Na Krymu byl vyhlášen výjimečný stav
Kyjev - Ukrajina přijímá tvrdá opatření proti ptačí chřipce, která se v zemi objevila včera.
Ukrajinský prezident Viktor Juščenko vyhlásil výjimečný stav na Krymském poloostrově, kde byla potvrzena infekce ptačí chřipky. Úřady nařídily vybíjení drůbežích chovů v postižených vesnicích, v nichž byla vyhlášena karanténa.
"Karanténní restrikce byly zavedeny ve všech vesnicích v okruhu tří kilometrů. Vstup do nich a jejich opuštění jsou zcela zakázány," oznámil ukrajinský ministr zemědělství Oleksandr Baranivskyj.
Co všechno byste měli vědět o ptačí chřipce, NAJDETE ZDE.
Podle něj laboratorní testy potvrdily výskyt viru ptačí chřipky kmene H5 v pěti vesnicích na poloostrově. Obyvatelé těchto obcí se musejí podrobit lékařské kontrole a jejich chovy domácího ptactva budou vyhubeny.
Prodej drůbeže byl zakázán
Více než 1600 ptáků, o jejichž nenadálém úhynu úřady informovaly v pátek, zabil virus kmene H5. Další testy ve Velké Británii a Itálii mají ukázat, zda šlo o smrtící podtyp H5N1, který se může přenést i na člověka a přivodit mu smrt.
"Jde o obávanou bleskově se šířící formu," řekla v televizi šéfka krymské veterinární správy Maria Truchanovská. "Je to jeden z nejodolnějších virů. Vnitřní orgány se vůbec nepřizpůsobily, neměly čas. Je to jako elektrický šok," sdělila.
PŘEČTĚTE SI: Číňané opouštějí kuřecí, bojí se chřipky
Na černomořské pobřeží Krymu ministerstvo vyslalo skupinu zdravotnických expertů. Ukrajina zavedla přísné hraniční kontroly a posílila v chovech opatření, která mají zabránit dalšímu šíření viru do sousedních států. Na samotném Krymu se ode dneška nesmí drůbež prodávat. Drůbeží maso je přitom na ukrajinském venkově často jediným, které si místní obyvatelé mohou dovolit.
Nejvíce budou postižení chudí
Pětadvacetiletá Kyjevanka Nataša Kosylevová, jejíž rodiče žijí na Krymu, se obává, že trhovci budou infikované ptáky prodávat na malých venkovských trzích. "Máme na Krymu mnoho drůbežích farem. Pro naše chudé jde o jediný zdroj příjmů pro uživení rodin," řekla Ukrajinka agentuře AP.
O varování Světové zdravotnické organizace před pandemií ptačí chřipky ČTĚTE ZDE.
Ve světě panují obavy ze zmutování kmene H5N1 ptačího viru na formu, která by se přenášela z člověka na člověka, což by mohlo stát životy milionů lidí. Nebezpečný podkmen byl v Evropě zatím zjištěn v Rumunsku, Chorvatsku, Rusku a Turecku. V Asii už vir H5N1 zabil téměř 70 lidí. Indonésie ohlásila osmou oběť ptačí chřipky právě dnes.