reklama

Jak vycvičit psa, aby doopravdy poslouchal?

Nevychovaný pes způsobuje víc problémů a škody než radosti. Jak naučit čtyřnohého kamaráda poslouchat?

Foto: Žena

Ze všech zvířat je pes opravdu nejlepší přítel člověka.  Dělá jeho život radostnějším od mimina po stáří.

Je-li však nevychovaný, způsobuje víc problémů a škody než radosti. A některá plemena mohou být vysloveně nebezpečná. Jak naučit čtyřnohého kamaráda poslouchat a vytvořit s ním harmonické soužití?

Štěně je jako dítě

Štěňátko se ve spoustě věcí podobá batoleti, na rozdíl od člověka z toho ale nevyroste. Dospělá psí mentalita se emočně pohybuje někde okolo lidských tří let. Stejně jako u lidí je však pro socializaci potřeba už odmalička pravidelná péče.
Jak se k psovi budete chovat odmala, tak to zůstane v jeho povaze zakódováno v dospělosti. Buďte tedy při jeho výchově trpěliví a dostatečně chvalte. Samo o sobě to však nestačí, pes - stejně jako dítě - potřebuje jednoznačně vytyčit hranice.

Doporučujeme: Člověk je horší než pes: Příběhy, které vás rozpláčou

Nedá se s jistotou říci, jak dlouho výcvik zabere ani jak často bude potřeba psa trénovat. To záleží na povaze a také na plemeni. Jinak bude reagovat německý ovčák, který má poslušnost na povely v krvi, jinak bígl, jenž který patří k těm nejvíc roztomilým, ale také nejvíc paličatým.

Základem je důslednost a respekt

Základem zdravého a funkčního vztahu psa s lidmi jsou důslednost a respekt. Poslušnost musí být samozřejmostí. Obrňte se proto při výcviku trpělivostí a připravte na fakt, že nácvik některých povelů může trvat věčnost. Přesto neslevujte, dokonce ani když pes předvede ty nejsmutnější oči na světě - a že to umí!

Cvičte psa pravidelně každý den, ale přiměřeně dlouhou dobu, nejlépe 5 až 10 minut. Déle pozornost neudrží a výcvik ho přestane bavit. Pak klesá motivace i výkony.

Respekt by měl také fungovat opačně, od pána k psovi. Kromě cíleného výcviku nenarušujte zbytečně pejskovu zónu, nerušte ho při odpočinku a vyhýbejte se pokud možno fyzickým trestům. Pes si sice z principu musí nechat vzít plnou misku žrádla, případně strpět takový pánův dotek, který mu není příjemný, ale pokud víte, že to dokáže, netrapte ho bezdůvodně.

Nejlépe funguje chvála

Nejlepší motivací je obyčejná pochvala. Pes většině slov nerozumí, rozeznává však změny hlasu. Musíte proto pracovat s intonací. Dbejte, abyste jednotlivé pokyny dávali pokud možno stejným hlasem a ve stejné situaci. Z toho důvodu je také důležité, aby psa cvičil jeden člověk.

Čtěte také: 5 jídelních návyků, které mají společné psi i děti

Všichni víme, co funguje nejlépe: pamlsek. Mějte ho vždy po ruce a pamatujte přitom i na vodu, zvlášť když cvičíte venku. Odměna bývá většinou suchá, pes by měl mít možnost ji zapít stejně jako granule. Můžete s sebou vzít speciální plastové lahve s "psí" vodou bohatou na vápník a pohodlnou mističkou, bohatě však postačí voda z potoka nebo z řeky. Loužím se stojatou vodou se pro jistotu vyhýbejte, jejich obsah by nemusel ustát ani odolný psí žaludek.

K samotným povelům

Mezi nejzákladnější povely patří lehni, sedni, k noze. Ty vám ušetří spoustu nervů a není těžké je naučit. Stačí povel opakovat a naznačit psovi, co po něm chcete.

Těžší bývá naučit psa chodit u nohy, což oceníte zejména na procházkách po městě. Na začátku je praktické trénovat s vodítkem, kdy držíte psa nakrátko a opakujete povel u nohy. Postupem času pak můžete psa odepnout a zkusit, zda chápe, co po něm chcete. Nezapomeňte na něj přitom neustále mluvit a poutat jeho pozornost.

A vezměte v úvahu také novou městskou vyhlášku. Některé obce (mezi nimi i hlavní město Praha) omezily od letošního podzimu volné pobíhání psů na minimum. Proto pozor na pokutu!

Nedejte se odradit počuraným kobercem ani sežranými ponožkami. Přes všechny přechodné neúspěchy při výcviku, problémy s výchovou a omezení vyhláškami je vztah se psem nesmírně obohacující a prosvětlí váš život. Žádný jiný tvor na světě vás nebude mít tak bezpodmínečně rád - snad jenom maminka.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Polidšťování psů: Podřadná zvířata, nebo dobří přátelé?

5 nejděsivějších míst v ČR: Tam děti rozhodně neberte!

Olizování od psa: Škodí, nebo léčí?

reklama
reklama
reklama