Narodí se nám dítě: 5 velkých obav nastávajících rodičů
Nastávající rodiče řeší nejednu starost související s příchodem nového člena rodiny. Čeho se bojí ona, a čeho on? Často rozdílných věcí...
Nastávající rodiče řeší nejednu starost související s příchodem nového člena rodiny. Čeho se bojí ona, a čeho on? Často rozdílných věcí...
Nejčastější obavy budoucích tatínků a maminek zkonzultoval Babyweb.cz s profesionální koučkou Nikolou Šmorancovou. Tady je výsledek...
1. Společný vztah
- On: Bojím se toho, co dítě udělá s naším vztahem.
- Ona: Začíná nejlepší období v životě.
Někteří muži se po narození prvního potomka cítí jako páté kolo u vozu. Bojí se také, že dny zábavy a volnosti jsou u konce. Ženy obvykle hledí na dítě optimističtěji, věří, že dokážou najít rovnováhu mezi rolí manželky a matky.
Více o problémech s miminky se dozvíte na Babyweb.cz
Tento názor sdílí i koučka. "Pokud spolu partneři umí komunikovat a vzájemně si sdělovat myšlenky a potřeby, s narozením dítěte se nic nezmění. Problém může nastat, jestliže měli problém s komunikací už před příchodem dítěte," říká.
2. Peníze
- On: Nebudeme mít dost peněz. Nevím, zda zvládnu uživit celou rodinu.
- Ona: Udělali jsme si zálohu - tak v čem je problém?
Nový kočárek, postýlka, oblečení, chůvička, vanička… Nákupní seznamy maminek před příchodem prvního dítěte tatínky často vyděsí. Praktickým ženám je jasné, že bude třeba jinak nakládat s penězi, které společně utráceli za dobré jídlo a dražší dovolenou. Ale i v tomto případě věří, že se problémy zvládnou.
Doporučujeme: Manželka mě nechce u porodu: Prý se mi zhnusí
"Je dobré se na příchod potomka připravit i z finančního hlediska a vytvořit si dostatečnou finanční rezervu dopředu, abyste nemuseli řešit případné komplikace. Na každého muže i ženu je to obvykle velký psychický nápor, ale pokud jste z těch šťastných, co mají finanční inteligenci - tedy uspořili si, nerozhazují za zbytečnosti a umějí si spočítat přibližné výdaje, pak se není třeba strachovat. Určitě budou vaše výdaje vyšší, ale péči o dítě zvládají i lidé s minimálními příjmy," uklidňuje Nikola Šmorancová.
3. Sex
- On: Bojím se, že už nebudeme mít tolik času na sex.
- Ona: Mám strach, že už se nebudu partnerovi líbit a nebudu ho přitahovat.
V této oblasti trápí nejistota oba partnery, i když každého trochu jinak. Muži se bojí, že přijdou o sex, ženy straší změny vlastního těla (Budu stejně hezká jako předtím?), ale i psychiky (Na sex nemám ani pomyšlení. Doufám, že po porodu se moje libido vrátí!) Problémy opravdu nastat mohou.
"I když to může být ze začátku těžké, věnujte pozornost jeden druhému - užívejte si společné chvíle a uvědomte si, že dítě by vás nemělo rozdělovat. Jemu také prospěje, že bude mít vyrovnané rodiče, kteří umějí uspokojit své ostatní potřeby. Jde jen o to chtít a nevymlouvat se, že zrovna nemáte hlídání nebo že dítě nemůže být chvíli samo. Abyste se jako žena cítila přitažlivá, snažte se být krásná nejen pro muže, ale hlavně pro sebe," radí koučka.
4. Čas pro sebe
- On: Nebudu mít čas sám pro sebe.
- Ona: Nebude mít čas na mě.
Na muže nemá příchod miminka tak bezprostřední dopad. Pokud nevyjdou manželce vstříc, o své soukromé zábavy nepřijdou. Jenže přes ně to se po nich bude chtít: být efektivnější a věnovat víc času rodině. "Time management je důležitý nejen v práci, ale i soukromém životě. S tím samozřejmě souvisí volba priorit. Vše je o dohodě.
Muž nemusí své koníčky ze života úplně vymazat, měl by se ale umět doma rozumně dohodnout a své aktivity přizpůsobit novým povinnostem. Je dobré se na těchto věcech domlouvat, když jste oba v klidu, a nikoli pod tlakem emocí," shrnuje Nikola Šmorancová.
5. Péče o novorozence
- On: Nevím, jak bych mohl ženě s novorozencem pomoci.
- Ona: Je tady spousta práce, se kterou mi může manžel pomoct.
Péči o dítě nezvládnu, to je mužská záležitost. Nejdůležitější je pouto mezi matkou a dítětem - tak uvažují chlapi. Matky jejich dětí ale po nich chtějí, aby se do péče o dítě zapojili, a to od přebalování po uspávání. Ony to zvládají, protože prostě musí, proč ne oni? "Muži jsou přeci jen nastaveni trochu jinak a nemají tak přirozené instinkty.
Přesto je nezbytné péči o dítě sdílet a neodhánět partnera s tím, že si to radši uděláte sama. Žena by se měla snažit ho nenásilně nasměrovat. Pokud muž k miminku přistupuje správně, oceňte ho. Důležité je jednat v klidu, po krůčcích a nevystrašit partnera hned na začátku," uzavírá koučka.
zdroj: Babyweb.cz
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Porodník říká: Rodíme špatně a nechceme to měnit!
Náš syn žil tři dny: Video, které svírá srdce
Proč ještě nejste vdaná? Asi jste moc velká mrcha