reklama

Džíny jsou projevem morálního úpadku. Indický politik se pustil do kritiky žen

Přední představitel státu Uttarákhand kritizoval ženy nosící roztrhané džíny. Na protest proti jeho poznámkám na Twitteru vznikla vlna #RipedJeansTwitter, mnohé Indky i někteří Indové sdílejí fotografie sebe sama v tomto oblečení.

Foto: iStock

Jak si všimla stanice BBC, džíny, které jsou tradičně trnem v oku patriarchálně založených Indů, jsou v zemi opět tématem. Odezvu na sociálních sítích vyvolaly výroky předního představitele státu Uttarákhand, který kritizoval ženy nosící roztrhané džíny. Na protest proti jeho poznámkám začaly mnohé Indky i někteří Indové na twitteru hromadně sdílet fotografie sebe sama v tomto oblečení.

Do kritiky džín a nejmenované ženy, kterou potkal v letadle, se Tirath Singh Ravat pustil na semináři organizovaném indickou Státní komisí pro ochranu práv dětí. Žena podle něj cestovala se dvěma dětmi, měla na sobě "vysoké boty, džíny roztrhané na kolenou a několik náramků na paži".

"Řídíte neziskovou organizaci, nosíte džíny roztrhané na kolenou, pohybujete se na veřejnosti s dětmi, jaké hodnoty (je) naučíte?" tázal se čelný představitel státu Uttarákhand. Ravat na semináři také odsoudil rodiče, kteří svým dětem, především dívkám, dovolí nosit džíny. Ty jsou totiž podle politika příčinou i projevem morálního úpadku.

Lidé na Ravatovy výroky reagovali na twitteru například doporučeními, aby se politici místo rozervaných džín raději zaměřili na "rozervanou ekonomiku" či zajištění bezpečnosti žen. Šéfka Dillijské ženské rady obvinila Ravata z propagace misogynie.

Prominentní politička Prijanka Gándhíová sdílela fotografie indického premiéra Naréndry Módího společně s jedním z kabinetních ministrů v kraťasech s komentářem: "Ó můj Bože!!! Ukazují kolena."

Politik se nakonec v pátek za svoje poznámky omluvil a řekl, že nechtěl nikoho urazit a že každý může nosit, co si zvolí. Nejde však o jediný případ, kdy indičtí političtí představitelé radili ženám, jak mají být oblečené. Několik předních veřejných činitelů v Indii dávalo do souvislosti oblečení, které má žena na sobě, se sexuálními útoky a znásilněními.

Lídr Socialistické strany Abu Azmi se nechal například v roce 2013 slyšet, že počet znásilnění roste kvůli tomu, že ženy nosí méně oblečení. Také politička Aša Mirdžeová vyvolala pobouření, když uvedla, že "znásilnění se dějí kvůli ženinu oblečení, jejímu chování a skutečnosti, že se nachází na nevhodných místech".

Po případu z roku 2012, kdy zemřela 23letá studentka poté, co byla brutálně skupinově znásilněna v autobusu v Dillí, jsou v Indii výroky vlivných lidí o násilí páchaném na ženách sledovanější, napsala dříve BBC. Někteří hájí své rady udílené ženám ohledně oblečení argumentem, že je chtějí jen chránit. Mnozí bojovníci za ženská práva ale s tímto přístupem nesouhlasí a tvrdí, že mezi krátkou sukní a znásilněním ve skutečnosti souvislost není.

reklama
reklama
reklama