reklama

Maturanti těžko hledají práci, chybí jim praxe

Přestože si mnoho českých firem stěžuje, že mají nouzi o kvalifikované odborníky, čerstvé uchazeče s maturitou odmítají. Chybí jim totiž praxe.

Studentky
Studentky | Foto: Profimedia.cz

Přestože si mnoho českých firem stěžuje, že mají nouzi o kvalifikované odborníky, čerstvé uchazeče s maturitou odmítají. Chybí jim totiž praxe.

Je to paradox: statisíce lidí marně hledají pracovní uplatnění, zatímco si řada firem stěžuje na nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců. Velká poptávka je po odbornících z oblasti informačních technologií, zejména programátorech. V této oblasti se nabízí dvojnásobek pracovních míst oproti druhé nejčastěji poptávané pozici, jíž je IT analytik. O schopné vývojáře zaměstnavatelé svádějí urputný souboj. Vyžadovaná je ovšem praxe, byť třeba získaná během studia.

Začít včas

Začít je proto třeba nejlépe už na střední škole, aby měli studenti možnost získat potřebnou praxi ve firmách již během studia. Pak se budou snadněji adaptovat na rostoucí požadavky firem a jejich kvalifikační úroveň bude odpovídat aktuálním potřebám zaměstnavatelů.

I když se některé firmy chystají v rámci krize snižovat počty zaměstnanců, většina bude v tomto směru zdrženlivá. Zaměstnavatelé si uvědomují, že kvalifikované odborníky je třeba ve firmě udržet, a to i navzdory úsporným opatřením. Kdo však bude chtít ve firmě zůstat, bude na sobě muset pracovat a dále se vzdělávat. Mnozí zaměstnavatelé již dnes vyžadují, aby jeden zaměstnanec zvládl pracovat za dva lidi, dovedl samostatně přemýšlet o pracovních úkolech a byl invenční.

Co říkají statistiky?

  • 22 % českých firem řeší obsazování volných pracovních pozic
  • 53 % českých firem nemůže obsadit volné pracovní pozice kvůli nedostatečné kvalifikaci uchazečů, v zahraničí je to 15%
  • 15 % českých firem vidí východisko v rozvoji stávajících zaměstnanců, v zahraničí je to 21 %
  • 24 % českých firem hledá řešení ve změně strategie inzerce a náboru, v zahraničí je to 11 %
  • 9 % českých firem se chystá přibírat nové zaměstnance
  • 17 % českých firem plánuje naopak propouštět nebo snižovat počty zaměstnanců
  • 45 % českých firem předpokládá setrvalý stav
  • 29 % českých firem se zařídí až podle vývoje ekonomické situace

Celoživotní vzdělávání

Vzdělání tak neskončí maturitou, ale bude hrát v životě firmy stále větší úlohu, třeba formou firemních vzdělávacích programů. Vzdělání a profesní dovednosti pracovníků totiž čím dál častěji neodpovídají požadavkům firem. Zatímco jinde ve světě zaměstnavatelé tuto situaci řeší vzděláváním stávajícího personálu, tuzemské firmy doposud sázejí spíše na nové, levné, méně náročné pracovníky.

Přesto se však už i české firmy začínají zajímat o vzdělávací kurzy, například z oblasti informačních technologií nebo jazykové. Protože IT manažeři patří podle personalistů na šestou příčku nejhůře obsaditelných profesí z externích zdrojů, začínají se firmy obracet k talentům z řad interních zaměstnanců. Požadavek je jednoznačný: zaměstnanec, který perfektně rozumí svému oboru a má vysokou produktivitu práce. Vzdělávací program pak pro něj představuje bendit, jenž mu umožní udržet si práci.
Vzdělávání se zkrátka vyplatí. Manažerům, kteří jej podceňují, se může stát, že je odborně zdatnější mladší kolega dříve nebo později na vedoucím postu nahradí. Třeba to bude právě student, který nepodcenil přípravu už za dob studií.

zdroj: Gopas, Manpower, Česká hospodářská komora

reklama
reklama
reklama