Grilování je zdravý způsob úpravy masa, pozor ale na karcinogenní látky
Grilované maso i zelenina je v létě skvělý způsob, jak do jídelníčku zařadit vhodně upravenou bílkovinu i vitaminy. Pozor ovšem na úpravu masa, stačí několik přešlapů a můžou se v něm objevit škodlivé karcinogenní látky.
Konečně je tady léto a k tomu patří i grilování. Tento voňavý a přitom zdravý způsob úpravy masa i zeleniny vám pomůže jednoduše začlenit do jídelníčku potřebnou dávku bílkovin i vitaminů; pokud to má být ale bez zdravotního rizika, je potřeba držet se několika zásad.
Na gril můžete hodit steak z kuřecího, vepřového i hovězího masa, ale i rybu nebo sýr. Oblibě se těší hermelín s brusinkami. Potřeba je ovšem dát pozor na karcinogenní látky, které můžou vzniknout rozkladem tuku, který odkapává z masa na rozžhavené uhlí. Abyste tomu předešly, je potřeba dbát na adekvátní přípravu masa: zbavte jej přebytečného tuku a kůže, aby neodkapával na dřevěné uhlí. U zeleniny a ovoce riziko škodlivých látek nehrozí.
Vyplatí se také nakrájet maso, zeleninu i ovoce na menší kusy. Lépe se propečou a zkrátí se doba na grilu, takže se zmenší i riziko vzniku škodlivých látek. U větších kusů masa, třeba hovězích steaků, se doporučuje je nejprve předpéct v troubě a teprve poté je na grilu dokončit. Samozřejmostí by po vyndání mělo být oříznutí zčernalých a zuhelnatělých částí masa.
Vzniku škodlivých látek může zabránit i dobrá marináda. Do takové, kterou si připravíte sami, lze přidat bylinky a ingredience, které pomůžou předcházet jejich tvorbě. Domácí marinádu lze vytvořit z přísad jako česnek, cibule, citron, limetková šťáva, hořčice, med, ocet, trocha oleje, sójová omáčka, víno, směs koření a bylinky. Maso, včetně drůbeže, marinujte hodinu až dvě, na ryby a zeleninu stačí jedna hodina.
Ke správnému a bezpečnému grilování přispívá i použití správného náčiní. Maso nepřepichujte vidličkou, jelikož se tím uvolňuje šťáva, která posléze kape na uhlí a vytváří se tak škodlivé látky. Obracejte ho radši kleštěmi nebo obracečkou.