Dítě a bolest: Jak jí porozumět a jak ji léčit
Pro rodiče je úplně nejhorší věc na světě, když vidí své dítě trpět. Bolest však má svůj smysl.
Bolest patří k útrapám lidského života, ať už je způsobena úrazem, nemocí nebo jen dospíváním. A pro rodiče je snad úplně nejhorší věc na světě, když vidí své dítě trpět. Bolest však má svůj smysl.
I když v první řadě hledáme cesty, jak dítě bolesti účinně a rychle zbavit, měli bychom vědět, k čemu vlastně slouží a jak ji vnímáme. Bolest je totiž cestou, kterou tělo upozorňuje, že některé místo potřebuje naši pozornost.
Bez tohoto signálu bychom si třeba mohli sednout na rozpálená kamna - a že je nenávratně poškozená tkáň bychom zjistili, až když by začalo kouřit z pozadí. Dá se tedy říct, že když už vznikne na těle škoda, má bolest za úkol minimalizovat postižení, které ji vyvolalo.
Každý má práh jinak vysoko
Máte pocit, že vaše slečna moc prožívá drobná fyzická příkoří? Myslíte si, že synek je zbytečně hysterický? Nebo jste naopak mile překvapeni, když se vaše ratolest chová statečně jako Old Shatterhand u mučednického kůlu, a to dokonce i u zubaře?
Doporučujeme video: Přirozený porod bez jediného výkřiku bolesti
Do jisté míry je to dáno výchovou, za něco ale děti nemohou. Každý člověk totiž vnímá bolesti jinak. Říkáme, že má rozdílný práh bolesti. Někdo ho má nízký a překročí ho snadno, tudíž trpí daleko víc. Jiný přes práh bolesti sotva dohlédne, jak ho má vysoký - to se mu to pak dělá hrdina!
Důležitou roli hrají i předchozí zkušenosti. Bolest je totiž faktor, který dokáže psychiku pořádně nahlodat. Pokud má vaše dítě nějakou zvláště bolestivou zkušenost z minulosti, může ji mozek propojit s jakoukoli bolestí v budoucnosti. To se nasčítá, takže ve výsledku se bude vyrovnávat s jakoukoli novou bolestí mnohem obtížněji.
Práh bolestivosti ovlivňují také emoce. Pokud dítě trpí depresí nebo nespecifickými úzkostmi, jeho práh bolestivosti to snižuje. Silné emoce jako vzrušení nebo konkrétní strach zase zaplaví mozek adrenalinem, který vyvolá dočasnou necitlivost vůči bolesti.
Rodiče mohou ulevit i bez léků
Odhadnout, jak moc je bolest velká a zda je reakce přiměřená, mohou jen rodiče. Ti znají své děti nejlépe. Existují však obecné nápovědy:
- Pokrčené čelo a obočí
- ustrašený výraz
- přivřené oči a širší zorničky
- poloha těla (zkroucené do sebe)
- nechutenství,
- pláč.
Časem dokážou rozlišit různé druhy pláče: kvůli hladu, nepohodlí, bolesti - ten je pronikavý a hlasitý, napjatý. Dlouhodobější bolest se pak může projevit fňukáním, případně odmítáním jídla.
Čtěte také: Kuriózní nehody dětí: Neuvěříte, co se jim může stát!
Rodiče mohou dokonce ovlivnit, jak dítě bolest snese. Pokud na ně přenesou svou nejistotu a strach, pocity spíš zhorší. Jestliže dítě dokážou uklidnit a odvést jeho pozornost, mohou mu výrazně ulevit. Někdy k tomu postačí i léčbu nefarmakologická: Polohování, doteky a jemná masáž, odvedení pozornosti, dudlík, teplo nebo chlad podle druhu zranění, pouštění uklidňující hudby.
Napřed řešit, potom tišit
Soucitný rodič bude samozřejmě v první řadě hledat cestu, jak dítěti v bolesti ulevit. Základem je však léčit příčiny, a teprve potom tišit bolest. Má horečku? Než ji srazíte, začněte léčit zánět! Bolí ho v krku? Na angínu zaberou antibiotika. To vše samozřejmě na radu lékaře, který dokáže nemoc diagnostikovat.
Teprve pokud víme o příčině bolesti, můžeme zvažovat nejvhodnější cestu, jak ji zmírnit. Zejména u dětí by řešení mělo být účinné a zároveň šetrné. Vzhledem k síle tišících složek a k možným vedlejším účinkům byste měli léky proti bolesti podávat dětem s rozmyslem a s ohledem na jejich věk.
Rozhodně jim nedávejte prášky pro dospělé, které mají silnější dávkování. Sáhněte po lécích určených přímo pro děti. Na mírnou bolest zabere Paracetamol, který lze koupit v lékárně i bez předpisu. Jako první pomoc k tlumení mírných až středně těžkých bolestí se hodí Nurofen, Diclofenac, Ibuprofen nebo Naproxen, ty ovšem podávejte raději po dohodě s lékařem. Na silnou bolest potom zabere Morfin či Dolsin, ale ty jsou samozřejmě výhradně na lékařský předpis.
Vyhledat lékaře samozřejmě musíte vždy, když jsou bolesti silné, případně pokud u mírných bolestí lék nezabere a potíže přetrvávají nebo se zhoršují.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Jak se zbavit bolesti hlavy už za 5 minut