Jak dnes správně vychovávat dceru? Naučte ji říkat „ne"
Neustálé srovnávání na sociálních sítích, velká soupeřivost i měnící se normy sexuálního chování vyvíjí tlak na všechny dospívající. Pro dívky je situace ale ještě složitější. Jak jim mohou rodiče pomoct?
Na prvním místě musí rodiče i učitelé pochopit, s čím vším jsou dnešní dospívající dívky konfrontovány. Často jsou pod velkým stresem ze zdánlivých maličkostí: od toho, že mají málo "lajků" na sociálních sítích, po špatnou známku z písemky.
Své dcery vychováváme tak, aby okolí připadaly dokonalé. Poslušné, úslužné a hezké. Stát si za svým, říkat "ne" nebo, nedej bože, se poprat, se zkrátka nehodí. Když konflikt prožívá dívka, je hned potížistka nebo hysterka. Málokterá dívka je ochotná podstoupit takové škatulkování, a tak většinou raději mlčky ustoupí. Výsledkem je nejen frustrace, ale také přetížení. Holčičky se tedy od malička učí, aby rezignovaly na vlastní přání a potřeby.
Jak dnes tedy dobře vychovat dceru?
Především ji naučit, že "ne" není sprosté slovo. Nemusí jít na oslavu ke spolužačce, kterou nemá ráda, protože jí je trapné odmítnout. Nebo chodit na kroužek jen proto, že ji o to požádala kamarádka. Naše dcery nemají souhlasit s návrhy, které je dělají nešťastnými.
Připusťte, že diskriminace existuje
Jen to, že jste ji třeba nezažili osobně, neznamená, že není. Společnost oceňuje silné ženy úplně jinak než muže. Muž, který má své zásady, na kterých trvá, je vytrvalý. Žena ve stejné pozici dostane nálepku "agresivní". Ženy, které se chovají jako muži, jsou kritizovány. Musíme své dcery připravit na to, že se s diskriminací možná setkají. Bude pak pro ně jednodušší se rozhodnout, kdy mají trvat na svém a kdy se zase vyplatí ustoupit.
Naučte své dcery přijímat negativní emoce
Holčičky se vztekají nebo jsou smutné jako kdokoliv jiný. Často ale za své pocity cítí vinu, mají dojem, že takhle by se chovat neměly. Coby rodiče bychom měli chápat emoce svých dětí a nehodnotit je. Pokud si vaše dcera stěžuje na chování učitele nebo spolužáka, nemusíte jí hned říkat, aby si zkusila představit, jak se konkrétní člověk cítí. Samozřejmě, podporovat empatii a laskavost je velmi důležité pro jakékoliv dítě, ale nevnucujme našim dcerám, že na negativní emoce nemají nárok. Spíš je naučme vyznat se v tom, co prožívají.
Nedávejte důraz na vzhled
Dívky se ocitají pod velkým tlakem kvůli tomu, aby byly hezké. K tomu samozřejmě dopomáhají nejrůznější média, která tlumočí následující vzkaz: společnost si žen cení za to, jak vypadají. Nikoliv za to, kým jsou. Chvalte svou holčičku za důvtip, smysl pro humor, kreativitu nebo jiné vlastnosti, které může rozvíjet. Naučte svou dceru přijímat své tělo tím, že jí zapíšete na kolektivní sport, kde štíhlost není kritériem. Tam může vidět, že každá vypadáme jinak a je to tak v pořádku. Mít rád své tělo neznamená, že máte ze sebe dobrý pocit, když se konečně vejdete do džín. Je to třeba radost, kterou prožíváme u obejmutí nebo když nanášíme voňavé hydratační mléko na kůži.
Konec očekáváním
Přestaňme vychovávat své holčičky jako úhledné květinky, které mají dělat ostatním hlavně radost. Když dceru připravíme na diskriminaci, se kterou se může v životě setkat, neučiní ji to ukřivděnější, ale odvážnější. Dívky, které se naučí čelit nejrůznějším strachům, pak mají šanci být spokojenější a vyrovnanější.