reklama

Len setý

Linum usitatissimum
Lidové názvy: len užitkový, len obecný, trhovníček
Čeleď: lnovité

Popis byliny

Len setý představuje jednu z nejstarších kulturních rostlin. Jde o jednoletku s výškou od 50 do 150 cm.
Na tenkém kořeni vyrůstá přímá, lysá, jen málo větvená lodyha. Válcovitá lodyha střídavě nese úzké kopinaté listy. Na povrchu jsou čárkované, ze spodní strany žilnaté.
Od června do srpna len zdobí typické kvítky světle modré, zřídka i bílé nebo narůžovělé barvy. Květy jsou tvořeny z pěti kališních, pěti korunních lístků a pěti tyčinek. Vyrůstají na dlouhých stopkách, na vrcholu se skládají v řídké hrozny.
Z kvítků po odkvětu vyrůstají pukající pětipouzdré tobolky se semeny.
Len setý se od pradávna uplatňuje k výrobě plátna, ale zpracovávají se i jeho olejnatá semena. Široké praktické využití se odráží v samotném latinském názvu „usitatissimum“, který se překládá jako „nejužitečnější“.

Původ a výskyt

Původ lnu je nejistý, údajně jde o oblast od východního Středomoří po Indii. Již ve starověku se však hojně pěstoval například v Egyptě. Jako přadná a olejná rostlina se dodnes pěstuje po celém světě. U nás se lnu daří především v podhorských a horských oblastech.
Rostlině vyhovuje slunné stanoviště a propustná půda.
Rozlišuje se několik typů lnu. Mj. jde o len přadný s dlouhým stonkem nebo len olejný, který je nižší.

Léčitelství

Léčebné využití má semeno lnu. V jeho složení najdeme mastné oleje (30 – 40 %), nenasycené kyseliny (linolenovou, linolovou, olejovou), slizovité látky (asi 5 %), lecitin, inulin, niacin, lignan, vitamín E, vápník, hořčík, jód, fosfor, zinek aj.
Semeno se sbírá v době plné zralosti, kdy v tobolkách chrastí. Suší se na slunci, uměle do teploty 45 °C. Skladuje se na tmavém, suchém a vzdušném místě. Lesklá lněná semínka mají světle nebo tmavě hnědou barvu, jsou plochá, při požití slizovitá a mastná.

Léčivé účinky lněných semínek

- mají protizánětlivé vlastnosti
- pomáhají při zánětu žaludku, střev nebo dvanácterníku
- působí jako šetrné projímadlo
- podporují obnovu střevní sliznice
- snižují hladinu cholesterolu
- jsou prospěšná cévnímu systému a srdci
- představují prevenci civilizačních chorob
- upravují menstruační cyklus
- zmírňují klimakterické potíže
- pomáhají při zánětech dýchacích cest
- ulevují při suchém kašli a nachlazení
- zevně mají zvláčňující a hojivé působení

Podávání a užití

Vnitřní užití

Lněná semínka se dají konzumovat přímo, přidávají se do pečiva či moučníků, také jogurtu, tvarohu, müsli apod. Čerstvá, celá nebo mletá semena příznivě ovlivňují činnost střev.
Čajový odvar z lněného semene působí jako projímadlo (2 lžičky nadrcených semen se krátce povaří v šálku vody a nechá se stát cca 10 min., popíjí se 2 – 3x denně). Je šetrný i pro děti a těhotné ženy. Těhotné ženy připravuje na hladký průběh porodu, po porodu zase zlepšuje kvalitu mateřského mléka. Proti zácpě a pro správnou funkci žaludku a dvanácterníku se uplatní studený výluh z lněných semínek (recept níže).
Vnitřní i vnější použití nachází olej lisovaný z lněných semínek. Vnitřně se podává 3x denně po čajové lžičce, aby pomohl při potížích jater nebo zlepšil stav cévního systému. Olej je prospěšný i při nachlazení a kašli. Lze ho užívat dlouhodobě, bez vedlejších účinků.

Vnější použití

Lněný olej předává zvláčňující a hojivé vlastnosti pokožce postižené ekzémy nebo lupénkou. Prospívá zánětlivé, hnisavé nebo suché kůži. Hojí popáleniny. Lze ho použít také k ošetření ztvrdlé a popraskané kůže.
Rozdrcená lněná semena smíchaná s vodou poslouží jako obklad na kožní neduhy, vředy nebo otoky.
Horký zábal ze semínek ulevuje při potížích ledvin a močových cest. Připraví se z asi 50 g lněných semen. Ta se vloží do lněného sáčku, aby se asi 10 min. nahřívala v horké vodě. Zábal se přikládá na bederní část zad.

Studený výluh z lněných semen – recept

Čerstvé lněné semeno se nadrtí v hmoždíři nebo pomele. Zalije se studenou vodou, mlékem nebo džusem. Nechá se odstát asi hodinu. Jako kúra proti zácpě se konzumuje lžíce slizovitých semínek, 2x denně. Kůra by měla trvat asi týden, za zvýšeného příjmu tekutin. Sliz se rychle kazí, proto se neskladuje.

Upozornění

Text nenahrazuje lékařské vyšetření. Má pouze informativní charakter. Konkrétní léčba je vždy v rukou odborníka, také využívání léčivých bylin by mělo být individuálně konzultováno s lékařem.

Související články

reklama
reklama
reklama