Češi věří mýtům o plodnosti aneb Slepá víra děti nenosí
Nereálná naděje na otěhotnění v padesáti letech, téměř neomezená víra v umělé oplodnění a medicínský pokrok - to jsou představy Čechů o možnostech otěhotnění. Jenže se mýlí, a to může být zdrojem mnoha zklamání.
Nereálná naděje na otěhotnění v padesáti letech, téměř neomezená víra v umělé oplodnění a medicínský pokrok - takové jsou představy české veřejnosti o možnostech otěhotnění.
Vyplynuly z výsledků průzkumu provedeného ve spolupráci s portálem Lekari-online.cz a zaměřeného na povědomí o plodnosti. Jenže lidé se často mýlí a jejich růžové brýle mohou být zdrojem mnoha zklamání. Zvláště u žen, které těhotenství odkládají.
Čtěte také: Více o těhotenství se dozvíte na Babyweb.cz>>
Lidé vkládají nereálné naděje do medicínského pokroku i do možností lidského organismu. V první otázce průzkumu měli respondenti odhadnout, jakou šanci na otěhotnění mají ženy starší 35 let. Jejich představa byla o polovinu optimističtější než skutečnost: Zatímco podle laické veřejnosti nemá věk ženy na otěhotnění příliš velký vliv, lékařská fakta hovoří o pouhých 41 % pravděpodobnosti donosit zdravé miminko po pětatřicítce.
Také při hodnocení šancí na graviditu u věkové skupiny 48-52 let se respondenti opět vznesli do sféry nereálných možností a stanovili téměř osmnáctiprocentní šanci. Reálná naděje však v tomto věku téměř neexistuje, jedná se pouze o sporadická otěhotnění u jednotlivců. A po padesátých narozeninách klesá pravděpodobnost prakticky k nule.
Zázraky umělého oplodnění?
Ještě optimističtější byli Češi v případě odhadu úspěšnosti umělého oplodnění, kde dali padesátnicím hned 21% naděje. Objektivní statistiky jim však šanci na graviditu nedávají žádnou. "Ve věku nad 45 let je v současné době téměř jedinou šancí na otěhotnění použití darovaných vajíček od mladé dárkyně," říká vedoucí lékařka IVF CUBE Hana Višňová.
Doporučujeme: Darování spermatu? Klidně! Od mého muže? Nikdy!
Zajímavostí je, že téměř polovina respondentů považuje vědecký pokrok za nejvýznamnější faktor, který rozhoduje o graviditě žen ve věku 40-60 let. Dalších 13 % přikládá zásadní vliv zdravému životnímu stylu, jenže ten, byť je významným faktorem prodloužení průměrné délky života, na biologické hodiny ženy žádný vliv nemá.
"Podle našich zkušeností se informovanost veřejnosti o fertilitě v posledních letech dramaticky zhoršuje. Slepá víra v možnosti dnešní medicíny, vědeckotechnický pokrok a zdravý životní styl tak mohou vést k velkým zklamáním," komentuje výsledky Hana Višňová. "Mnozí lidé založení rodiny cíleně odkládají, aniž by si uvědomovali, že početí dítěte není samozřejmost a nemusí se podařit ani zdravým partnerům."
Vliv věku na graviditu
O slepé víře v pokrok vědy a medicíny hovoří i fakt, že věk rodiček i přes varování lékařů neustále roste. Statistická data tvrdí, že těhotných žen ve věku nad 35 je v současnosti celých 20 %.
Jenže i když se podaří ženě v tomto věku otěhotnět, jde jen o první z celé řady vítězství, které vedou k narození zdravého miminka. Těhotenství v pozdějším věku přináší řadu rizik a komplikací jako vyšší možnost potratu, vícečetná těhotenství, předčasné porody, těhotenská cukrovka, vyšší tlak, komplikace placenty a v neposlední řadě i větší pravděpodobnost chromozomálních vad, například Downova syndromu. Hovoří se také o nárůstu počtu císařských řezů a o častějších poporodních komplikacích.
Je ale třeba dodat, že zmíněné problémy nejsou pravidlem, u starších maminek se pouze zvyšuje pravděpodobnost výskytu. Hodně záleží na zdravotním stavu, psychické i fyzické kondici každé jednotlivé ženy. Starší maminky jsou zase vyrovnanější, spokojenější a většinou i lépe zajištěné po materiální stránce, což jim dodává pocit životní jistoty, sebevědomí a nadhled, které pomáhají překonat krizové situace způsobené úbytkem fyzických sil.
zdroj: Babyweb.cz
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Matko, nekřič! Církev žádá ticho na porodním sále.