reklama

Podle jakých kritérií vybírat šperk? Prsten symbolizuje lásku

Není mnoho žen, kterým by šperk nic neříkal. Jen každá má jiný vkus, nároky a přání. Zatímco jedna upřednostňuje minimalismus v podobě jednoduchých náušnic, druhá dává přednost extravaganci a výrazným tvarům. Čím byste se měli řídit v okamžiku, kdy chcete ženě ve vašem okolí šperk pořídit?

Foto: iStock

Při výběru šperku pro partnerku, kamarádku, maminku, babičku nebo šéfovou, si položte pár úplně základních otázek. Odpovědi vám usnadní výběr a pomohou vybrat skutečně to, co ženě udělá radost. 

Jaký má vkus?

Zamyslete se nad tím, jaký druh šperků žena nosí a v jakých situacích. To samo o sobě může hodně vypovědět o jejím vkusu. Můžete ji také pozorovat při návštěvě klenotníka, při listování časopisem se šperky a pokusit se tak vysledovat, jak reaguje a co se jí líbí.

Co nejčastěji nosí?

Náušnice patří k nejoblíbenějším šperkům, můžete je vidět snad na každé ženě. Jsou praktickým, elegantním a každodenním doplňkem.

Prsten je u žen také velmi frekventovaným šperkem. Obecně platí, že pokud věnujete někomu prsten, už vás k dotyčné osobě zpravidla poutá jistý vztah. Kouzlo vyjádřující lásku, symbolizující city. Darování prstenu často nebývá pouhým dárkem pro radost - měl by se dávat s jasnými úmysly, ať už je to vyznání lásky, nebo například vyjádření závazku.

Náhrdelník ženy nosí nejraději ve spojitosti s nějakou společenskou událostí a vybírají si ho především podle typu výstřihu svých šatů. Pokud šaty odhalují velkou část dekoltu, dopřávají si ženy zpravidla výraznější náhrdelník.

Náramek je výborným módním doplňkem, který se hodí ke každé příležitosti. Radost jím uděláte jistě i sportovně zaměřené ženě. Pro příjemné a komfortní nošení náramku je dobré, aby jeho obvod byl přibližně o deset milimetrů delší než je obvod zápěstí partnerky.

Ocel, zlato nebo stříbro?

Měli byste zvážit její preference, cenu daného kovu a zamyslet se nad tím, zda bude takový šperk ženě slušet. Máte-li možnost, můžete například nahlédnout do její šperkovnice a podívat se, jaký kov upřednostňuje. V neposlední řadě je třeba také zjistit, zda dáma není na vybranou slitinu kovu alergická. 

Chirurgická ocel:  Velmi levná varianta, nezpůsobuje alergické reakce a neoxiduje. Na drahou stranu není vnímána jako luxusní zboží, nehodí se pro zásnubní prsteny. Tento kov neurazí, ale ani nenadchne.

Stříbro: Příznivá cena, jemný bílý lesk, ale má nižší odolnost, než zlato. Může způsobovat alergické reakce kvůli přítomnosti niklu ve slitině.

Zlato:  Vysoký lesk, populární volba pro luxusní šperky, vyšší odolnost, než u stříbra a možnost více barevných variant (bílé, žluté, růžové). Se zlatem se pojí vyšší cena než u stříbra. Nejčastěji se setkáváme se 14 a 18 karátovou ryzostí zlata.

Platina: Výborný kov jak po chemické, vizuální, tak i mechanické stránce, nezpůsobuje alergické reakce. Platina je odolnějším materiálem než zlato, nevýhodou však je jeho podstatně vyšší cena.

Řeknete to diamantem?

Chcete šperk osadit diamanty, drahokamy, nebo kombinací obou možnosti?
Diamanty jsou věčné a absolutně nadčasové. Zároveň se hodí téměř do každého šperku. Nemůžete s nimi udělat krok vedle. Diamanty jsou oproti typickým barevným drahokamům hodnotnější, i když například safíry nebo smaragdy vysoké kvality mohou cenově diamantům konkurovat. Je to tedy především otázka vkusu a možností.

Proč jsou šperky nejlepším dárkem upřesňuje také marketingová manažerka Tereza Kupcová z Klenoty Aurum:

"Šperky jsou jednoduše sázkou na jistotu. Ještě nikdy žádná žena neřekla, že už má šperků dost. Pokud se tedy jen trochu ráda zdobí, jistě ji takový dárek potěší. Šperky sluší každé ženě, protože  rozzáří její půvab.

Velmi zajímavě pak vypadají šperky z růžového zlata. Klíčky na řetízku, prsteny netradičních překřížených tvarů, anebo ty, co se po prstě vinou jako malý třpytivý had, náramky, prsteny a náhrdelníky zdobí totiž  diamanty! Název kolekce má navíc zcela jasný význam Key to Love."

reklama
reklama
reklama