Ralph Lauren - symbol klasického stylu
Módní značka Polo Ralph Lauren a její zakladatel reprezentují solidní a poklidný životní styl Američana z východního pobřeží.
Módní značka Polo Ralph Lauren a její zakladatel reprezentují solidní a poklidný životní styl Američana z východního pobřeží.
Historie
Ralph Lauren (vlastním jménem Ralph Rueben Lifshitz) se narodil roku 1939 aškenázské rodině pocházející z Běloruska. Patří k trojici amerických módních návrhářů (Calvin Klein a Tommy Hilfiger), kteří vyrostli v Bronxu v chudé čtvrti a díky svému talentu se dostali mezi módní elitu New Yorku té doby.
Ralph vyrůstal se třemi staršími bratry, které vychovávala jejich matka, zatímco otec živil celou rodinu sám jako malíř pokojů. Ralph tedy od počátku věděl, jak velkou hodnotu mají peníze a že nic není zadarmo. Již od mládí se zajímal o módu a i bez patřičného vzdělání se stal světově známým módním návrhářem a později i úspěšným, bohatým obchodníkem.
Od roku 1962 do roku 1964 sloužil v armádě Spojených států amerických. Po odchodu z armády začal pracovat jako prodavač pro Brooks Brothers, kde sbíral své první zkušenosti ve světě módy. V roce 1967, s finanční pomocí Normana Hiltona, otevřel Ralph Lauren svůj první obchod, kde prodával kravaty, které sám navrhl a nesly značku "Polo". A to byl začátek budování celosvětově známého podniku, v jehož logu je dodnes hráč póla, symbol nenápadné elegance a klasického stylu.
Krátce nato v roce 1970 získal Ralph Lauren cenu "City Award for Menswear". V roce 1971 představuje Ralph Lauren svou první dámskou kolekci, díky níž přichází na svět již zmíněné logo této značky. Základní ideou této kolekce jsou pánské košile pro ženy, které vzbuzují rozruch. V roce 1972 se na trh dostává legendární polokošile z piké, která je dnes skoro nutnou součástí každého šatníku. V roce 1974, díky filmu "Velký Gatsby", odstartovala módní značka Raplh Lauren nový trend ve stylu hedvábných obleků a pulovrů. V 80. letech se nabídka značky rozšiřuje o další řady výrobků. Na trh jsou uváděny parfémy a rovněž kompletní řada bytového zařízení.
Začátkem roku 1987 lékaři diagnostikovali Ralphu mozkový nádor. V dubnu téhož roku podstoupil operaci a následnou úspěšnou rekonvalescenci. Díky této životní fázi založil Ralph Lauren nadaci Polo Ralph Foundation, která organizuje kampaně jako je Pink Pony, které pomáhají v léčení rakoviny a komunitám s nedostatečnou lékařskou pomocí.
Móda
Pro Laurenovy návrhy je charakteristické upřednostňování noblesy starého světa. Kdysi pro časopis Vogue řekl: "Nechci být v módě - chci být módou". Vedle velkoměstské módy tvídových sak a decentních košilí, oživuje své kolekce starou romantikou kovbojských časů. Jeho další velkou módní doménou jsou kolekce Rugby, které jsou určeny pro životní styl 18letých až 25letých mužů a žen.
Zajímavosti
Ralph Lauren byl jedním z prvních návrhářů, kteří rozšířili svou produkci sortimentu oblečení o domácí potřeby a nábytek. Byl rovněž prvním z amerických návrhářů velkých značek, který otevřel své obchody v Evropě a to v roce 1981.
Ani jeho modely neopomenul filmový průmysl. V roce 1977 se herečka Diane Keaton jako Annie Hall ve stejnojmenném filmu Woodyho Allena oblékla do Ralphových širokých kalhot, pánské košile s vestou a kravatou. Tento styl se okamžitě setkal s velkým ohlasem.
Scenáristé světově známého seriálu "Přátelé" využili značku Polo Ralph Lauren pro hlavní představitelku Rachel (Jennifer Aniston), která se stala jednou ze zaměstnanců této firmy a i Ralph Lauren si v tomto seriálu zahrál, a to sám sebe.
Více o návrhářích a značkách světové módy najdete na www.beinstyle.cz.