Horečka u dětí: Kdy máte začít panikařit?
Horečka není u malých dětí nic neobvyklého. Poradíme vám, za jaké situace zůstat klidně doma a kdy je na místě raději vyhledat lékaře.
Horečka není u malých dětí nic neobvyklého. Poradíme vám, za jaké situace zůstat klidně doma a kdy je na místě raději vyhledat lékaře.
Normální teplota lidského těla se pohybuje mezi 36 a 37 stupni Celsia. Horečka je zvýšená teplota nad 38 stupňů Celsia. Obvykle ji způsobuje infekce. Někdy jde však jen o průvodní jev přirozeného vývoje. Vzestup teploty napomáhá k průlomu duševním vývojovým krokům, které jsou už možná déle nutné. Děti po ní obvykle udělají velký pokrok: vyvinou se nové rysy obličeje, někdy i nové charakterové vlastnosti a schopnosti. Dítě je po horečce zdravější a stabilnější.
Více o dětské horečce se dozvíte na Babyweb.cz
K pokroku ve vývoji může dojít jen tehdy, když si smí tělo dítěte prožít horečku samostatně, bez chemických snižovatelů teploty, které potlačují symptomy, ale neléčí nemoc jako příčinu horečky. Lze ovšem využít osvědčené přírodní metody: vlažnou koupel nebo zábal. Na prášky z lékárny dojde řada při urgentních případech. V těch byste ale neměli váhat s návštěvou lékaře.
Když jít k lékaři?
- Pokud horečku doprovází rychlé, hlučné nebo obtížné dýchání, je na místě volat lékaře ihned. Může jít o zánět plic nebo zánět průdušek.
- Pokud je dítě mladší tří měsíců, je už horečka vždy varovným příznakem. Lékařské vyšetření neodkládejte.
- Pokud horečku doprovází vyrážka, může se jednat o virózu nebo jiné závažnější onemocnění. Je lepší co nejdříve vyhledat lékaře.
- Pokud dítě s horečkou natáčí hlavičku na jednu stranu, může jít o zánět středního ucha. V takovém případě je žádoucí vyhledat do 24 hodin lékaře.
- Pokud dítě s horečkou odmítá jíst tuhou stravu, může jít o krční infekci, například zánět mandlí nebo dásní. Na místě je porada s lékařem.
- Pokud se k horečce přidruží zvracení a průjem, může jít o střevní infekci nebo zánět žaludeční sliznice. Posledně zmíněné onemocnění obvykle doprovází nechutenství a apatie. V takovém případě se do 24 hodin poraďte s lékařem.
- K dalším nebezpečným příznakům, kdy je na místě zákrok lékaře, patří ospalost nebo naopak neobvyklá podrážděnost. Také to, když dítě odmítá pít déle než šest hodin.
Jak si pomoci doma
Při zvýšené teplotě mezi 37 a 38 stupni Celsia je nejpřirozenějším typem léčby přírodní cesta pomocí obkladů a zábalů. Nezapomínejte při ní na pitný režim. Příjem tekutin rozdělíme do menších dávek, třeba jednu polévkovou lžíci každých deset minut. Ideální jsou zředěné ovocné šťávy, kojenecká voda nebo bylinné čaje: lipový květ a květy černého bezu, případně heřmánkový, kopřivový, šípkový, rakytníkový či meduňkový čaj. Můžete mírně osladit medem.
Doporučujeme: Jak snížit dětskou horečku bez léků
Vyhněte se mléku, mléčným výrobkům a sladkostem. Když se dítě uvolí jíst, nabídněte mu lehké dietní pokrmy, třeba nastrouhané jablko nebo mrkvovou polévku. Úlevu přinese i vůně aromalampy s éterickými oleji. Pro děti je vhodný levandulový (čistí vzduch od bakterií a virů, uklidňuje), eukalypt (výborný čistič vzduchu) a meduňka (snižuje horečku, podporuje pocení, uklidňuje).
Když teplota prudce stoupá
Při vysoké horečce se organismus vyčerpává a mohou vzniknout febrilní křeče. Jak jim předejdete?
- provádějte zábaly nebo vlažné sprchy
- pokud nezaberou, snižujte teplotu léky
- dítě oblečte lehce, stejně tak stačí lehké pokrývky
- větrejte
- dodržujte pitný režim a mírnou dietu (viz výše)
- když je příčinou dehydratace zvracení, můžete podat rehydratační roztok, který obsahuje minerály a glukózu a dostane se v lékárně. Lze ho nahradit cukerným roztokem: 2 zarovnané lžičky cukru ve 300 ml ochlazené převařené vody.
- je-li dítě kojeno, kojení nepřerušujte
- sledujte případný pláč - pokud se v něm objeví bolest, raději zamiřte k lékaři
zdroj: Babyweb.cz
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Jak mluvit s dětmi, aby nás opravdu vnímaly
Vyhoďte ho: Mama hotel je ostuda dětí a chyba rodičů
5 tipů, jak kompletně uklidit byt za pouhou hodinu