reklama

5 jednoduchých způsobů, jak vychovat empatické dítě

Dost často míváme na své potomky nereálné nároky. Například chceme, aby se okamžitě dělili o své hračky, ihned se za něco omluvili, protože přece nechceme, aby si o nás okolí pomyslelo, že máme nevychovaného spratka.

Foto: iStock

Možná někdy dosáhneme svého a dítko skrz zuby procedí "promiň", aby během pěti minut znova tlouklo svého kamaráda na hřišti. Pojďme ale naučit své ratolesti tomu, aby vnímaly dopad svého chování na city ostatních.

Když svého syna nebo dceru nabádáme k tomu, aby se omluvili, mají pocit, že na ně mluvíme čínsky. Zkuste se vžít do situace, kdy vaše pětiletá holčička se s kamarádkou nepohodne o hračku. Začnou do sebe strkat, jedna z nich spadne. Obvykle přiběhneme a chceme, aby se naše dcerka ihned omluvila, ale takový postup je nám k ničemu. Dítě se cítí ukřivděné, protože před chvílí bojovalo o něco, co má rádo. A tím je jeho hračka. Taky byste přece nechtěli věnovat svou kabelku jen tak cizí paní v kavárně. Proto to zkuste jinak.

1) Buďte v jeho úrovni

Když se nad svým potomkem tyčíme, připadáme mu jako obři. Vnímá pak to, co řekneme úplně jinak, než když si klekneme a podíváme se mu do očí. Mluvte příjemně, nezvyšujte hlas.

2) Popište dítěti emoci toho, koho ranilo

Klíč k tomu, aby se syn či dcera uměli ve správnou situaci omluvit, je pochopení toho, co se stalo. Zeptejte se: "Co si myslíš, že se té holčičce stalo, že tolik pláče? Možná se stalo něco, z čeho je smutná?" Taková rozmluva dítěti umožní, aby pochopilo vztah mezi svým chováním a reakcí okolí.

3) Pomozte svému dítěti, aby se umělo do druhého vcítit

Když dítko pochopilo rozdíl mezi jeho chováním a reakcí okolí, řekněte mu, aby si zkusilo představit, jak by mu v takové situaci bylo. "Jak by ti bylo, kdyby tě někdo takhle strčil? Bylo by ti to líto?" Pak buďte konkrétní a řekněte: "Já bych nechtěl/a, abys byl/a smutný/smutná, protože do tebe někdo strčil."

4) Dejte prostor a vysvětlujte

Zeptejte se svého dítěte, zda chce tomu, s kým se právě pohádalo, něco říct. Pokud se stále k omluvě nemá, můžeme mu říct něco ve smyslu: "Víš, někdy někomu ublížíme, ale nemysleli jsme to tak. Aby nebyl ten druhý tolik smutný, tak mu řekneme promiň, aby mu bylo líp. Opravdu nemáš nic na srdci?" Většinou děti slovo "promiň" vysloví, a ještě to myslí upřímně.

5) Mějte trpělivost

Je dost pravděpodobné, že budete muset takových rozhovorů opakovat několik, než se ratolest naučí vnímat pocity ostatních. Ale tím, že mu budete vše trpělivě vysvětlovat, mu věnujete dárek. Naučí se vnímat pocity okolí i sebe, což je jedna z nejdůležitějších dovedností pro život.

reklama
reklama
reklama