reklama

Narození miminka: Jaké formality je třeba vyřídit?

Co všechno je potřeba vyřídit před narozením miminka a po něm?

Foto: Thinkstock

Narození miminka je velkou událostí. Předchází mu také velké přípravy, plné radostného očekávání. Jenže tyto příjemné chvíle jsou spojené i s jistými povinnostmi.

Víte, co je potřeba udělat před příchodem miminka na svět? A víte, co všechno je nutné vyřídit po jeho narození? Poradíme vám!

Co musíte vyřídit před narozením

Zásadní je jediná věc - musíte požádat o peněžitou pomoc v mateřství. Ať už je žena zaměstnaná, nebo OSVČ, nárok na peněžitou pomoc v mateřství má po celou dobu mateřské dovolené (zákoník práce § 195). Podmínkou je řádné placení nemocenského pojištění po dobu 270 dnů za uplynulé dva roky u ženy zaměstnané a 180 dnů za poslední rok u OSVČ. V prvním případě platí pojištění zaměstnavatel, ve druhém je placení na ženě podnikatelce.

Doporučujeme: Mateřská a rodičovská dovolená v roce 2015: Co se mění?

Při splnění podmínek nastupuje žena na mateřskou dovolenou 6-8 týdnů před porodem. Ošetřující lékař jí vystaví doklad s názvem Žádost o peněžitou pomoc v mateřství, který žena odevzdá zaměstnavateli. Ten ho poté zašle na pobočku sociální správy, pod kterou spadá.

Bez peněžité pomoci v mateřství nezůstanou ani studentky. Do povinných 270 dnů placení nemocenského pojištění se započítává doba úspěšně zakončeného studia.

Doba trvání mateřské dovolené činí 28 týdnů. Pokud žena porodí více dětí, prodlužuje se na 37 týdnů. Jestliže bude čerpat peněžitou pomoc v mateřství otec dítěte, činí doba trvání 22 týdnů, u více dětí 31 týdnů. Otec totiž může peněžitou pomoc v mateřství čerpat až od 7 týdne po porodu.

Co musíte vyřídit po narození

Tady už je povinností a formalit víc. V první řadě musíte požádat na úřadu práce o rodičovský příspěvek. Žádá se o něj v oddělení státní sociální podpory poté, co skončí mateřská dovolená, na niž rodičovská dovolená navazuje. Zákonem daná výše rodičovského příspěvku činí celkem 220 000 Kč a je podmíněna trvalou péčí o dítě do 4 let věku. Rodič si sám určí, jak dlouho bude rodičovský příspěvek čerpat, zda dva roky, tři nebo čtyři. Podle toho bude uzpůsobena měsíční výše příspěvku.

O rodičovský příspěvek lze zažádat i v den narození dítěte, pokud nevznikl nárok na pobírání peněžité pomoci v mateřství. Čerpání rodičovského příspěvku je pak automaticky přiděleno po dobu čtyř let. Totéž platí pro OSVČ, které si neplatily nemocenské pojištění, a neměly tudíž nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Délku čerpání může rodič v průběhu rodičovské dovolené po třech měsících měnit.

Více o prvních dnech rodičovství se dozvíte na Babyweb.cz>>

K vyřízení rodičovského příspěvku je potřeba doložit rodný list dítěte, občanský průkaz rodičů, doklad o délce vyplácení peněžité pomoci v mateřství, případně vyjádření o zamítnutí peněžité dávky v mateřství. Dále je potřeba doložit potvrzení o výši příjmů od zaměstnavatele.

Porodné

Kromě rodičovského příspěvku máte nárok na porodné - i o něj však musíte požádat. Žádost o porodné se podává rovněž na oddělení státní sociální podpory úřadu práce. Od 1. 1. 2015 činí jeho výše 13 000 Kč na první dítě, na druhé pak 10 000 Kč. Částka je stanovena zákonem a vyplácí se jednorázově do 30 dnů ode dne přiznání.

Přídavky a příplatky

Můžete také požádat o přídavek na dítě, pokud rodina disponuje malými finančními prostředky. Rozhodující pro přiznání této dávky jsou příjmy otce, matky, ale i dětí, které mají například příjmy z brigády. Přídavek je poskytován pouze na dítě nezaopatřené, které navštěvuje školu a není výdělečně činné. Podmínkou je pravidelné denní studium.

Pokud jste na tom finančně opravdu špatně, můžete zažádat také o sociální příplatek a příspěvek na bydlení - o podmínkách se informujte na svém ústavu sociálního zabezpečení.

Nutné formality

Doteď jste peníze dostávali, nyní ale budete muset zařizovat i formality, které žádné finance do rodiny nepřinesou. Ještě totiž musíte:

  • Požádat o vystavení rodného listu: Vydá ho příslušná matrika podle místa narození dítěte a rodiče by měli jeho vystavení zařídit co nejdříve po opuštění porodnice. Jeho kopii pak odevzdáte na mzdové účtárně otcova zaměstnavatele pro slevu na dani na vyživované dítě (za předpokladu, že je to výhodnější). Daňové zvýhodnění na vyživované dítě se uplatňuje na konci zúčtovacího období stejně jako daňový odpočet na manžela či manželku v domácnosti.
  • Přihlásit dítě k zákonnému zdravotnímu pojištění u zdravotní pojišťovny: Rodiče tak musí učinit do 8 dnů po narození dítěte, a to u zdravotní pojišťovny, kde má sjednané zákonné zdravotní pojištění jeho matka. Registrace miminka se provádí vyplněním přihlášky a lze ji provést i on-line. Je bez poplatků, avšak v případě nepřihlášení hrozí rodičům pokuta do výše 10 000 Kč.
  • Přihlásit dítě k platbě za odvoz komunálního odpadu: Trvalé bydliště novorozence je automaticky zapsáno tam, kde má trvalé bydliště matka a není nutné ho hlásit osobně. Od placení za komunální odpad však nebývá novorozenec leckde osvobozen. Záleží na tom, jak má konkrétní obec nastavena pravidla rozpočítávání nákladů za odvoz odpadu.
  • Pokud bydlíte v pronajatém bytě, musíte ještě podat oznámení pronajímateli, že přibyla osoba která žije s nájemcem.

Prostě povinností spousta... Ale miminko to nahradí velkou radostí, kterou do vašeho života přinese.

zdroj: Babyweb.cz, Medicinman.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Porodilas, už tě nechci: Když se z ženy stane madona

Táta spočítal, jaké škody způsobil malý syn: 250 000 Kč

3 základní chyby při domácím barvení vlasů

reklama
reklama
reklama