reklama

Oči jako rys - bez operace to nepůjde

Oční vady jsou jedny z mála nemocí, které nejdou léčit a ani proti nim neexistuje prevence. Jedinou možností, jak se jich zbavit, je operace.

Foto: Reuters

Oční vady jsou jedny z mála nemocí, které nejdou léčit a ani proti nim neexistuje prevence. Jedinou možností, jak se jich zbavit, je operace.

I když bude žena v těhotenství jíst hromady mrkve, na oči jejího dítěte to nebude mít vliv. Žádná vědecká studie nepotvrdila ani platnost oblíbených mýtů, že si oči zkazíte dlouhým vysedáváním u počítače či televize. Platí ovšem, že oční vady jsou dědičné, přičemž mnohdy "přeskakují" ob generaci.

Léčit nelze, napravit ano

Z očních vad se v mladém věku se nejvíce rozvíjí krátkozrakost - trápí už každého třetího, naopak vetchozrakost se objevuje obvykle až ve středním a vyšším věku. Pokud tedy po 40. roce věku potřebujeme brýle na čtení, není to nic nenormálního.

"Ale stejně jako neexistuje prevence očních vad, není možná ani jejich léčba. Neumíme je zastavit ani vyléčit, umíme je pouze napravovat," uvádí Alena Holubová, lékařská ředitelka pro refrakční chirurgii Evropské oční kliniky Lexum.

Nebojte se laseru

Korigovat je lze brýlemi či kontaktními čočkami, v poslední době se čím dál více prosazují laserové operace. Jsou mnohem bezpečnější a účinnější, než se obecně míní.

Zásadní pokrok znamenaly koncem operace metodou LASIK (z latinského Laser In Situ Keratomileusis), kterou poprvé provedl řecký chirurg Ioannis Pallikaris na Krétě.

"V současnosti jde o celosvětově nejrozšířenější zákrok tohoto typu," podotýká doktorka Holubová. Při této operaci se seřízne povrchový "kryt" rohovky a pak se laserem upravuje rohovka podle zjištěné vady. Pak se vrchní vrstvička opět přiklopí.

Nejmodernější postup - "femtolaser"

Úplně nejmodernější postup se jmenuje FEMTOLASIK. Povrch rohovky se při něm jemně odklopí pomocí femtosekundového laseru. Jeho název je odvozen od předpony femto, která znamená 10-15 což vyjadřuje délku jednoho pulsu femtosekundového laseru.

"Tyto mimořádně vyspělé přístroje soustředěním laserových paprsků oddělí povrchovou vrstvu bez nutnosti jejího mechanického odříznutí, jako tomu je u klasické LASIK operace," popisuje doktorka Holubová výhody tohoto přístroje.

"Představuje vrchol současné technologie a pracuje šetrněji, přesněji a rychleji než přístroje používané dříve," dodává s tím, že po zákroku femtosekundovým laserem probíhá dále operace jiným laserem stejným způsobem jako u operace LASIK.

reklama
reklama
reklama