Je to na levačku aneb Lze přeučit dítě na praváka?
„Jak to držíš tu tužku? Koukej ji vzít do pravé ruky!" Také se tak zlobíte na svého potomka? Myslíte si, že s většinovou dominancí hemisféry by měl život snadnější? Chtěli byste ho proto předělat na praváka? Zapomeňte na to!
„Jak to držíš tu tužku? Koukej ji vzít do pravé ruky!" Také se tak zlobíte na svého potomka? Myslíte si, že s většinovou dominancí hemisféry by měl život snadnější? Chtěli byste ho proto předělat na praváka? Zapomeňte na to!
Přistupte raději k problému pozitivně a dejte potomka na nějaký sport, kde se pro něj levačka stane výhodou: třeba takový levoruký hokejový útočník nebo volejbalový smečař představují pro družstvo skutečné terno! A podle některých výzkumů se prý leváctví spojuje s vyšší inteligencí a kreativitou, což se vysvětluje specifickou strukturou mozkové kůry.
Na druhou stranu, mezi leváky je také více jedinců s mentální retardací a specifickými poruchami učení. Proto nepřeučujte. Cenou za splynutí s pravorukým davem totiž může být vyvolání dysgrafie, dyslexie či jiné obtížné mozkové dysfunkce.
Nemají to snadné
„Plnicí pero v první třídě bylo peklo a na písanky ze základní školy do smrti nezapomenu. Na všechna ta probrečená odpoledne, že mám písmo doleva a neumím napsat slovo "jáma". Nejvíc mi ale vadilo umístění oken v učebnách: všechny jsou vždy nalevo, aby měli praváci světlo, a já si tak vždy stínila," popisuje na webu své problémy čtenářka Jana.
„Celý život se potýkám s drobnými nepříjemnosti. V první třídě jsem si rozmazával rukou psaní a zakrýval vzor písmenka, protože byl pouze na levé straně, musel jsem sklánět písmena doprava, což byl obzvlášť horor, a stříhat nůžkami mi nešlo... Všemu jsem se nakonec přizpůsobil, jenom jedna věc mě pořád mrzí a hlodá: proč nemůžou udělat foťák pro leváky? V pravé ho fakt neudržím," přidává se k výčtu problémů student Michael.
„Pravák si nikdy neuvědomí, kolik předmětů a činností je nastaveno pro pravou ruku. Například myš počítače, řadicí páka v autě, kytara... Většina z nás levorukých se však světu praváků nakonec nevědomky přizpůsobí. Otázka je, zda je to dobře, či ne. Otvírat konzervu či láhev vína mi sice zpočátku činilo problémy, ale asi bych neměnila. Přeci jen, dokazuje to výjimečnou schopnost leváků se přizpůsobit. Levák se praváckým otvírákem nakonec naučí, ale už vidím vzteklého praváka s leváckým otvírákem v ruce!" uzavírá učitelka Jiřina.
Nepanikařte, pomozte!
Odlišná dominance mozkové hemisféry (lateralita) se nemusí týkat pouze ruky, funguje i u nohou nebo třeba očí. Existuje i tzv. zkřížená lateralita, u které se neshoduje preference různých typů orgánů: jedinec má dominantní pravé oko ale zároveň levou nohu. Dominantní noha se pak projevuje při chůzi do schodů (vykračuje s ní), dominantní oko při zaměřování hledáčkem pušky, dominantní ucho při telefonování.
Nejvíc problémů dělá opačná preference ruky, která se odráží zejména při psaní. Tam potřebuje dítě pomoci. Leváci totiž často drží špatně tužku. Nejlepší prevencí je kreslení na velkou svislou plochu. Tužka musí vždycky mířit k rameni. Kontrolujte její sklon, jedině tak předejdete tzv. drápovitému držení. Také sklon papíru je velmi důležitý. Zatímco pravák píše do kopce, levák z kopce. Nahněte proto svému dítěti papír tak, aby měl začátek řádku v levém rohu čtvrtky nebo sešitu nahoře.
Jak poznat leváka? Snadno!
Dítě se vyvíjí a spolu s ním i schopnost využívat ruce. Zpočátku používá obě. Hračky si jen tak přehazuje z jedné do druhé, za čas ale začne dávat jedné z nich přednost. Která ruka je šikovnější, snadno odpozorujete. Podávejte dítěti hračky do prostoru a čekejte, kterou ruku k hračce vztáhne, případně do které ruky bere nejčastěji pastelku nebo lžičku. Dítě totiž přirozeně volí tu, která je rychlejší a šikovnější!
Pokud se utvrdíte v tom, že máte doma leváka, nepanikařte. Nekřičte a nesnažte se dítě násilím předělávat na praváka. To je to nejhorší, co můžete udělat. Klidně se vám může stát, že dítě časem začne z ničeho nic koktat nebo pomočovat se, případně u něj propukne neuróza.
Ostatně dnes už se leváctví považuje jako běžná alternativa k praváctví, a dokonce se rozrůstají i různé výrobky a obchody specializující se na zboží speciálně pro levoruké. Zájem je zejména o drobné nástroje, které se denně používají, jako nůžky nebo škrabka na brambory.
zdroj: celostnimedicina.czm, prolevaky.cz