reklama

Jste těhotná? Jak snadno změnit jídelníček pravě teď

Jste těhotná? Gratulujeme. Tady je několik tipů, jak snadno pozměnit jídelníček.

Foto: Thinkstock

Jste těhotná? Gratulujeme. Pokud nejste příznivcem zdravého stravování, nepropadejte panice. Ještě máte čas udělat změny.

První trimestr patří mezi nejdůležitější období pro vývoj dítěte. Proto byste změny v jídelníčku měly udělat co nejdříve. Ale nebojte se, nejde o nic radikálního. Zde je několik dietních tipů, které zaručí pohodu v těhotenství pro vás i miminko.

Vitaminová bomba

Většina odborníků doporučuje užívat prenatální vitaminy už v době, kdy se o početí pokoušíte. Tyto speciální tabletky jsou obvykle na předpis, ale v lékárně seženete podobné doplňky stravy, jen si pohlídejte, aby obsahovaly okolo 30 miligramů železa a 600-800 mikrogramů kyseliny listové, jež snižuje riziko vrozených vad a napomáhá při vývoji buněk v těle.

Netrapte se nevolností

Pokud vás trápí ranní nevolnosti, není třeba se děsit. Lékaři obvykle tvrdí, že je dobré shodit nějaký kilogram, než začnete s každým měsícem nabírat.

Čtěte také: Co riskují maminky, které dlouhodobě kojí?

Ale vše se musí hlídat. Pokud v sobě během dne neudržíte žádné jídlo ani tekutiny, zajděte si ke svému lékaři, který předepíše lék na nevolnost, aby se zabránilo úbytku potřebných živin a vitaminů.

Nezapomeňte na maso

Hned za kyselinou listovou je důležité železo. To tělo získává z masa, luštěnin, vajec či mangoldu. Nezapomínejte železo kombinovat s vitaminem C, lépe se tak vstřebá do těla. Například můžete k dušenému špenátu přidat trochu citronové šťávy.

Pozor na anémii

Spotřeba krve v těle se v těhotenství zvyšuje až o 40 %. Mnoho žen si s takovou změnou nezvládne poradit bez léků a následně trpí anémií. Těžká forma může způsobit předčasný porod. Příznaky jsou: bledá kůže, nepravidelný srdeční tep, studené nohy a větší únava. Pokud berete prenatální vitaminy (30 miligramů), doplňte je alespoň 12 miligramy železa ještě v běžné stravě.

Potraviny, které nesmí chybět v jídelníčku žádné "těhule"

Do jídelníčku si nezapomeňte přidat tyto suroviny:

  • čočku: bílkoviny, vláknina, kyselina listová
  • vejce: bílkoviny, omega-3, železo, cholin
  • chřest: kyselina listová
  • řecký jogurt: bílkoviny, vápník
  • libové maso: železo, bílkoviny
  • mango: beta-karoten, antioxidant
  • citrusové plody: vitamin C, kyselina listová
  • obohacené mléko: větší přísun vitaminu D

Kávu? Tu si nezakazujte

Gynekolog Dr. Weine pro web health.com uvádí: "Po dlouhých studiích se zjistilo, že káva v omezeném množství v těhotenství neškodí." Maximální dávka je okolo 200 miligramů denně (3 kofeinové limonády nebo 1 šálek silné kávy).

Nejezte za dva

Bylo by hezké si na devět měsíců dopřát takové volnosti, ale patří to mezi největší chyby ve stravování. Vysoký nárůst hmotnosti by mohl mít nepříznivý vliv na dítě tím, že u něj celoživotně zvýší riziko obezity, cukrovky a srdečních onemocnění.

Myslete na antioxidanty

Navazují na sebe volné radikály, které by mohly mít negativní vliv na budoucí maminky a jejich děti. Nejčastěji se antioxidanty vyskytují v ovoci a zelenině. Jak je poznat? Najdete je v druzích, které září těmi nejjasnějšími barvami, salátborůvky, mrkev, jahody. Zapracujte do jídelníčku 5-9 porcí denně.

Nebojte se mořských plodů a ryb

Stále více žen se těmto potravinám v těhotenství vyhýbá, bojí se rtuti, která se při testech objevila v některých mořských plodech. Nicméně jsou ryby bohatým zdrojem omega-3. Jde o kyseliny důležité pro správnou činnost srdce a cév, takže se rozhodně nevyhýbejte lososům, tuňákům, pstruhům, ančovičkám nebo krevetám. Jen se držte dál od syrových ryb, mohou být plné bakterií.

Náš tip: Plastika: Co si ženy po porodu nechávají upravovat?

Důležitý vápník

Nastávající maminky by měly zvýšit příjem vápníků, který je důležitý pro správný vývoj kostí a zubů jejich miminka. Obohaťte svůj jídelníček o jogurty, tofu či mléko.

Znáte cholin?

Patří mezi vitaminy B a je důležitou živinou pro zdraví mozku. Denně by těhotná žena měla zkonzumovat až 450 miligramů. Tento zázračný vitamin najdete v sóje, vejcích, libovém vepřovém mase, v játrech či květáku.

Vyhýbejte se listérii

Obvykle se bakterie nachází v nepasterizovaných potravinách. Vyhýbejte se měkkým sýrům, nemytému ovoci, zelenině a zpracovanému masu (uzeniny). Listérie může způsobit potrat či předčasný porod. Veškerou zeleninu a ovoce před jídlem omyjte a maso dobře tepelně zpracujte.

Zácpa? Problém těhotných

Když nosíte pod srdcem dítě, celý metabolizmus se zpomalí, protože se o své živiny dělíte. Často dochází k zácpám. Pomoci vám může 30 gramů vlákniny denně. Dopřejte si mandle, fazole a obiloviny.

Pijte vodu jako zběsilé

Těhotná žena by měla vypít až 2,4 litru vody denně. Neustále mějte po ruce láhev s vodou. Pokud vás začne pitný režim nudit, přidejte si do vody citron, okurku nebo mátu.

Jaké stravovací návyky by měla těhotná žena ještě dodržovat? A jaké potraviny jsou pro ni vhodné a které naopak musí vynechat? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Těhotenské obtíže před porodem aneb U konce s dechem

7 typů mužů: Máte doma baviče, intelektuála či prudiče?

Jak se chránit před parazity a klíšťaty? Ptejte se!









reklama
reklama
reklama