní v kombinacích bílé, odstínů červené, modré, fialové, zelené ba i zlaté a oranžové - tyto barvy jsou považovány za nejvzácnější. Ploutve bývají velmi dlouhé a rozličných tvarů. Trochu připomínají bojové vějíře.
Asijští rybí samurajové
Oč půvabnější jsou samečci na podhled, o to nesmiřitelněji se chovají k sobě navzájem. Bývají natolik agresivní, že se doporučuje chovat vždy pouze jednoho samce v akváriu. A právě to je výhoda: zatímco ostatní rybičky se o samotě trápí, Betta spokojeně kraluje.
V domovině proto tuto rybku využívali k zápasům připomínajícím kohoutí. V přírodě samci sice nebojují až do usmrcení protivníka, ale v nevhodně řešeném akváriu nemá poražený kam uprchnout, takže boj může skončit smrtí. Pokud chtějí chovatelé mít opravdu krasavce, umístí několik samců, do menších akvárií oddělených průhlednou stěnou. Ti pak spolu soupeří přes sklo, a díky tomu rostou jejich ploutve do mohutných, krásných závojů.
Umí dýchat na suchu
Ve volném prostředí žijí Bojovnice ve stojatých vodách řeky Mekong, které jsou velmi často chudé na kyslík. Vyvinul se jim proto pomocný dýchací orgán labyrint, který umožňuje přijímat kyslík přímo ze vzduchu.
Ideálním prostředím pro domácí chov je klasické akvárium s vysokými a volně plovoucími rostlinami. Ryba je všežravec, krmí se vločkami, patentkami i granulemi.
Stará se táta
Odchov mláďat je díky silně vyvinutému rozmnožovacímu pudu velmi zajímavý. Stará se totiž o ně sameček. Ten pomocí sekretu produkovaného v tlamě postaví pěnové hnízdo z bublin, do kterého ukládá oplodněné jikry. Samičku ihned po tření vyžene a sám pak hnízdo upravuje a opětovně do něj zabudovává popadané potomstvo.
zdroj: betta.wz.cz, malyzverinec.estranky.cz