reklama

Kupujete dětskou autosedačku? Vybírejte pečlivě!

Vybíráte dětskou autosedačku? Poradíme vám, jak na to!

Kateřina Kristelová s dcerou Claudií
Kateřina Kristelová s dcerou Claudií | Foto: Malvík

Každá rodina s dětmi by měla ihned po narození dítěte jít vybrat autosedačku. Dětská autosedačka je ochranným prvkem při autonehodě. Pokud máte kvalitní autosedačku, dítě z auta nemůže nikdy vyletět ven. Nepodceňujte její výběr.

Systém ISOFIX, skořepinu, nebo jen podsedák? To a mnohem víc jsme pro vás zjistili a vy už s výběrem autosedačky nebudete muset bojovat.

Pořádně si vše promyslete

Při koupi autosedačky musíme znát dva údaje, věk a váhu dítěte. Určitě se podívejte, zda vaše dítě není čahoun a nevykukuje nad sedačkou. Modelů autosedaček je velké množství, ale ten váš by měl pasovat do vašeho automobilu.

Na trhu jsou k mání autosedačky s označením universal. Podívejte se, zda vaše auto vlastní isofix - úchytný systém pevně spojený s karosérií automobilu. Díky tomuto systému je sedačka rychleji namontovaná.

U potahu na sedačce dbejte na příjemný materiál, který je zároveň prodyšný. Jde o to, abychom dítě nepřehřívali a odváděli jeho pot. Uvědomte si, že máte malé dítě, proto by měl být potah odendavací a vhodný do pračky.

Koupit autosedačku není taková sranda

Dítě by mělo mít sedačku až do 12 let věku. Proto během jejich růstu budete potřebovat celkem tři typy autosedaček. Pro úplně malé prcky je autosedačka ve tvaru vajíčka, kde dítě na půl leží. Připevňuje se převážně v opačném směru jízdy. Do čtyř let dítěte kupujeme klasickou autosedačku, která už je instalovaná ve směru jízdy. Pro starší děti používáme podsedák nebo klasickou sedačku s větší nosností.

Nikdy nezapomínejte, když své dítě vozíte na předním sedadle vypínat přední airbag. Při nárazu a výstřelu airbegu je vaše dítě vystavované smrtelnému zranění.

Hlídejte si zkušební značku

Na každé autosedačce je nutné označení, jak prošla evropskými testy a normami. Zkušební značka ukazuje výrobce, povolení pro váhu  a sériové číslo. Autosedačky jsou rozdělené do jednotlivých skupin podle evropských norem.

ECE skupina 0 je do 10 kilogramů dítěte a devátého měsíce věku. Novorozenec cestuje v pololeže. Tento typ najdete v obchodě pod názvem skořepina. Dítě poutáme tříbodovým bezpečnostním pásem. Další skupinou je ECE skupina 0+, která je určená do 13 kilogramů a 18 měsíců věku dítěte. Autosedačky mají držadlo a snadno se připevňují ve směru jízdy na zadním sedadle. Autosedačka mimo auto slouží i jako houpací kolébka.

ECE skupina Ibr je pro čtyřleté děti s váhou maximálně do 18 kilogramů. Sedačka patří na zadní sedadlo ve směru jízdy a upevňuje se bezpečnostním pásem nebo pomocí systému ISOFIX. ECE skupina II je do 25 kilogramů a 6 let. Sedačky nemají vlastní bezpečnostní pásy a dítě se pásá klasickým bezpečnostním pásem z auta. ECE skupina III je do výšky 150 centimetrů, 12 let a 36 kilogramů. Jde jen o podsedák, kde se dítě připoutá bezpečnostním pásem. Někdy je součástí opěrka na ruce, nohy a hlavu.

Instalace sedačky v autě

Autosedačku upevňujte systémem ISOFIX, bezpečnostním pásem nebo speciálními kotevními úchyt, které některá auta mají. Dobře přitáhněte všechny pásy a ujistěte se, že je sedačka na svém místě. Během jízdy sledujte vaše děti, zda si nerozepínají pás. V případě jakékoliv nehody ihned sedačku vyměňte.

reklama
reklama
reklama