reklama

Látkové pleny: Jaké jsou a proč je používat?

Také chcete pro zadeček vašeho miminka to nejlepší? Přebalujte do látkových plen. Podívejte se, jak to dnes s látkovými pleny vypadá.

Foto: ISIFA/Thinstock

Mimika si zaslouží to nejlepší a právě zadeček potřebuje tu nejšetrnější péči. Podívejte se, jak jsou na tom látkové pleny, které se dnes vyrábí i z těch nejjemnějších přírodních materiálů.

Je pravda, že papírové pleny po přebalování jednoduše vyhodíme a už se o ně nemusíme starat. Látkové pleny na druhou stranu ušetří hodně peněz a dnes už to s jejich praním není tak složité.

V prodejnách se na pultech objevují celé desítky druhů látkový plen od kalhotkových, kapsových, tvarovaných, vkládacích až po čtvercové. Látkové pleny mají jednotlivé vychytávky na zapínání, kdy nám pomůže suchý zip, patentka nebo tkanička. Používat látkové plenky není složité, ale na poprvé to chce cvik a přečíst si návod.

Čtěte také: Jaké jsou nejčastější chyby při přebalování?

Také vás děsí, že dítě přebalujete až desetkrát denně a pak musí někdo ty látkové pleny vyprat? Co si budeme povídat, s látkovými plenami je třeba prát minimálně obden, ale záleží na tom, kolik si látkových plen pořídíte. Základní sada pro dítě je okolo 20 plen. Pečlivě vybírejte materiál, protože od toho se odvíjí náročnost na údržbu. Dětské pleny nesmí přijít na topení ani do sušičky, proto volte ty, které dobře a rychle usychají.  

Ovlivňuje látková plena zdraví dítěte?

Látkové pleny jsou výborné pro děti, které špatně snáší ty jednorázové. Stejně tak se může ale alergie objevit v opačném případě při používání plen látkových. Látkové pleny jsou příjemné i pro pohyb dětí. Nijak je neomezují a netlačí na kyčle.

Jak vybrat správný typ látkových plen?

Na výběr jsou jednovelikostní anatomicky tvarované pleny, které se upevňují pomocí šňůrek. Tyto pleny se dobře perou a schnou, ale manipulace je s nimi o něco složitější. Dále jsou na trhu kalhotkové plenky z přírodních materiálů, které se zapínají na suchý zip nebo patentky. V prodeji jsou ve více velikostech.

Hned za kalhotkovými jsou plenky kapsové, které také dobře schnou a fungují jako kapsa, do které se vkládá plenka. Dobrou savost a rychlé schnutí mají klasické čtvercové plenky, které potřebují větší praxi v zapínání.

Druhy látkových plen

  • Oblíbené jsou bambusové pleny z bambusové viskózy, které vynikají velkou savostí a měkkostí. Jsou vyrobené ze 70 procent bambusové viskózy a 30 procent bavlny. Bambusové pleny jsou lehké a příjemné na dotek.
  • Klasické bavlněné pleny samotné nemají velkou savost, proto se používají dvě a se svrchními kalhotkami, které zabezpečí, aby se vlhkost nedostala ven.
  • K dostání jsou i separační vložky, které vlhkost absorbují a plenky se mohou používat opakovaně.
  • Froté pleny dobře fungují se svrchními kalhotkami a separační vložkou. Froté plenu stačí mít jen jednu. Vyrábějí se z bavlny, BIO bavlny nebo z bambusové viskózy.

Čtěte také: Velký test plínek: Které jsou nejlepší a nejlevnější?

Obdélníkové pleny se dají rozdělit na tři části. Okrajové mají až 4 vrstvy a střední část má od 6 do 8 vrstev. Pleny výborně sají a stačí jednu plenku na přebalení společně se svrchními plenkovými kalhotkami.

Proč látkové pleny?

Pokud ze začátku zainvestujete do nákupu látkových plen, můžete ušetřit okolo 5 až 10 tisíc korun do doby, než dítě začne chodit na nočník. Nemalým důvodem je i ekologický dopad. Ekologické studie potvrzují, že dítě spotřebuje okolo jedné tuny jednorázových plenek od narození do doby, kdy zvládne být bez plenek. To už je pěkných pár popelnic, které se odvezou na skládku.

A jak je to u vás? Dáváte přednost komfortu v podobě jednorázových plen nebo šetříte rodiný rozpočet s látkovými plenami?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Největší omyly rodičů při péči o miminko

Pupínky u pusy: Nemoc krásných žen

Nejlepší barvy do interiéru? Mix žluté a šedé

 

reklama
reklama
reklama