Dokdy se stát matkou a kdy už je to nezodpovědnost?
Dokdy by se žena měla stát matkou a kdy už to je to nezodpovědnost? Na druhou stranu, má někdo jiný právo ji v nejzákladnější ženské touze jakkoli omezovat?
Švýcarka Margarita Louisová-Dreyfusová čeká dvojčata. Neobvyklých je přitom víc věcí. Jde o třetí nejbohatší ženu Francie s majetkem v miliardové hodnotě. Jedna dvojčata (syny Maurice a Kyrila) už doma má. Ta druhá by měla přijít na svět koncem dubna, krátce před jejími 54. narozeninami.
Bohatá podnikatelka určitě nebude mít s uživením rodiny problém, jak dlouho si ale děti mámu užijí? Miliardy dlouhý život nezaručí… Co když se nedožije jejich dospělosti?
Dokdy by se žena měla stát matkou a kdy už to je to nezodpovědnost? Na druhou stranu, má někdo jiný právo ji v nejzákladnější ženské touze jakkoli omezovat?
Rizika těhotenství ve vyšším věku
Žena je nejplodnější mezi 18. až 20. rokem života. Pak kvalita vajíček pod negativním vlivem životního stylu a prostředí klesá a hrozí vývojové či genetické vady. Jestliže u miminka dvacetileté ženy představuje riziko Downova syndromu mizivou 0,01%, u ženy v 35 letech je to už 1%, tedy stokrát víc.
Roste i riziko preeklampsie (nemoc placenty) a cukrovky. Starší prvorodička také hůř prožívá samotný porod. Tkáně jsou tužší a děložní hrdlo se pomaleji otevírá, protože kontrakce nejsou efektivní a děloha pracuje nekoordinovaně. Někdy je proto třeba porod ukončit akutním císařským řezem.
Kdy je tedy ideální věk na početí?
Biologicky je otěhotnění nejvhodnější okolo dvacítky. Tělo je na vrcholu sil a má dostatek energie. Mysl s ním ovšem nemusí být v jednotě. Partnerské vztahy bývají v tomto věku ještě nezralé, mladí lidé se chtějí především realizovat, dělat kariéru, studovat, cestovat, poznávat, bavit. To s miminkem moc nejde.
Čtěte také: Kdy je ideální otěhotnět? Ani to nechtějte vědět!
Třicítka představuje kompromis. Organismus je na tom ještě stále dobře, přestože pomalu narůstají rizika včetně pravděpodobnosti vícečetného těhotenství a císařského řezu. Žena je však už duševně připravená na mateřství, měla dost času sama na sebe i na vybudování pevného vztahu s partnerem či kariéry.
Po čtyřicátém roce stoupá riziko komplikací pro matku i dítě: předčasný porod či narození dítěte s nižší váhou, těhotenská cukrovka, vysoký tlak, preeklampsie. Sebedůvěra a životní nadhled jsou ovšem na vrcholu a žena bývá v tomto věku finančně zabezpečená. Hůř se však může vyrovnávat s mateřskými nároky a péčí o dítě.
Noste hlavu hrdě vzhůru!
"Noste hlavu hrdě a kritiky ignorujte. Žena by měla být na sebe hrdá, že riskovala život, aby porodila dítě. To je velká odvaha," říká Indka Rajo Devi v dokumentu TV Channel 4 Nejstarší matky světa. Ona sama porodila v 70 letech.
Víte to? Eklampsie: smrtelně nebezpečné křeče rodiček
Jenže... Hrdá na své mateřství byla i Španělka Maria Bousada. Ve věku 67 let porodila dvojčata poté, co údajně oklamala lékaře na reprodukční klinice v USA: lhala, aby ji mohli oplodnit. "Vždycky jsem chtěla mít dítě, ale neměla jsem příležitost a nepotkala toho pravého. Nebojím se, že své děti předčasně opustím, dlouhověkost máme v rodině. Moje matka žila do 103 let," uvedla pro média.
Podlehla rakovině žaludku o 3 roky později a bratrovi nechala v péči dva malé sirotky Christiana a Paula...
Co myslíte vy? Mají právo počít dítě bez ohledu na věk? Měly by mít v tomto svobodnou volbu, když to medicína umožňuje? A je to zodpovědné?
O tom můžete diskutovat pod článkem.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Nejstarší matka světa: První dítě porodila v 70 letech!
Kdy je nejlepší otěhotnět? Ve 20, 30 nebo 40 letech?
Léčba a falešná naděje: Nevyhazujte peníze zbytečně