reklama

Kdy je nejlepší být matkou: Ve 20, 30 nebo 40 letech?

V čem se liší těhotenství, porod a mateřství, když je nastávajícím maminkám 20, 30 nebo 40 let? Který věk je pro početí prvního dítěte vzhledem ke zdraví matky i miminka ideální?

Foto: Isifa/Thinstock

České matky stárnou. Zatímco v roce 1990 byl průměrný věk maminek při narození prvního dítěte kolem 25 let, nyní se toto číslo zvýšilo na 29,8 let. V Praze dokonce prožívají ženy první těhotenství v průměru v 31,5 letech.

Je tato stoupající tendence správná? V čem se liší těhotenství, porod a mateřství, když je nastávajícím maminkám 20, 30 nebo 40 let? Který věk je pro početí prvního dítěte vzhledem ke zdraví matky i miminka ideální?

Miminko počká...

Cestování, kariéra, budování vztahu, bydlení, zábava, nezávislost. To bývají časté argumenty mladých žen na otázku, co od svého současného života čekají.

Doporučujeme: Kdy je ideální otěhotnět? Ani to nechtějte vědět!

Miminko se ve výčtu mnohdy objevuje na nižších příčkách důležitosti a bývá spojováno se vzdálenější budoucností, která zatím nemá konkrétnější obrysy.

Věk 30, nebo dokonce 40 let pro první těhotenství nepředstavuje nic nenormálního. Jak ale reaguje tělo? Jak zralá žena snáší graviditu, porod i následné mateřství oproti mladším maminkám?

Maminkou ve dvaceti

Ideální biologický věk prvorodičky je 25 let. V mladé dospělosti je tělo ženy po fyzické stránce na mateřství připraveno nejlépe. Žena je tehdy plná sil a energie, kterou těhotenství, porod i záležitosti spojené s mateřstvím vyžadují.

"Existuje nižší riziko, že by se miminko nenarodilo v pořádku. Také průběh těhotenství bývá poklidný a neohrožují ho komplikace jako vysoký krevní tlak nebo cukrovka. Samotný porod probíhá často přirozeně," říká gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan.

Mladé maminky se po porodu rychle zotavují, protože jejich tělo je stále pružné. Při péči o dítě rovněž pociťují menší únavu. Problematická však může být rovina psychická. Ženy v tomto věku často studují nebo jsou teprve na začátku kariéry, a stojí tak před nelehkým rozhodnutím: Upřednostnit dítě, nebo se pokusit zvládnout vše najednou?

Maminkou ve třiceti

Plodnost se po třicítce snižuje a šance na otěhotnění klesá. Zatímco pravděpodobnost otěhotnění u dvacetileté ženy je 25 %, s překročením třicítky už dosahuje jen 16 %, a po 35. roce věku dokonce pouze 12 %. Hrozí také vyšší riziko samovolných potratů.

Čtěte také: Miminko při porodu: Co cítí, vidí a slyší?

Čekárny reprodukčních klinik tak bývají často obsazeny právě věkovou skupinou 30+. "Lidé dnes mívají často představu, že když uznají za vhodné mít konečně dítě, tak za devět měsíců přijde. Nepřemýšlejí o tom, že jim může početí trvat rok, dva či třeba tři. Českých párů, které využívají umělého oplodnění, je proto mnohem víc, než kdyby vše řešily dříve," potvrzuje Petr Galle ze společnosti Vegall Pharma, která dodává na trh přírodní přípravky, jež pomáhají párům v početí.

Třicetiletá prvorodička musí počítat s tím, že u miminka roste riziko výskytu abnormalit, a že tu je i možnost vícečetného těhotenství. Porod bývá častěji prováděn císařským řezem, protože žena ve třiceti letech už nemá tolik energie přivést dítě na svět přirozeně. Zároveň se tak předejde komplikacím, které by mohly při standardním porodu nastat.

Poporodní rekonvalescence probíhá po fyzické stránce déle a maminky bývají při péči o miminko častěji unavené. Na druhou stranu mohou sobě i svému děťátku často poskytnout stabilní zázemí, na jehož budování měly dostatek času.

Maminkou ve čtyřiceti

Vždy je potřeba brát ohled na fyzický i duševní stav dané ženy. I když odkládání rodičovství znamená vyšší rizika, nejsou budoucí maminky, které oslavily 40. narozeniny, ničím výjimečným.

Zajímá vás: Ohrožuje porodnictví budoucnost lidského druhu?

Přesto však zralé tělo nelze srovnávat s organismem dvacetiletých dívek. Ačkoliv mnoho starších maminek přivede na svět zcela zdravé dítě, je třeba myslet i na možnost vrozených vad a vícečetného těhotenství. U starších prvorodiček také dochází častěji k samovolným potratům (až 34 %).

Těhotné ženy musejí mnohdy bojovat s těhotenskou cukrovkou či vysokým tlakem,  častý bývá i porod císařským řezem. Dostává-li se dítě ven přirozenou cestou, trvá porod zpravidla déle. Miminko se také může narodit předčasně anebo s nižší porodní váhou.

Přímo úměrná vyššímu věku prvorodičky je také doba regenerace po porodu. Čtyřicátnice už nemívají tolik sil a energie na mateřství. Výhodou oproti mladším matkám je však jejich vyzrálost, sebedůvěra, nadhled i větší psychická pohoda. Mateřství tak probíhá zpravidla v poklidu, vyrovnaně a bez většího stresu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Zhubnout (nejen) po porodu? Stačí dodržet dvě zásady!

12 znamení, že už jste opravdu staří

"Učurávání" zmizí po šesti týdnech cvičení, říká lékař

reklama
reklama
reklama