Obrazem: Bolelo to a pálilo. Před 115 lety kadeřník Nessler vynalezl trvalou ondulaci
Na začátku bylo hodně puchýřů, spálených vlasů a bolesti na temeni. Kadeřník původem z Německa přišel na začátku 20. století se svým vynálezem sašetové trvalé, která vydržela na vlasech i několik měsíců. Dodnes se trend vlnitých a kudrnatých vlasů drží mezi nejoblíbenějšími vlasovými službami. V počátku šlo ale o složitý a často bolestivý proces, který podstupovaly nejen ženy, ale i děti či muži.
Když Karl Ludwig Nessler jako dítě příležitostně pásl ovce, zaujalo ho, jak je možné, že ovčí srst oproti lidským vlasům drží stočený tvar. V roce 1906 se tomuto vystudovanému kadeřníkovi původem z Německa podařilo díky termické preparaci lokny upravit do vln, které vydržely i následné umytí. Odstartoval tak vlasový trend, který trvá dodnes.
Nesslerova metoda spočívá v tom, že se prameny navlhčí směsí čpavku a boraxu a následně obmotají kolem elektricky nahřívaných natáček. Procedura vyžadovala ovšem časovou náročnost i určitou šikovnost, a tak o tento způsob úpravy vlasů nebyl na počátku nijak velký zájem. Po první světové válce to byl ale Nessler, díky kterému mohly ženy mít vlnité vlasy i po umytí, přestože samy disponovaly od přírody rovnou kštici.
Karel Nessler si své vynálezy nechal patentovat. Jen od roku 1919 do 1939 si nechal v USA vytvořit 4 patenty, kterým předcházely i ty evropské. Zprvu jeho vlasové experimenty zkoušela jeho žena Katharina Laibleová, často bohužel s velkými bolestmi či popáleninami.
Nesslerovo snažení mělo ale úspěch - v roce 1927 se mu v USA, kde založil svou společnost, dařilo, pracovalo pro něj 500 zaměstnanců a jeho ondulační přístroje se využívaly v kadeřnických salónech.
V roce 1951 Nessler umřel v New Jersey.
Takzvaná americká trvalá z dob Karla Nesslera prošla mnohými inovacemi, které braly v potaz bezpečí i zdraví člověka. Aplikovaly se nejen na ženách a mužích, ale také dětech či čtyřnohých miláčcích.