reklama

Mezinárdodní den žen (MDŽ)

Mezinárodní den žen je mezinárodně uznávaný den, který má připomínat boj za ženská práva.

Ženy bojovaly za svá práva již ve starověku

Již ve starověku se našly ženy, které se chtěly vyrovnat mužům, snažily se jim zabránit ve válčení, zabíjení dětí. Za Velké francouzské revoluce bojovaly Pařížanky za své volební právo a rovnoprávné postavení pod heslem ,,volnost, rovnost, bratrství". Na přelomu 19. a 20. století začaly ženy pracovat v továrnách za nelidských podmínek a za mnohem nižší ohodnocení než muži. Vznikaly první odborové svazy, v nichž se ženy začaly organizovat a bojovat za svá práva.

Na začátku byl pochod newyorských švadlenek

Před první světovou válkou, v době sociálních krizí, vznikla myšlenka, aby se ženy v jeden konkrétní den scházely a požadovaly volební právo. Tyto požadavky zazněly na mezinárodním sjezdu žen ve Stuttgartu v roce 1907, kterého se zúčastnily delegátky z 15 zemí. V následujícím roce pochodovaly tisíce žen ulicemi New Yorku a požadovaly svá hospodářská práva a kratší pracovní dobu. Od následujícího roku se začal ve Spojených státech slavit Národní den žen. V Evropě byl zaveden o dva roky později, tedy v roce 1910. 8. březen se jako Mezinárodní den žen ustálil po první světové válce pod vlivem velké demonstrace v Petrohradě. Mezinárodní den žen byl oficiálně uznán Organizací spojených národů v roce 1975 a následně jej přijaly vlády jednotlivých zemí.

Mezinárodní den žen u nás

U nás se MDŽ slavil soukromě i veřejně, děti nosily kytičku svým učitelkám, ve škole vyráběly přáníčka pro své maminky a babičky, dospělí se účastnili podnikových oslav, na nichž se ženám děkovalo za jejich práci.

MDŽ, nebo Svátek matek?

Těsně po sametové revoluci, v roce 1990 byl Mezinárodní den žen zrušen jako komunistický svátek. Tehdejší politici se domnívali, že ho nahradí polozapomenutý svátek matek. Neuvědomili si, že ne každá žena může být matkou a takových žen stále přibývá. Přesto i ony jsou vzácnou součástí naší společnosti.
Připomínat si Mezinárodním dnem žen jeho hlavní myšlenky, tedy boj za rovnoprávnost v rodinném životě, v práci, politice, ve vzdělání je stále aktuální, proto se v roce 2004 do našich kalendářů opět vrátil.

Související články

reklama
reklama
reklama