reklama

Když děti bolí bříško aneb Jak na zažívací problémy

Bolavé bříško je problém, který potká téměř všechna miminka. Osvědčených rad, jak se s ním vypořádat, existuje celá hromada: od babských receptů až po nejnovější zkušenosti z moderních výzkumů. Trávicí trakt patří totiž k nejnáchylnějším na problémy.

Foto: Profimedia

Bolavé bříško je problém, který potká téměř všechna miminka. Osvědčených rad, jak se s ním vypořádat, existuje celá hromada: od babských receptů až po nejnovější zkušenosti z moderních výzkumů.

Bolesti břicha, průjmy, zácpy, nadýmání, střevní záněty, nechutenství, nesnášenlivost určitých pokrmů - právě tyto obtíže přivádějí často rodiče s potomky do ordinace dětského gastroenterologa. Trávicí trakt patří totiž k nejnáchylnějším na problémy.

Střeva se teprve vyvíjejí

Děti se rodí jen s velmi málo vyvinutým střevním traktem. Jeho osidlování začíná vlastním porodem a vyvíjí se až do prvního roku života. Mikroorganismy, které napomáhají správnému osidlování střev, dítě získává ze stravy. Kojené miminko je ve velké výhodě, protože mateřské mléko podporuje rozvoj zdravé střevní mikroflóry. Pokud střevo nemá ještě dostatečně vyvinutou slizniční bariéru a její funkce jsou nezralé, je i mnohem citlivější na nejrůznější potravinové alergeny. Právě z tohoto důvodu mají malé děti časté zažívací problémy a bolesti bříška.

Kolika umí potrápit

Nejčastěji se jedná o kojenecké koliky, které provází nadměrný, záchvatovitý, neutišitelný křik a neklid bez identifikovatelné příčiny. Postihují miminka bez rozdílu pohlaví už od druhého týdne až do pátého měsíce věku a vrcholí kolem druhého měsíce života.

Existuje mnoho rad, tipů a preparátů, které se specializují na kojenecké koliky. Od fenyklového čaje, přes masáže a cvičení až po doplňky stravy. Na každé miminko může fungovat něco jiného, ale lepší určitě je zaměřit se na prevenci než pak na aktuální utišení řvoucího potomka. Harmonické a klidné prostředí je základ, na kterém by se mělo stavět, dále pak správná technika kojení: když dítě polyká moc vzduchu, může to zvyšovat plynatost ve střevech. A vyplatí se podpořit rovnováhu v zažívacím traktu probiotiky, která jsou dětskému tělíčku přirozená, pomáhají nejen ke správnému zažívání, ale podporují i imunitu. Navíc se dají užívat dlouhodobě a dítě se jimi nemůže předávkovat.

Zácpa a průjem: obojí špatně!

Častým problémem dětského zažívání jsou také zácpy a naopak průjem. Hlavní příčinou zácpy bývá špatná strava, ale i stres a strach, které vyvolávají žaludeční neurózu. V žádném případě však dítěti nepodávejte projímadlo, stačí hodně tekutin a případně ovocné či zeleninové šťávy.

Kojeneckému průjmu je třeba věnovat zvláštní pozornost, jelikož může přerůst až v dehydrataci. O průjem se jedná tehdy, pokud se zvýší počet stolic za den na více než tři. Stolice také často změní barvu a především hustotu.

Zcela zabránit průjmu kojenců nejde, můžeme pouze minimalizovat jeho příčiny a předcházet mu. Je třeba bedlivě dbát na hygienu, dodržovat zásady správné výživy a podpořit imunitu miminka. I tady mohou pomoci probiotika.

Refluxem netrpí jen primadony

Ublinkávání (reflux) je také velmi běžné, trpí jím polovina kojenců. Existují dva druhy. Fyziologický reflux zasahuje krátce do dolní části jícnu. Jícnový svěrač kojenců totiž ještě neudrží potravu v žaludku, ta se pak vrací. Růstem dítěte se postupně upraví. Gastroezofageální reflux se potom liší podle věku. Kojenci opakovaně zvrací nebo blinkají, špatně sají, jsou podráždění nebo špatně spinkají. Někdy dokonce chrčivě dýchají. Obvykle stačí změnit polohu dítěte při spaní a zahustit stravu, což jde i u plně kojeného miminka.

zdroj: probiotickekapky.cz

Co proti bolavému bříšku

1. Masáže: jemná masáž ve směru hodinových ručiček podpoří pohyby střev a pomůže uvolnit větry. Na trhu existují i speciální gely, které masáž podpoří.
2. Čajíky: osvědčený je fenyklový čaj, který může pít jak maminka, tak i dítě.
3. Nahřátí bříška pomocí pleny nebo pytlíku s třešňovými peckami, který lze zakoupit v drogerii.
4. Cvičení s nožičkami: pro uvolnění plynů tlačte několikrát za sebou nožičky k tělu.
5. Krmení na dvakrát, aby dítě spolykalo co nejméně vzduchu. Plynatost vzniká i hltavým sání.m
6. Odříhnutí
7. Poloha „na tygříka": položte miminko bříškem na ruku tak, abyste měli jeho hlavičku v dlani a nožičky kolem loktu. V této poloze dítě noste či houpejte.
8. Nošení a houpání: připomíná pobyt v děloze. Známé pohyby dítě uklidňují stejně jako pohupování na velkém gymnastickém míči.
9.  Rektální rourka, ale šetrně a jen do 3 měsíců: namažeme ji a  vsuneme nerozšířeným koncem za svěrač a dále za mírného a velmi opatrného kroužení a otáčení vsouváme maximálně do 4/5 délky. Nevtlačovat!
10. Probiotika: Lactobacillus reuteri Protectis pomáhá osidlovat zažívací trakt novorozence a vytváří v něm přátelské prostředí.

reklama
reklama
reklama