reklama

Stres: Zabiják sexy křivek. Jak se ho konečně zbavit?

Vyrovnaná mysl i hladina hormonů v krvi je při snaze o štíhlejší křivky ještě důležitější, než si myslíte.

Foto: Thinkstock

Vaše vyrovnaná mysl i hladina hormonů v krvi je při snaze o štíhlejší křivky ještě důležitější, než si myslíte. Marná sláva, psychika světu i tělu vládne. Jak se hodit do pohody, zklidnit rozbouřené hormony a začít konečně hubnout?

Celkem zdravě jíte, občas cvičíte, a přesto se vám nedaří shodit přebytečná kila, ba dokonce tloustnete. Jste z toho frustrovaná, střídavě propadáte smutku a vzteku, jenže ručička na váze je nekompromisní a dál se nebezpečně sápe nahoru místo toho, aby se umoudřila a hodila zpátečku. V čem je zakopaný pes? Jak už jsme naznačili, nejspíš ve vašich rozkolísaných hormonech. Na jakém principu vlastně fungují a jak se dá nad nimi vyzrát?

Hormon stresu kortizol

Tenhle hormon tělo běžně produkuje při sportu nebo při jakékoliv náročnější tělesné aktivitě. Jeho úkolem je připravit vás na fyzický výkon a uvolňovat energii při pohybu z glykogenových zásob. Jenže k produkci kortizolu naneštěstí dochází také v momentě, kdy jste ve stresu, a to se pak v těle odehrávají úplně jiné procesy.

V situacích, kdy máte takzvaně nervy na pochodu, totiž tělo energii uvolňovanou kortizolem nevyužívá, ale rovnou si ji ukládá do tukových zásob. Při permanentním stresu máte proto v krvi neustále zvýšenou hladinu kortizolu. Výsledek? Zpomalený metabolismus, únava i nulový elán a hubnutí téměř bez šance.

Proč se cukry mění v tuky

Další z hormonů, který stojí za vašimi úspěchy či neúspěchy v hubnutí, je inzulin. Ten má za úkol snižovat hladinu glukózy v krvi. Funguje-li tenhle proces správně, jíte vhodné sacharidy a zároveň v adekvátním množství, neměla by vám ručička na váze dělat problémy. Potíže se však přihlásí o slovo, jakmile bude váš denní příjem cukrů dlouhodobě zvýšený. Tělo si je začne ukládat v podobě tuků takzvaně na horší časy a vy logicky ztlousnete. Pro úplnost: V horším případě si pak koledujete i o cukrovku 2. typu.

Není sacharid jako sacharid

Vyloučit sacharidy úplně z jídelníčku ale není správným řešením. Ač se to nezdá, k efektivnímu hubnutí totiž cukry dokonce potřebujete. Akorát si v duchu pořád raději opakujte "Přiměřeně, přiměřeně…" a vybírejte si jen takové sacharidy, které jsou bohaté na vlákninu. Bulgur, kuskus, brambory, ovesné vločky, banán, ne sladkosti jako takové. 

Vyvážený příjem zdravých sacharidů v kombinaci s dostatkem bílkovin a správnými tuky obsaženými třeba v rybách či ořeších vás ochrání nejen před návaly vlčího hladu, ale mimo jiné vám v krvi zajistí vyváženou hladinu hormonu serotoninu zodpovědného za dobrou náladu. Psychika, jídelníček, hubnutí. Jde prostě o spojené nádoby.

S leptinem zadobře

To nejlepší nakonec: hormon leptin. Pokud je řeč o psychice, hormonech a jejich vlivu na hubnutí, nelze ho prostě vynechat. Právě leptin totiž ovlivňuje hlad a pocit sytosti, a pokud je v nerovnováze, dovede vám na postavě napáchat až neuvěřitelné škody. Jeho vyrovnaná hladina signalizuje mozku, že jste dobře zasycena, jeho nedostatek naopak zaviní pocit téměř neustálého hladu, což vás přiměje k přejídání a výsledek pak jistě znáte.

Jak tedy leptin získat na svou stranu? Nejvíc se vám vyplatí držet se vyváženého jídelníčku bohatého na bílkoviny, zdravé tuky a správné sacharidy. K tomu připojte i kvalitní spánek (7 až 8 hodin za noc) a jako bonus střídejte kardio cvičení a posilování ideálně několikrát týdně. Takhle nastavený režim vám i celkově pomůže snížit každodenní hladinu stresu. Dostanete se do pohody, a pak začnete hubnout – tak nějak automaticky, přirozeně a vlastně i bez větší námahy.

reklama
reklama
reklama