Které školy jsou nejlepší v ČR? Víme to!
Vaše dítě právě nastupuje do páté, sedmé nebo deváté třídy. Je tedy ve věku, kdy může ze základní školy přejít na střední, a vy stojíte před zásadním životním rozhodnutím: Jakou vybrat? Poradíme vám!
Nejste si jisti?
- Na internetu najdete o školách, které vás zajímají spoustu informací. Můžete je také navštívit v rámci dnů otevřených dveří, poznat školní atmosféru, popovídat si s vyučujícími, sledovat studenty.
- Vezměte v úvahu studijní výsledky svého dítěte, zájem o školu, uplatnění na pracovním trhu, počty přijímaných studentů, finanční náklady, každou maličkosti, která vás napadne.
- Sepište si vše pod sebe na papír - vlevo klady, vpravo zápory - a rozhodujte se podle něj.
Vaše dítě právě nastupuje do páté, sedmé nebo deváté třídy. Je tedy ve věku, kdy může ze základní školy přejít na střední, a vy stojíte před zásadním životním rozhodnutím: Jakou vybrat?
Bude to gymnázium? Ekonomka? Odborná škola? Ne každý žák má v tomto směru jasno, nicméně rozhodnout se musí. A tady by měli poradit hlavně rodiče, kteří ho znají nejlépe.
Buďte proto rozumní a vezměte v úvahu: Bude ho škola bavit? Má šanci se na ni dostat? Zvládnete jeho studia finančně vy sami? Až školu dokončí, uplatní se na trhu práce? Bude v zaměstnání dobře placen? A rada nejdůležitější: Definitivní rozhodnutí nechte na dítěti! Stačí, že v průběhu následujících let bude bojovat s obtížností studia i s vlastní pubertou. Aby to všechno váš potomek zvládl, musí především chtít on sám!
Vybírejte podle zájmu
Začněte vážným domácím rozhovorem. Vyhraďte si čas a v klidu, společně s dítětem važte pro i proti. Mějte na paměti, že jde o rozhodnutí, jehož důsledky ponese v podstatě celý život. Ze žákovské knížky, vysvědčení a třídních schůzek sice už tušíte, zda je vaše dítě manuálně zručné, sportovně, výtvarně či hudebně nadané, nebo naopak vysloveně studijní typ. Jenže to nemusí být všechno. Záleží zejména na zájmech dítěte, protože předměty, které je baví, se školáci učí daleko snáz než ty, do nichž je musíte nutit.
Nestyďte se za učiliště!
Trápí se váš potomek už na základce, bojuje s češtinou a matika je pro něj noční můra? Nenuťte ho do studií! Zvolte raději učiliště, aspoň máte šanci, že jej dokončí. Nehledě na to, že po zlatých českých řemeslnických ručičkách je stále větší poptávka.
Stát má totiž díky nekvalitním soukromým středním školám přemíru manažerů s maturitou, kteří neumějí vůbec nic, zatímco neatraktivní učební obory zejí prázdnotou. Výsledek? Nešikovní manažeři plní čekárny na úřadech práce a lidé zoufale hledají zedníky, instalatéry, pokrývače a další řemeslníky, kteří opravdu umí...
Gymnázium, nebo odborná škola?
Věříte, že vaše dítě s přehledem zvládne střední školu? Vybírejte takovou, která má kvalitní výuku cizích jazyků. Většina obchodních firem totiž schopnost domluvit se dvěma cizími jazyky hodnotí daleko výš než prospěch z obecných předmětů - praktické povinnosti naučí nováčka v potřebném rozsahu starší kolega, což se o angličtině či němčině rozhodně říci nedá!
Jste přesvědčeni, že je vaše dítě předurčeno pro vysokoškolská studia? Zvolte osmileté gymnázium. Vezměte ovšem v úvahu své finanční možnosti. Zatímco rozdíly ve výsledcích maturit nejsou zásadní, investice se mohou lišit v řádu desítek tisíc korun ročně podle toho, zda je škola státní, či soukromá, jestli do ní bude dítě dojíždět, případně bydlet v internátu, které pomůcky budete hradit z vlastní kapsy...
Jak poznat dobrou školu?
Na kterých školách dokážou studenty opravdu něco naučit? To může ukázat seznam škol, které měly v loňském roce nejlepší výsledky u státních maturit. Vypracovalo ho ministerstvo školství a v úvahu přitom bralo zejména úspěšnost a neúspěšnost maturantů, poměr studentů, kteří dělali základní maturitu a kteří se odhodlali k vyšší úrovni a počet žáků, jež nebyli k maturitě připuštěni.
Nejlepší česká gymnázia
- PORG, Praha 8, soukromé
- Gymnázium Jana Nerudy, Praha 1, státní
- Arcibiskupské gymnázium, Praha 2, církevní
- Gymnázium Nad Alejí, Praha 6, státní
- Cyrilometodějské gymnázium, Brno, církevní
- Gymnázium Palackého, Mladá Boleslav, státní
- Gymnázium Dašická, Pardubice, státní
- Gymnázium Nad Kavalírkou, Praha 5, státní
- Gymnázium Jana Keplera, Praha 6, státní
- Biskupské gymnázium J. N. Neumanna, České Budějovice, církevní
Nejlepší české střední odborné školy
- Střední škola - Waldorfské lyceum, Praha 4, státní
- SPŠ sdělovací techniky, Praha 1, státní
- Masarykova obchodní akademie, Rakovník, státní
- VOŠPpS, SOŘPg, Praha 6, státní
- Obchodní akademie, VOŠ cestovního ruchu a JŠ, Hradec Králové, soukromá
- Obchodní akademie Heroldovy sady, Praha 10, státní
- Obchodní akademie a JŠ, Přerov, státní
- VOŠ, Obchodní akademie a JŠ, Klatovy, státní
- Obchodní akademie, Plzeň, státní
- VOŠ a střední průmyslová škola, Žďár nad Sázavou, státní
zdroj: msmt.cz