Jste náladoví? Existuje několik triků, jak snadno ovládat emoce
Dokážete být v jeden moment veselí, pak najednou smutní? Melancholičtí a potom náhle naštvaní? Tyto změny jsou náročné pro vás i okolí.
Rozčílit se, když se doopravdy něco stane, je úplně normální a zdravé. Někdo se ale chová jako barometr při bouřce, aniž by se mu zjevně něco dělo.
"Stává se mi, že ráno začne dobře. Mám pocit lehkosti, že se mi všechno podaří. Najednou, nevím odkud, na mě dosedne mrak obav. Všechno mě začne rozčilovat, nevím, jak z toho ven. Jak tahle nálada přijde, tak za chvíli odejde," vypráví mi třicetiletá Hanka.
V jedné kapse smích i pláč
Odborně se porucha nálady nazývá cyklotymií. Typické jsou pro ni přechody z veselosti, překotné řeči, podrážděnosti k pesimismu a depresivnímu chování. Takováhle změna o 180 stupňů probíhá během jednoho týdne.
Ti, kteří cyklotymií trpí, se velmi špatně ovládají, mohou dostat záchvat vzteku kvůli úplné prkotině. Nedokážou totiž dobře snášet frustraci, situaci, kterou nemají pod kontrolou. Připomínají pak malé děti, co se vztekají, když nedostanou bonbony či hračku.
Doktor Jekyll a pan Hyde
"Změny nálad se u mě začaly projevovat po rozvodu rodičů, když mi bylo 17 let. Probudila jsem se ve skvělé náladě, ale u snídaně jsem se už rozbrečela. Během dne jsem byla hodně aktivní, večer ale úplně apatická a chtěla jsem jen ležet. Okolo 25. narozenin mě opustil přítel, připadala jsem mu hysterická, stejnou nálepku mi dali přátelé a kolegové. Bála jsem se, že takhle přijdu o všechny, přestala mě ta vnitřní rozpolcenost bavit. Vyhledala jsem psychologa, nejdřív jsem ale chodila na terapii jen velmi nerada. Příčinu mé cyklotymie jsme objevili v dětství, kdy se rodiče strašně hádali a došlo i k fyzickému napadení ze strany otce. Nyní mám svoje emoce mnohem víc pod kontrolou a žiju více méně v klidu," popisuje Hanka.
Dětský problém
Cyklotymii způsobuje chování rodiče k dítěti. Pokud ho v dětství nespustí z dohledu, nebo naopak odmítá, dítě začne být z takového chování frustrované. V jeho psychice chybí zlatý střed, zná jen extrémní emoce. Všechno, co se s ním pak děje, vnímá jako "strašně super", nebo naopak příšerné.
Pozorujte své emoce
Pokud zničehonic cítíte, že vás vše irituje, nebo zažíváte velký smutek, zastavte se, nadechněte se a zkuste se zamyslet, odkud to přichází. Ve chvíli, kdy pochopíte příčinu své frustrace, zhodnoťte, jaký má pro vás význam. Velmi pomáhají také relaxační aktivity: jóga, meditace, procházka v přírodě, taiči. Dechová cvičení umožní nastolit ve vašich emocích klid a harmonii, jsou navíc úplně jednoduchá.
Odpusťte si
Nezlobte se na sebe za své nálady, přijměte je jako svou součást. Můžete na nich pracovat, ale nesnažte se žít v přesvědčení, že se jich můžete úplně zbavit. Až se příště rozčílíte nebo vám bude zničehonic smutno, zkuste opět dechové cvičení.