Vyzkoušeli jsme: Co s kruhy pod očima a křivým úsměvem
Přemýšlíte, proč jsme takhle divně spojili dvě spolu nesouvisející témata? Protože péče má být komplexní a dermatoložka musí umět poradit i s tím, s čím jste k ní nepřišla.
Celoživotně mám problém s kruhy pod očima. Kdybyste mě znali, pravděpodobně teď stejně jako všichni mí známí zakřičíte, že přece žádné nemám. Jasně nemám, protože je umím zamaskovat, léta praxe. Bohužel. Naštěstí se mi teď stala příhoda, která všechny, kdo o mých kruzích pochybují, umlčí:
Vyrazila jsem si s mým klukem ven bez make-upu a výjimečně i bez korektoru, když mi prodavač ve vinotéce povídá: "Slečno, on vás bije? Že máte takový monokl pod okem…" Ne, nebije.
Takže mi kolegyně Nina domluvila konzultaci na klinice Formositas na Národní třídě. Ujala se mě sama zakladatelka kliniky Ivana Pokorná, dáma, která je v oblasti krásy, kosmetiky a estetické dermatologie neuvěřitelně vzdělaná.
Příčiny jsou různé
Vysvětlila mi, že kruhy pod očima mají několik druhů a hlavně příčin. Nedostatek spánku, o kterém se v této souvislosti mluví nejčastěji, způsobuje spíš otoky a "pytle". Tmavé kruhy má na svědomí celková a dlouhodobá únava, často nedostatek tekutin, ale mohou je způsobovat i různá onemocnění jater. A pak je tu genetika a anatomie.
Ta hraje roli v mém případě. Mám kolem očí hodně tenkou a křehkou kůži, která je tím pádem hodně průhledná, a navíc mám v těch místech spoustu tmavých žilek. Moje kruhy nejsou "trojrozměrné", tedy nemám pod očima prohlubeň, což je důvod, proč mi je nikdo nevěří, jen mám prostě černou kůži.
Ona prohlubeň se řeší výplněmi, nejčastěji kyselinou hyaluronovou. To je asi jediný způsob, jak oční okolí vyrovnat a vyhladit. Tmavá barva se dá zmírnit především důkladnou masáží - je totiž potřeba rozproudit lymfu a krev, která se v těchto místech usazuje. Ve Formositas dělají přímo na to určené masáže, a ještě mi zdejší kosmetička Míša doporučila oční krém Bioptic od Ericson Laboratoire, který pomáhá lymfu rozpohybovat.
Dva druhy otoků
Když už jsem byla v rukou odborníků, ptala jsem se i na zmíněné pytle. Tam prý záleží, jestli jsou tvořené vodou (když na ně sáhnete, jsou hodně měkké), nebo tukem (na dotek jsou spíš tvrdší). Ty z vody lze rovněž rozmasírovat a platí na ně nejrůznější triky, jako je kostka ledu, vylouhovaný sáček čaje vychlazený v lednici a použitý jako obklad, a podobně. Ty tukové se bohužel většinou odstraňují jedině chirurgicky, ale prý nejde o žádný velký zákrok.
A teď konečně k tomu křivému úsměvu. Ivana si mě během našeho povídání důkladně prohlížela, pak na jednou vstala, poručila mi, ať zatnu zuby a prohmatala spodní čelist. Že prý ji zajímá, proč se tak křivě směju. Že prý i drobnou vrásku mezi obočím, takzvanou mračivku, mám asymetrickou. Důvod je anatomický, prostě mi svaly v jedné části obličeje pracují víc než ty v druhé části. A taky moc zatínám zuby, proto nemám dokonale oválnou tvář - prostě mám v místech, kde jsou stoličky, moc vypracované zuby.
Pomůže botox
Vtipné, že? A víte, co je na tom nejlepší? Že i tyhle věci se dají řešit - botoxem. Prostě vám lékařka na jedné straně obličeje svaly trochu “omámí” malou dávkou botulotoxinu a tvář se vyrovná. Což je přesně ten způsob, jakým se používá botox - pracuje se svaly, respektive s mimikou, která křiví obličej, a když už je pokožka starší, záhyby jsou na ní vidět.
Návštěvu ve Formositas rozhodně doporučuju, obzvlášť pokud vás trápí podobné nedokonalosti, o nichž jste si myslela, že s nimi nic nenaděláte. Ivana Pokorná i její lékaři vám navíc pomohou vidět věci komplexně a s nadhledem. Mimo jiné jsem se dověděla třeba i to, že na tvářích mám velmi křehkou pleť, která za pár let může být mnohem náchylnější k tvorbě vrásek než zbytek obličeje, a tak se o ni mám pečlivě starat. Formositas zkrátka funguje i jako skvělá prevence a poradna.