reklama

Podle čeho (ne)vybrat antikoncepci

Hormonálních antikoncepčních přípravků je tolik, že si stačí vybrat. Ale podle jakého hlediska? Rozhodně ne podle ceny. jediným správným vodítkem je zdravotní hledisko.

Hormonálních antikoncepčních přípravků je tolik, že si stačí vybrat. Ale podle jakého hlediska? Rozhodně ne podle ceny. jediným správným vodítkem je zdravotní hledisko.

"Klíčovým faktorem doporučení kombinované hormonální antikoncepce je znalost kontraindikací," upozorňuje MUDr. Jaroslav Jeníček, CSc z Lékařského domu Praha 7, a.s. Jinými slovy, některé druhy HA mohou být právě pro vás naprosté tabu.

Kdy to prostě nejde

Pro většinu žen, i těch se zdravotními riziky, však nalézt vhodnou antikoncepci lze. Naprostý zákaz užívání hormonální antikoncepce představuje prodělaná (nebo současná) trombóza nebo tromboembolie (uzávěr cévy krevní sraženinou, případně její vmetení kre

Brát jakoukoliv antikoncepci dále nesmíte, pokud se u vás prokázal sklon k tvorbě krevních sraženin (trombofilní stav); hormonálně závislá, neléčená rakovina; právě probíhající jaterní onemocnění (do normalizace tzv. jaterních testů) nebo stav po cévní mozkové příhodě a migréna s neurologickými (ložiskovými) příznaky.

Nic nazatajujte

Předtím, než vám lékař doporučí nějaký preparát, měl by v anamnéze důkladně pátrát po rizikových faktorech především kardiovaskulárních onemocnění včetně hluboké žilní trombózy a vysokého krevního tlaku. Kromě obyvklé preventivní gynekologické prohlídky musí znát také váš současný krevní tlak.

S lékařem také rozhodně proberte všechna zdravotní rizika a kontraindikace. Pokud kouříte, určitě na tuto skutečnost upozorněte, mohlo by to být důležité a dokonce možná osudové. Chtějte také vědat, jaké má který preparát výhody kromě toho, že zabraňuje otěhotnění.

Tyto nekontracepční benefity mohou představovat ochranu před nádorovým onemocněním, zlepšení psychiky, snížení bolestivosti při cyklu či zlepšení pleti.

Minimalizovat rizika

Při vývoji a zdokonalování přípravků kombinované hormonální antikoncepce s cílem minimalizovat zdravotní rizika a nepříjemné průvodní jevy uživatelek docházelo ke snižování dávky ethinylestradiolu až na 15 mikrogramů.

"Druhým trendem je vývoj nových gestagenů s „přidanou hodnotou" (například drospirenonu a dienogestu), které „neruší" v mnohém pozitivní vliv estrogenů na srdečně-cévní systém. Novinkou je antikoncepce s estradiol-valerátem, který se v těle metabolizuje na estrogen vlastní ženskému tělu," vypočítává MUDr. Jeníček.

Obvykle se předepisuje jako první volba přípravek s nízkým, případně velmi nízkým dávkováním. Užívání kombinované hormonální perorální antikoncepce nemá horní věkovou hranici, nevhodná je však u kojících žen.

Pro rizikové ženy

"U kuřaček volíme kontracepci s progestiny s minimální androgenní nebo antiandrogenní aktivitou a nízkým nebo velmi nízkým dávkováním estrogenů," upozorňuje doktor Jeníček.

Připomíná také, že u rizikových uživatelek je možné zvolit lokální formu působení hormonů - nitroděložní systém (Mirena), z něhož se do děložní dutiny uvolňuje levonorgestrel (gestagen).

Celkové hormonální hladiny jsou zanedbatelné, levonorgestrel působí pouze v děloze. Mirena je vhodná pro ženy po celý plodný věk i při přítomnosti některých srdečně-cévních rizikových faktorů, jako je obezita, kouření, hypertenze, diabetes nebo poruchy tukového metabolizmu. Při plné účinnosti může zůstat v děloze pět let.

Hormonální antikoncepce je v současnosti nejvíce používanou metodou plánovaného rodičovství. Vždy musíme individuálně zvažovat, zda případné těhotenství (nechtěné a neplánované) nepředstavuje mnohem větší riziko než užívání individuálně zvoleného antikoncepčního přípravku," uzavírá MUDr. Jaroslav Jeníček, CSc z Lékařského domu Praha 7, a.s.

reklama
reklama
reklama