reklama

Zima útočí: Jaká je první pomoc pro ruce a nehty

Asi to také znáte - klesající teploty a sychravé počasí rovná se suché ruce a roztřepené nehty. Jak tomu zabránit? A co s tím, pokud už jsou škody napáchány?

Foto: Profimedia.cz

Asi to také znáte - klesající teploty a sychravé počasí rovná se suché ruce a roztřepené nehty. Jak tomu zabránit? A co s tím, pokud už jsou škody napáchány? 

V první řadě byste si měla uvědomit, že vaše ruce si zaslouží úpně stejnou péči jako váš obličej. Neomezujte se tedy jen na barevné laky na nehty, ale mějte pořád po ruce výživný krém, ale třeba i peeling. 

Pravidelná intenzivní péče 

Zvláčňující krém (například Neutrogena, 95 Kč, který obsahuje velké množství účinného glycerinu, nebo regenerační krém Repair&Care, Nivea, 80 Kč) nanášejte po každém umytí rukou, peeling si dopřejte alespoň jednou týdně, nebo třeba vždycky předtím, než jdete nehty lakovat. 

Peeling zbaví kůži odumřelých buněk, takže pak nebude hrubá na dotek, a navíc díky němu zmizí i nezdravá zašedlá barva.

  • Velmi příjemný je ten s bambuckým máslem a zrníčky z hroznů od L'Occitane, 425 Kč.
  • Zkusit můžete i abrazivní krém od Oriflame, 149 Kč. 

Opatrná manikúra 

Nevystavujte své ruce mrazu a větru, ale chraňte je rukavicemi. Kůžičku kolem nehtů nikdy nestříhejte, ale jemně zastrkávejte směrem k nehtovému lůžku, ideálně tyčinkou z pomerančového dřeva. Jednou týdně si najděte čas na zkrácení nehtů, a to nejlépe po koupeli, kdy jsou měkčí a jejich úprava tak bude snazší. 

Lepší než kovovými nůžkami, které jen podporují třepení nehtů, je raději zkracujte papírovým pilníkem. Odlakovač používejte zásadně bez acetonu, je k nehtům šetrnější. Co se týče lakování, rozhodně si pořiďte podkladový lak, který nehet nejen vyživí, ale také ochrání před barevným lakem - nebude pak zažloutlý, ani vysušený. Mimochodem, těsně před lakováním nehty klidně znovu odlakujte, aby se odmastily - barva na nich bude mnohem déle držet. Při domácích pracech vždy používejte rukavice. 

Speciální kůry 

Na trhu je obrovská spousta výživných laků, ale také zpevňujících krémů a olejíčků, které vás při trpělivém používání mohou třepení a lámání zbavit.

  • Zkuste třeba sérum Nailgrowth Miracle od Sally Hansen, 249 Kč, díky němuž budete mít silnější nehty i hladkou kůžičku už za 14 dní. 
  • Lepší pružnost a pevnost zajistí také přípravek Sililevo, 287 Kč. Umí si poradit i s ošklivými následky umělých nebo gelových nehtů (které kromě toho, že vaše nehty ničí, už se pár let nenosí, proto vám je rozhodně nedoporučujeme). 

Strava, vitamíny, minerály 

Nedostatek vitamínů, minerálů a tekutin a naopak přemíra stresu nehtům rozhodně také nepřidá. Dbejte tak na pravidelný pitný režim, díky němuž tělo vyloučí škodliviny, což ocení i vaše nehty. Zkuste se zaměřit také na to, co v průběhu dne jíte. Není vaše strava příliš jednostranná? Dopřejte si především čerstvé ovoce a zeleninu, ale také stravu bohatou na bílkoviny, tedy kuřecí maso, vejce, mléko a mléčné výrobky. 

Zajistěte si dostatek vitamínu A, který najdete v játrech, brokolici nebo ve vaječném žloutku. Pokud jsou vaše nehty zažloutlé, pomůže vám vitamín B12 (mušle, mléko, vejce) a vitamín E (ořechy, sója, mrkev). Na záděry je účinný vitamín C obsažený především v čerstvém ovoci a zelenině. Vitamín D vás zbaví lámavosti, najdete jej v rybách, vejcích a másle.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

Padají vám vlasy? Zatočte s tím jednou provždy

Je čas na změnu: Nejlepší podzimní vůně jsou tu

Hřešte aspoň jednou denně. S jablky!

--------------------------------------------------------------------------------

Jaká manikúra je ta správná?

reklama
reklama
reklama