Malá hlava, nízké IQ? Co prozradí velikost lebky
Při narození miminka se mluví především o váze a délce. Stejně důležitý však je i obvod hlavy. Existuje totiž jasný vztah mezi růstem lebky, velikostí mozku a výší IQ. S nadsázkou skutečně platí: Malá hlava, nízké IQ.
Při narození miminka se mluví především o váze a délce. Stejně důležitý však je i další ukazatel: obvod hlavy. Velikost lebky totiž koreluje s velikostí mozku.
Pokud by lebka byla neúměrně malá, může to ukazovat na problém, který zásadně ovlivní další život. Existuje totiž jasný vztah mezi růstem mozku a růstem lebky a mezi velikostí mozku a výší IQ. Patrné je to zejména do čtvrtého roku věku, kdy s nadsázkou skutečně platí náš titulek: Malá hlava, nízké IQ.
Nejvíc roste první dva roky
Lebka nejvíce roste před porodem a první dva roky života. Její velikost se proto sleduje už během prenatálního vývoje - jednak kvůli vývoji dítěte, ale také s ohledem na plánování porodu. Je totiž třeba vzít v úvahu situaci, kdy bude hlavička dítěte příliš velká vzhledem k šíři matčiny pánve.
Lebka, a s ní i mozek nejvíce rostou poslední tři měsíce před porodem a pak v prvních dvou letech po narození. Při porodu má dětská hlava v průměru obvod 34 cm. Chlapci mívají v průměru asi o půl centimetru větší lebku než dívky. Během prvního půl roku povyroste lebka zhruba o jeden až jeden a půl centimetru měsíčně. Roční dítě tak má o 9-10 cm větší obvod hlavy než při narození. Druhého půl roku života vyroste zhruba o půl centimetru měsíčně. V šesti letech má dítě 90% velikosti hlavy, které dosáhne v dospělosti.
Více o vývoji miminka se dozvíte na Babyweb.cz >>
Od narození zhruba do dvou let se měří takzvaný horizontální obvod mozkové části lebky mezi glabellou, což je místo na čele nad kořenem nosu, a nejzazší částí mozku. Údaje se zanášejí do grafu, který je rozdílný pro obě pohlaví. Posuzují se také celkové proporce, rodinné dispozice a případné výkyvy. Je pravděpodobné, že jeden a půl roku starý chlapec, který je celkově většího vzrůstu, bude mít viditelně větší hlavu než jeho drobnější vrstevník, a oba přitom budou zcela v pořádku.
Když je mozek příliš malý
Když se mozek nevyvíjí, zůstává i lebka malá a hovoříme o mikrocefalii. Pokud je obojí v normě, jde o normocefalii. Je-li lebka větší, jde o makrocefalii - v tomto případě to však svědčí spíš o poškození mozku.
Doporučujeme: Speciální hry pro nejmenší: Jak vzdělávat batolata?
Mikrocefalii mohou způsobit genetické změny, ale i poškození během fetálního vývoje (nedostatečné prokrvení a tím pádem nedostatečná výživa, nadměrná konzumace alkoholu u matky, virová infekce jako zarděnky nebo toxoplazmóza během těhotenství). Naštěstí má mozek úžasnou autoregenerační schopnost, takže během gravidity dokáže leccos dohnat.
Hydrocefalus: Včasná léčba pomůže
Poruchou odtoku mozkomíšního moku, který pak mozek utlačuje, vzniká porucha hydrocefalus. Tady je mimořádně důležitá včasná diagnostika. Díky ní lze provést neurochirurgickou operaci, která stav pacienta upraví. Při zákroku se do mozku zavede hadička, jež trvale odvádí přebytečnou tekutinu do pohrudnice, aby neutlačovala mozek. Pokud se hydrocefalus podchytí včas, bývá další vývoj dítěte bezproblémový.
Měkké fontanely
Když se dítě narodí, jeho lebeční kosti jsou poměrně elastické. Navíc mají membránové švy, které se později osifikují (přeměna chrupavky či vaziva na kost). Rychlý růst lebky a mozku umožňují také fontanely - měkká místa tvořená vazivovými blanami, větší vepředu a menší vzadu na hlavě. Mizí mezi dvanáctým až osmnáctým měsícem a do té doby by měly být klidné, nevyklenuté ani nepropadlé.
Závažné akutní onemocnění se na podobě fontanely projevuje výrazným pulzováním, vyklenutím, teplotou. Dalšími varovnými příznaky jsou pláč, letargie, zvracení, nechutenství. V takovém případě je třeba navštívit ihned lékaře, může jít totiž o meningitidu.
zdroj: Babyweb.cz
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Pošlete ženy do práce už po roční mateřské, radí experti