reklama

Krizový model, když padne Řecko: Co by se dělo v Česku

Monitoring z Aktuálně.cz pro Deník Insider

Praha - Ta rovnice je neúprosně jednoduchá. Pokud se Řecko vydá pryč z eurozóny, což je po tamních volbách stále možné, půjde hospodářství zemí platících eurem dolů.

Česko, které funguje stále víc jako sedmnáctá spolková země Německa, bude následovat hned vzápětí. Přiznávají to ministerstva financí a průmyslu i Česká národní banka.

"Tempo růstu české ekonomiky je závislé na poptávce po našem vývozu v eurozóně, zde jsou možnosti vlády velmi omezené," sdělil Aktuálně.cz ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Pokud se Řekům po nedělních volbách nepovede sestavit pevnou proevropskou vládu, bankrot země může nastat už někdy v červenci. Přímý dopad řeckého exitu na Česko by byl mizivý. Ten nepřímý naopak potenciálně devastující.

"České HDP letos klesne o 1,0 % a recese bude trvat až do příštího roku," shrnuje hlavní analytik Raiffeissenbank Michal Brožka prognózu pro situaci, že Řekové euro opustí řízeně, neboli takzvanou operací 'grexit'.

"Odchod Řecka z eurozóny je reálná varianta, která by mohla zvýšit nedůvěru na finančních trzích," připomíná ministr Kalousek, že i řízená varianta hrozí do Evropy přinést novou "bankovní křeč", která by prověřila zdraví nejen českých bank, ale i jejich matek. Těm přitom už rating klesl - od Société Générale (KB), přes Erste (Česká spořitelna) po KBC (ČSOB) a UniCredit.

Jeden velmi drsný bankovní scénář nazvaný Dluhová krize, který spočívá ve vážném prohloubení problémů eurozóny, použila ČNB při posledním zátěžovém testu tuzemských bank z letošního února.

Počítal s úplným znehodnocením expozic bank vůči celé "periférii eurozóny", zahrnul i částečné odpisy dluhů v zemích EU, například Maďarsku.

Podle tohoto katastrofického scénáře by čekal někdy na přelomu roku HDP Česka propad skoro o sedm procent. Nesplácené úvěry u českých firem a domácností by vylétly někam ke 14, respektive 11 procentům, tedy ke dvojnásobku dnešních hodnot.

"Úvěrové ztráty by se v zátěžovém scénáři v následujících třech letech pohybovaly v průměru kolem 60 miliard korun za rok, byly by tak zhruba trojnásobné oproti průměrné roční hodnotě z let 2009-2011. Paralelně by byl v tomto scénáři bankovní sektor zasažen poměrně vysokými tržními ztrátami ve výši 15 miliard korun v roce 2012, především z titulu předpokládaného poklesu cen držených vládních dluhopisů ČR," píše ČNB v únorové zprávě k testům.

Zároveň by prudce oslabila koruna až někam k 29 korunám za euro, takže pokud byste zrovna nepřišli o místo, za svůj plat byste si koupili méně zboží z dovozu.

reklama
reklama
reklama