reklama

Nakupování s dětmi: Co dělat, aby to nebyla noční můra

Scény, pláč, pohoršené pohledy kolemjdoucích - každý rodič tohle určitě zažil na vlastní kůži. Co udělat, aby se nakupování s dětmi neproměnilo v noční můru?

Foto: Thinkstock

Scény, pláč, pohoršené pohledy kolemjdoucích - každý rodič tohle určitě zažil na vlastní kůži. Co udělat, aby se nakupování s dětmi neproměnilo v noční můru?

Pojměte výpravu po obchodech jako samostatnou sportovní disciplínu, kterou musíte poctivě natrénovat. Pomoci by vám mohly následující kroky.

Připravte si plán

Bez plánu se neobejdete. Předem si sepište obchody, do kterých se potřebujete podívat, a seznam toho, co v nich budete hledat. Zamyslete se nad tím, zda je nutné brát ratolest všude s sebou.

Doporučujeme: Nenechte dětem vymývat mozky reklamou!

Pokud potřebuje nové boty, měl by být prcek při vyzkoušení. Když si ale chcete v klidu vybrat nové lodičky vy anebo vyzkoušet patery džíny, odložte ho do dětského koutku. Potomek bude spokojeně řádit s vrstevníky a vy budete mít čas si vybírat. Jestli dětským koutkům v nákupních cetrech nedůvěřujete, přiberte k nákupům dalšího dospělého: partnera či kamarádku, která dítě na chvilku zabaví.

Důležité je také správně promyslet, v jakém pořadí budete po nákupech postupovat. Počítejte přitom s přestávkami na toaletu a občerstvení. Strategicky zvolte k nákupům dobu mimo špičku a naopak se vyhněte hodině, kdy je dítě zvyklé spát.

Zapojte dítě

Aby se nenudilo, přidělte dítěti úkol. Při nákupu potravin mu připravte vlastní seznam, který si ještě doma může vyzdobit obrázky. Menší děti potěší, když je necháte něco nést. Svěřte jim třeba hlídání některé z tašek.

Vyberte jen jednu věc

Jakmile začne dítě v obchodě žadonit, většina rodičů se dopouští dvou extrémů. Jedni nechtějí koupit nic, druzí děcku koupí všechno. Obojí je špatně stejně jako výmluva typu "Nemám u sebe dost peněz" případně "Koupím ti to až zítra".

Čtěte také: Německá rodina žije spokojeně z odpadků, peníze odmítá

Dítě vycítí, že mu neříkáte pravdu, a z celé situace si odnese pocit, že se vám nedá věřit. Když mu naopak pořídíte vše, nabude dojmu, že vás vždy ke všemu přemluví. A pokud nedostane vůbec nic (a tak velký nákup jste udělala!), bude zbytečně zklamané.

Zkuste proto raději s dítětem uzavřít dohodu ještě před vstupem do obchodu. Dovolte mu vybrat jednu věc v určitém finančním limitu, kterou koupíte.

"Větším dětem můžete pořídit vlastní platební kartu, která není vázána k účtu, ale nabije se předem na určitou částku. Když necháte dítě samotné platit, nejenže posílíte jeho sebedůvěru, zároveň ho budete učit k penězům přistupovat odpovědně," radí Pavla Hávová, tisková mluvčí ČSOB.

Dejte hračku nebo jídlo

Bez oblíbené hračky se s dítětem k obchodu ani nepřibližujte. Zatímco dítě provází obchodem svého plyšového králíka a vše mu ukazuje, vy máte prostor k nakupování.

Poněkud zoufalejším, nicméně platným pokusem je zacpat dítěti pusu jídlem - klidně postačí obyčejný rohlík. Nezapomeňte ho však přiznat u pokladny.

Vsaďte na internet

Někdy prostě nemáte den. Vy, nebo dítě, případně ani jeden z vás. V takovém případě zvažte, jestli není vhodnější vyřídit nákupy z domova přes internet. Na velké nákupy můžete vyrazit jindy, dnes si užijte den plný domácí pohody.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Táta spočítal, jaké škody způsobil malý syn: 250 000 Kč

Dokdy se stát matkou a kdy už je to nezodpovědnost?

Češi se umí radovat. Šťastní umí být i bez peněz

reklama
reklama
reklama