Laserové oční operace u dětí: Ano, či ne?
Oční vady netrápí jen dospělé, ale také děti. Ty mohou odmalička nosit brýle, které nenávidí. Přinášejí jim psychické problémy, nebo alespoň obtěžují při hodinách tělocviku. Jenže co s tím?
Oční vady netrápí jen dospělé, ale také děti. Ty mohou odmalička nosit brýle, které nenávidí. Přinášejí jim psychické problémy, nebo alespoň obtěžují při hodinách tělocviku. Jenže co s tím?
Východiskem by mohly být laserové operace, které se už provádějí i u dětí. V ČR je nabízí dvě komerční oční kliniky: Neovize a Duovize. Obě tvrdí, že zákrok lze úspěšně provádět i na stále rostoucím dětském oku. Je tomu skutečně tak?
Nejčastější vady
K nejčastějším očním vadám u dětí patří krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatismus, ale také tupozrakost a šilhavost. U dětí se refrakční vady řeší různými optickými pomůckami, brýlemi, od určitého věku i kontaktními čočkami.
Laserové oční operace byly po dlouhá léta považovány za tabu. Hovořilo se o nutnosti dokončení vývoje a ustálení oční vady, o schopnosti dítěte spolupracovat… V poslední době se však tento názor postupně mění. Je to však vývoj k lepšímu?
Možné jsou!
Podle lékařů z kliniky Duovize operace u dětí možné jsou. „Dříve byly k dispozici pouze méně dokonalé laserové metody. Důvodem bylo obtížné a rizikové opakování zákroků v případě, že došlo v průběhu růstu dítěte ke zhoršení vady. V současné době však přední oční kliniky disponují takovým technickým vybavením a metodami, že jsou i opakované operace možné," tvrdí odborníci.
Přesto přistupují k očním operacím dětí nejčastěji od 10 let věku, aby dítě bylo s lékaři schopné spolupracovat. Operovat lze sice děti mladší, záleží ale na jejich vyspělosti. Mnohdy jsou děti samy motivovány zákrok zvládnout a perfektně spolupracují, neboť se chtějí brýlí zbavit.
Ne všechny vady ovšem laser vyléčí. „Nezbytné je, aby dítě u nás absolvovalo důkladné předoperační vyšetření, které stanoví, jakou má oční vadu, jaký je její rozsah. Oční laserové operace jsou vhodné pro děti s vrozenou vysokou jednostrannou krátkozrakostí, s vyššími plusovými vadami obtížně korigovatelnými brýlemi, s velkým rozdílem dioptrií na levém a pravém oku a u dětí se střední a vyšší krátkozrakostí v případě, že je brýle omezují v jejich aktivitách," vysvětluje MUDr. Valešová z kliniky Duovize.
Jeden, nebo více zákroků?
Laserové operace dobře vyřeší třeba jednostranné plusové vady v rozsahu 3-5 dioptrií a krátkozrakost nad 3 dioptrie. Využívají při tom nejmodernější laserové zákroky: NeoLASIK a NeoLASIK HD. Tímto způsobem lze odstranit až 13 dioptrií. „Kdykoli v pozdějším životě je možnost vadu dolaďovat a opakovaně operovat," konstatují lékaři z Duovize. „Řadu rodičů samozřejmě napadá, že uhradit opakované oční zákroky jejich dítěte nebude v jejich silách. To však není nutné, nabízíme doživotní záruku: pokud bude v průběhu života nutná doplňková operace, poskytne klinika tento zákrok zdarma na vlastní náklady."
Jenže… Hranice operativních možností je dána individuální tloušťkou rohovky. Ta se po každé operaci ztenčí a korekce lze provádět jen do bezpečné tloušťky rohovky. Proto je počet dioptrií, které lze odstranit, omezen stejně jako počet případných dalších operací. Dítě tedy může být vystaveno ne právě levné operaci (orientačně 10 - 30 000 Kč na jedno oko) s tím, že žádný lékař nedokáže odhadnout, jak se oko bude dále vyvíjet a zda bude případná oprava vůbec možná. Nehledě na to, že chirurg bude muset pracovat s jednou operovanou tkání, což vždy znamená možné komplikace.
Je tedy vhodné vystavovat dítě takovému riziku, nebo je lepší počkat, až se vývoj oka přirozeně dokončí - i za cenu, že chlapeček nebude moci hrát hokej na vrcholové úrovni a že holčička nejspíš nebude primabalerínou? To si musí zodpovědět každý rodič sám za sebe. Jaký názor máte vy, naši čtenáři? Diskutovat o tom můžete pod článkem a hlasovat v anketě.