reklama

Měl by už jít do školy, ale pořád se počůrává...

Do určitého věku je zcela normální, že se dítě pomočuje. Pokud se tak ale děje i u dětí starších, jedná se o poruchu zvanou enuréza neboli bezděčné pomočování. A to už v pořádku není.

Děti na nočníku
Děti na nočníku | Foto: Profimedia.cz

Do určitého věku je zcela normální, že se dítě pomočuje. Pokud se tak ale děje i u dětí starších, jedná se o poruchu zvanou enuréza neboli bezděčné pomočování. A to už v pořádku není.

Dítě se naučí kontrolovat močení většinou do tří let. Pokud však má problémy s udržením moči i od pěti let života, označují to lékaři termínem enuréza. Touto poruchou trpí až 10 % sedmiletých dětí světa, přičemž se více vyskytuje mezi chlapci.

Duše, či tělo?

Názory odborníků, jak enuréza vzniká, se liší. Jedni kladou důraz na zdravotní stav dítěte a fyzické příčiny, druzí na stres a psychickou rozladěnost, další v různé míře připouštějí kombinaci obojího. Jisté je, že nejčastější formou této poruchy je pomočování se ve spánku (enuresis nocturna). Odborná literatura ho diagnostikuje, pokud se dítě alespoň dvakrát do měsíce v noci pomočí. Dochází k tomu, když se naplní močový měchýř, ale dítě to nevzbudí.

Proč se pomočuje?

Psychické důvody: Dítě může být stresované (rodiče se rozvádějí, děti ho šikanují, trpí z nějaké příčiny strachem, je vystaveno násilí) nebo traumatizované (nehoda, úmrtí blízké osoby). Enuréza se častěji vyskytuje u dětí z nefungujících rodin. Léčba probíhá za pomoci psychologa či psychiatra.

Dlouhodobé fyzické důvody: Schopnost udržet moč souvisí pravděpodobně s vývojem spánku. Klíčovou úlohu při udržení moči hraje rovnováha mezi funkcí močového měchýře, naplněním močového měchýře během noci a mezi dozráním mozkových center, kdy se mění poměr hlubokých spánkových fází. Těch postupně ubývá a dítě se dokáže před počůráním vzbudit. Pokud ne, jde obvykle o neschopnost vyšších center rozpoznat naplnění močového měchýře či správně ovlivňovat svěrač močového měchýře nebo o problém se zapojením nezralých center v mozku při procesu močení. Problémy by se měly upravit před nástupem do školy, jinak léčba probíhá podáváním léků.

Krátkodobé fyzické důvody:  Dítě může mít zánět ledvin nebo močového měchýře. Léčba probíhá podáváním léků.

Genetická dispozice: V případě, že jeden z rodičů měl tyto potíže v dětství, je veliká pravděpodobnost, že enuréza postihne i jeho potomka. Léčba probíhá podáváním léků.

Jak správně postupovat?

  • Přesvědčte se, že noční počůrávání není způsobeno nějakým praktickým problémem. Spousta dětí má strach ze tmy a v noci se bojí vylézt z postýlky. V tom případě nechávejte rozsvícenou lampičku nebo otevřené dveře do rozsvícené chodby.
  • Děti mnohdy přes den nedostatečně pijí a večer se snaží pitný deficit dohnat. Do postýlky tak jdou s plným močovým měchýřem. Podporujte je proto v pravidelném pití během dne a pití před spaním pokud možno omezte.
  • Dodávejte dítěti sebedůvěru, projevujte mu lásku, mazlete se s ním. Chvalte ho, pokud se mu podaří přečkat noc v suchu.
  • Nedělejte z pomočování problém. Negativní hodnocení či dokonce trestání je zcela zbytečné a škodlivé. Dítě za to skutečně nemůže a není v jeho silách selhání ovlivnit.
  • Pokud problémy přetrvávají po čtvrtém roce života, navštivte raději lékaře, který provede odborná vyšetření.

Šest nutných kroků

  • dítě začne vnímat signály plného močového měchýře: projevuje to neklidem, trhavými pohyby, výkřikem nebo naopak zklidněním
    hlášení poté - dítě reaguje, když má mokré kalhoty
  • dítě vnímá signály a reaguje na ně vědomou akcí - tiskne k sobě nožky, sahá si do rozkroku, cupitá - vhodná chvíle posadit ho na nočník (nenecháváme sedět déle než 2-3 minuty)
  • dítě vnímá signál a včas hlásí svou potřebu - někdy si dokonce stihne i svléknout prádlo
  • dítě se zvládne vymočit před odchodem z domu nebo před spaním, aniž by mělo zcela zaplněn močový měchýř a dostalo z něj tedy signál, že potřebuje močit
  • dítě umí močení oddálit - zadrží ho, dokud nedojde na toaletu
  • dítě udrží moč i ve spánku
reklama
reklama
reklama